Kína;felsőoktatás;ELTE;CEU;tandíj;Palkovics László;

2018-11-07 11:54:40

Palkovics kínai egyetemre cserélné a CEU-t

Erősíteni kell a felsőoktatás államközi kapcsolatait, véli a miniszter, ám a kormány szemmel láthatóan igen válogatós a partnerek között. Míg a magyar egyetemektől is folyamatosan vonja el a pénzt a Fidesz-KNP, a kínai rezsim példátlan lehetőséget kaphat.

Magyarországi egyetemalapításról tárgyalt Kínában Palkovics László - derül ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményéből. A miniszter Orbán Viktor miniszterelnök kíséretében utazott Kínába, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Nagy István agrárminiszter társaságában.

A bejelentést a kínai Csungking Egyetemen tette meg Palkovics, állítva: a minden korábbinál jobb magyar-kínai kapcsolatok kedvező hatásai az oktatási, tudományos, kutatás-fejlesztési kooperációk terén is megmutatkoznak.

Államközi felsőoktatási együttműködések?

A közlemény szerint egy kínai egyetem alapítása Magyarországon - melyben a jelek szerint Csungking lesz a partner - eszköze lehet az államközi felsőoktatási együttműködések további erősítésének. Az ilyen együttműködésekről hangoztatott ábrándot ugyanakkor némiképp beárnyékolja, hogy

Bár meg kell hagyni, hiába, hogy több mint egy éve nem hajlandó szignálni a CEU működési engedélyét a kormány, egyetlen nyár alatt már a katolikus egyház által fenntartott Notre Dame Egyetemnek is helyet csinált az országban.

A magyar egyetemekre bezzeg nincs pénz

A bejelentés a financiális kérdéseket is érintetlenül hagyta: a közlemény egy szót nem ír arról, vajon melyik fél milyen módon szállna be a kínai-magyar egyetem létrehozásába és működtetésébe. A magyar felsőoktatás eközben elképesztő pénzhiánnyal küzd: az ország legnagyobb és legnépszerűbb egyetemének,

A Természettudományi Kar egyes tanszékein már októberben sztrájkba kezdtek az oktatók, a bemutató eszközökre ugyanis nem volt pénz. Így gyakorlati helyett is csak elméleti órákat tudtak tartani, az elengedhetetlen kísérleteket azok elvégzése helyett mindössze elmesélni tudták a hallgatóknak. Mint a 444.hu írja, végül az igazgatóság körlevélben tájékoztatta a munkatársakat a helyzetről:

Az ELTE több karán, így a legnépesebb BTK-n, a gender-képzés miatt célkeresztbe került Társadalomtudományi Karon és a TTK-n is bér- és létszámstopot rendeltek el, semmilyen, mérlegelési jogkörbe tartozó juttatás kifizetését nem engedik, kancellári egyetértés kell az újabb óraadói megbízásokhoz, és csak az alapfeladathoz nélkülözhetetlen, nem halasztható kiadásokat engedélyezik.

A Fidesz-KDNP 2010 óta folyamatosan vonja ki az oktatásból a pénzt, ennek eredményeként nemsoká fizetős elit-egyetem válik a Budapesti Corvinus Egyetemből is. A kormány az egész felsőoktatásra kiterjesztheti a Corvinus-modellt, így

Arról nem is beszélve, hogy eközben még gyerekszülést is vár tőlük a kormány - nem lehet véletlen, hogy egész Európában Magyarországot hagyja ott a legtöbb diplomás fiatal.

A felsőoktatás helyzete kísértetiesen hasonlít az egészségügyére. Míg itthon az összeomlás szélén egyensúlyozik a rendszer, Orbán Viktor nemrég egy sokmilliárdos megállapodást írt alá arról, hogy Magyarország kórházat épít Vietnamban.