Több száz pedagógus írásos beszámolóját tartalmazó üzenőfüzetet küldtek péntek délelőtt a Tanítanék Mozgalom képviselői Pintér Sándor belügyminiszternek, amelyben a tavaly bevezetett pedagógusi teljesítményértékelési rendszer megvalósításával kapcsolatban osztották meg tapasztalataikat. A dokumentumot személyesen vitték el a Belügyminisztérium (BM) új, a budavári Szentháromság téren található épületéhez, ahol Lebanov József, a BM Köznevelési Stratégiai Főosztályának vezetője fogadta a Tanítanék pedagógusait. - Át fogjuk tekinteni, utána feldolgozzuk, a szükségnek megfelelően döntés születik a továbbiakban - fogalmazott a főosztályvezető, miután átvette az üzenőfüzetet Pilz Olivértől, a Tanítanék egyik képviselőjétől.
„Néha tükörbe kellene nézniük” – Szerte Európában elkezdték furcsállni, hogy Magyarországon egy „rendőrfőnök” irányítja az oktatástA pedagógusok új rendszerű teljesítmény-érékelésére az előző tanévben került sor első alkalommal: az értékelés során több, előre meghatározott szempontot kellett figyelembe venniük az iskolaigazgatóknak. Összesen 100 pontot lehetett szerezni, a kiemelkedő teljesítményűnek (legalább 80 pontot elérők) havi bruttó 20-60 ezer forint közötti béremelést kaphattak, az átlagos teljesítményűeknek (50-79 pont) maximum bruttó 20 ezer forintra számíthattak. A Tanítanék szeptemberben indított országos kérdőíves felmérést a gyakorlati tapasztalatokról. Pilz Olivér lapunknak elmondta, mintegy 250 személyes beszámolót kaptak; a legtöbben arról írtak, hogy az értékelési folyamat egyáltalán nem volt motiváló, voltak, akik visszaélésekről is beszámoltak.
Rengeteg tanár csalódhatott, a legtöbben csak bruttó 20-30 ezer forintot kaptak a kiemelkedő tavalyi teljesítményük utánA Fidesz nemet mondott arra, hogy ne csak a tanárok, hanem a tankerületi igazgatók teljesítményét is ellenőrizzék- Az igazgató egyszerre hat tanárt hívott be, és közölte, hogy mivel ő maga is 79 pontot kapott a tankerülettől, senkinek nem ad ennél magasabb értékelést - olvasható az egyik üzenetben. Többen beszámoltak arról is, hogy a tankerületi központok korlátozták, maximum mennyien kerülhetnek be a garantált béremelést jelentő, 80 pont feletti sávba. Volt, aki arról írt, hogy az iskolájában csak egy pedagógus kapott 100 százalékos értékelést - az igazgató felesége. Összességében a válaszadók 81,4 százaléka tapasztalt feszültséget az értékelés hatására abban az intézményben, ahol dolgozik.
A válaszadók alig 14 százaléka adott pozitív visszajelzést a tanárok első teljesítményértékelésénEzzel szemben a minisztériumnak más tapasztalatai vannak. A Tanítanék akcióját megelőzően Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár négy Facebook-bejegyzésben is megemlékezett arról, hogy a BM saját felmérése szerint a pedagógusok jelentős többsége korrektnek és ösztönzőnek érzékelte az értékelési folyamatot. Pilz Olivér erről úgy vélekedett, a kormány alternatív valóságban él, a Tanítanék-hoz egyetlen pozitív visszajelzés sem érkezett.
Néhány iskolaigazgató szeretné nagy csendben elküldeni a teljesítményértékelésen lepontozott tanárt, kár, hogy ez jogellenes
