Traian Basescu;Románia;NATO;rakétapajzs;támaszpont;bázis;rakétavédelmi rendszer;államelnök;Chuck Hagel;Deveselu;

- Épül a rakétavédelmi bázis Romániában

Komoly diplomáciai sikerként éli meg Bukarest, hogy tegnap a dél-romániai Deveselu településen megkezdődött az európai rakétavédelmi rendszer romániai bázisának kiépítése. Az ünnepségen Traian Basescu államelnök azt emelte ki, hogy e bázis egyben a szövetségesek bizalmának kifejezése Románia iránt. Jelen volt Jim Miller amerikai védelmi minisztériumi államtitkár és Alexander Vershbow NATO-főtitkárhelyettes is.

Komoly diplomáciai sikerként éli meg Bukarest, hogy tegnap a dél-romániai Deveselu településen megkezdődött az európai rakétavédelmi rendszer romániai bázisának kiépítése.

Az ünnepségen Traian Basescu államelnök azt emelte ki, hogy e bázis egyben a szövetségesek bizalmának kifejezése Románia iránt. Jelen volt Jim Miller amerikai védelmi minisztériumi államtitkár és Alexander Vershbow NATO-főtitkárhelyettes is.  

"A támaszpont építése Deveseluban, ahogy arra Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter is utalt, megkezdődik, annak ellenére, hogy nincs egyetértés Oroszországgal ebben a kérdésben" - jelentette ki Mircea Dusa román védelmi miniszter. Oroszország kezdettől ellenzi az amerikai rakétavédelmi-rendszer európai pillérének telepítését.

Moszkva szerint az amerikai-NATO rakétapajzs az orosz nukleáris elrettentő erő gyengítésére irányul, s jogi garanciákat kér az Egyesült Államoktól.

Washington érvei, miszerint az Oroszország szomszédságába telepített bázis elsősorban Irán esetleges rakétacsapásainak a kivédésére lenne hivatott, egyelőre nem elegendőek Putyinék számára.

Ez a kérdés az egyik legkomolyabb vitapont az amúgy is egyre fagyosabb amerikai-orosz viszonyban.

Az orosz média nagy figyelmet szentelt a romániai eseménynek, hangsúlyozva az orosz ellenvetéseket, valamint azt, hogy az Egyesült Államok kénytelen volt felszámolni katonai jelenlétét a kirgíziai Manasz bázison, amely az afganisztáni műveletekhez nyújtott segítséget, s ezentúl a romániai Constanta kikötőváros lesz a tranzitállomás.

Washington és Bukarest 2011 szeptemberében, a terrortámadás 10. évfordulóján kötött megállapodást a rakétavédelmi pajzs Romániába telepítéséről.

A deveselui légitámaszpontra SM-3 elfogó rakétákat telepítenek, amelyeknek nincs robbanófejük, hanem az ütközés erejével semmisítik meg az ellenséges ballisztikus rakétákat. A rakétákhoz radarállomás és parancsnoki irányítópont tartozik.

Nem is a pártok programbeli különbségei, hanem az egyes politikai erőknél felmerült belső feszültségek jelentik a következő cseh kormány felállításának legfőbb akadályait. A voksolás első helyén végzett szociáldemokraták vezetésében kibékíthetetlenné váltak az ellentétek, a második helyezett ANO számára pedig épp a túl jó szereplés jelent gondot.