Öt izgalmas közéleti, politikai és társadalmi kurzussal indul a CEU Bibó István Szabadegyetem idei szemesztere. Olyan nevek bukkannak fel a kurzusokon, mint például Surányi György, Tóka Gábor, Csunderlik Péter, Bajomi-Lázár Péter, Krekó Péter, Magyar Bálint, Urbán Ágnes, Ámon Ada. A magyar nyelvű kurzusok ingyenesek, jelenléti oktatásban és online is követhetők, de regisztrációhoz kötöttek – olvasható a lapunkhoz is eljuttatott közleményben. Jelentkezni a szabadegyetem honlapján lehet a különböző időpontokban tartandó kurzusokra.
Az idei év első kurzusa február 18-án kedden már meg is kezdődött Tóka Gábor politológus Kormány- és rendszerváltási kérdőjelek Magyarországon című sorozatával, amely az Orbán kormány leváltásának lehetőségét és következményeit latolgatja. Neves szakértők többek között olyan kérdésekre keresik a választ, minthogy milyen eséllyel és miként vezethetne el egy kormányváltás egy több, vagy akár kevesebb demokráciát magával hozó rendszerváltáshoz; hogyan szilárdíthatja meg hatalmát egy új kormány az Orbánétól esetleg markánsan eltérő politikai elképzelései mentén, és milyen mozgástere lenne a legalapvetőbb költségvetési és gazdaságpolitikai kérdésekben.
Csunderlik Péter történész „Haza és/vagy haladás” Magyarországon című beszélgetéssorozata március 5-én kezdődik Magyarország európai helyéről, a vélt magyar nemzetkarakterről és az azt állítólag fenyegető modernizációról szóló vitákat tekinti át a felvilágosodás kori kezdetektől a rendszerváltás utáni időszakig. Egy nappal később, március 6-án indul Pulay Gergely Hierarchia, morális ökonónia, klientelizmus c. kurzusa áttekintést nyújt a függő viszonyok, és a velük kapcsolatos politikai és gazdasági alternatívák kutatásával foglalkozó antropológiai és szociológiai kutatásokból, valamint ezzel kapcsolatos szöveget dolgoz fel.
Március 12-től kezdődően Békés Gáspár interdiszciplináris környezetkutató Városaink válságban című beszélgetéssorozata a környezetvédelem és a biztonságpolitika összefüggésein keresztül a városok helyzetét l vizsgálja. – Hogyan birkózik meg például Budapest a légszennyezéssel, vagy a jövőben várható potenciális hőhullámokkal, a vízhiánnyal? Melyek a környezetbarát közlekedésfejlesztés legfontosabb szempontjai, mik a legjobb globális példák? Mit tehet az állampolgár azért, hogy egészségesebb környezetben éljen? – keresik a válaszokat az aktuális kérdésekre.
– Jelentenek-e komoly fenyegetést az illiberális hatalomra a tényfeltáró médiaműhelyek? – ez a következő, március 19-én kezdődő kurzus fő kérdése. A Balázs Zsuzsa újságíró által moderált kurzus kerekasztal beszélgetés formájában zajlik majd, és többek között dezinformációkkal, összeesküvés-elméletekkel és a szakértőkbe vetett bizalom megrendülésével terhelt időszakról, a populizmus térnyeréséről és a médiafogyasztói szokások változásairól, a közszolgálatiságról lehet eszmét cserélni.
Lengyel Nóra történész vezetésével a női testtel kapcsolatos XX. századi diskurzusokba, azok változásaiba, valamint a szépségideálok és a női testkép alakulásának társadalmi, kulturális és történeti hátterébe nyújt betekintést a májusban kezdődő, egyelőre pontos időpont nélküli kurzus. A különféle szépségápolási trendek, a diéták, a plasztikai sebészet és a fogyasztói kultúra, a fitnesz- és sportmozgalmak hatásai, az öltözködés, valamint a szexedukáció története is a felvázolt témák között szerepel.
A maffiaállamról indít kurzust a CEU Bibó István SzabadegyetemeIngyenes kurzusokat indít szabadegyetemén a CEU