Rendkívüli sajtótájékoztatón számoltak be a holland hatóságok csütörtökön, hogy áprilisban a brit szolgálatokkal együttműködve elfogták az orosz GRU katonai titkosszolgálat négy ügynökét, írja a holland De Telegraaf alapján a Mérce.
A GRU négy elfogott ügynöke még április 10-én érkezett Hollandiába, diplomata útlevéllel, derül ki a bejelentésből.
Ez az ügynökség vizsgálta be a Szergej Szkripal elleni, egy hónappal korábbi támadásban használt orosz Novicsok idegmérget csak úgy, mint az oroszok által támogatott szír rezsim civilek ellen bevetett vegyi fegyvereinek mintáit. Nagy-Britannia ekkoriban lendületesen lobbizott azért, hogy az OPCW felhatalmazást kapjon az általuk vizsgált támadások felelőseinek megnevezésére – ezt végül június végére sikerült elérnie a nemzetközi szervezetnél.
A holland MIVD biztonsági szolgálat szerint április 13-án a négy férfi az OPCW irodája melletti Marriott hotel parkolójában egy Citroen C4 típusú kocsiban ült egy laptop, egy akkumulátor és egy, az OPCW felé irányított antenna társaságában. A szervezet Wi-Fi hálózatához próbáltak hozzáférni.
A holland szervek megfigyelés alatt tartották az ügynököket, és figyelemmel követték az akciót. Akkor csaptak le, mikor a GRU emberei az eszközöket működésbe hozták volna, mert úgy ítélték meg hogy az közvetlen veszélyt jelentene. A két hackert és az őket segítő két ügynököt – akik név szerint Alexei Morenetz, Yevgeny Serebriakov, Oleg Sotnikov és Alexei Minin – azonnal kiutasították az országból, írja ezt már a BBC.
A holland hatóságok azt találták, azt három helyen használták korábban. Brazíliában, Svájcban és Malajziában. Utóbbi helyen a lelőtt Malaysia Airlines utasszállító nyomozásáról gyűjtöttek adatokat az oroszok. Az MH17-est eltaláló, 298 embert – többségében hollandokat – megölő rakéta az orosz légierő 53-as légvédelmi egységétől származott. Svájcban a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség elleni hackertámadásban vett részt a kérdéses laptop.
Szintén áprilisban történt, hogy a Szkripal-merénylet végrehajtásával gyanúsított, Petrov és Bosirov néven is ténykedő GRU-ügynököket kiutasították Hollandiából. Ők egy svájci vegyi labor után kémkedtek.
A brit és a holland miniszterelnök Londonban ismertetett közös csütörtöki nyilatkozata szerint a Hollandiában tervezett orosz titkosszolgálati művelet leleplezése fényt derített az orosz katonai hírszerzés (GU) „elfogadhatatlan kibertevékenységére”. Theresa May és Mark Rutte a Downing Street által kiadott kommünikében az MTI összefoglalója szerint leszögezi, hogy a GU világszerte célkeresztjébe vett különböző intézményeket, köztük a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezetet (OPCW).
May és Rutte nyilatkozata szerint a GU egy olyan nemzetközi szervezet biztosított rendszereihez próbált hozzáférni, amely azon dolgozik, hogy megszabadítsa a világot a vegyi fegyverektől, és ez mutatja, hogy az orosz katonai hírszerzés figyelmen kívül hagyja a globális értékeket és azokat a szabályokat, amelyek mindenki számára biztonságot teremtenek.
A közös brit-holland miniszterelnöki közlemény szerint a GU meggondolatlan műveletei a romboló hatású kibertevékenységtől az illegális idegméreg-hatóanyagok használatáig terjed, „ahogy azt Salisburyben is láttuk”. Theresa May és Mark Rutte felidézi közleményében, hogy a délnyugat-angliai városban elkövetett mérgezéses támadásban négy ember életveszélyes állapotba került, egy pedig meghalt.
Moszkva kételkedik a vádak megalapozottságában
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes csütörtökön, újságíróknak nyilatkozva azt mondta, Oroszország vizsgálja a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet elleni kibertámadásokkal kapcsolatos holland vádakat, de kételkedik azok megalapozottságában.
Hozzátette: tartózkodik attól, hogy lényegi vonatkozásban kommentálja ezeket a vádakat, de a vád általánosságával kapcsolatban azt megjegyezné, hogy „az úgynevezett orosz hackerek és kiberbetörések témája népszerűvé vált egyes, Oroszországhoz negatívan viszonyuló körökben”.
A nap folyamán korábban egy név nélkül nyilatkozó orosz külügyi illetékes csak annyit mondott, hogy „a nyugati kémmánia felpörgőben van”, és későbbre ígért hivatalos állásfoglalást.
Rjabkov egyébként úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államok részéről hamarosan újabb vádaskodások fognak elhangzani azzal kapcsolatban, hogy Oroszország beavatkozik az amerikai választásokba. Ezt azzal indokolta, hogy washingtoni nyilatkozatok szerint a kétoldalú viszony javításának feltétele az, hogy Moszkva ne ártsa bele magát az amerikai belügyekbe.
A magas rangú diplomata ismételten azt hangsúlyozta, hogy Oroszország „kizárja az Egyesült Államok vagy bármely más ország belső folyamataiba való beavatkozás minden perspektíváját”, és a múltban sem tett ilyet.
Az amerikai hatóságok csütörtökön hét orosz katonai hírszerző ellen emeltek vádat amiatt, hogy kibertámadásokat hajtottak végre külföldi intézmények ellen. Az Interfax hírügynökségnek egy neve elhallgatása mellett nyilatkozó orosz kormányzati forrás azt mondta, hogy Moszkva erről semmilyen hivatalos értesítést nem kapott Washingtontól.