Ylva Johansson belügyekért és Didier Reynders igazságügyekért felelős biztos a Twitteren jelentette be, hogy közös levelet küld a magyar kormánynak, amelyben emlékeztetni kívánja „a schengeni térség integritásának fontosságára és arra, hogy a határőrizeti intézkedéseket megkülönböztetésmentesen kell alkalmazni az EU összes állampolgárával és lakójával szemben”.
1/2 -Today @YlvaJohansson and I are sending a letter to the Hungarian Government recalling the importance of the integrity of the Schengen area and of applying border measures in a non-discriminatory way to all EU citizens and residents. @EU_Commission @EU_Justice @EUHomeAffairs
— Didier Reynders (@dreynders) September 1, 2020
A két politikus felhívja a figyelmet arra is, hogy minden olyan intézkedést, amely nem felel meg az uniós jog ezen alapelveinek, azonnal vissza kell vonni.
2/2 - Any measures that do not comply with those fundamental principles of EU law should of course be immediately retracted. We will be speaking to our respective Hungarian Ministerial counterparts shortly to request further information.@EU_Commission @EU_Justice @EUHomeAffairs
— Didier Reynders (@dreynders) September 1, 2020
Az európai biztosok levelükkel a magyar határ lezárásáról született kormánydöntésre reagálnak, amely szeptember elsején lépett életbe, és amely kimondja, hogy külföldiek – néhány meghatározott kivételtől eltekintve – egyelőre egy hónapon át nem léphetnek be az ország területére. Csehország, Lengyelország és Szlovákia magyarországi szállásfoglalással rendelkező polgáraira azonban nem vonatkozik a tilalom, vagyis beutazhatnak egyetlen negatív koronavírus-teszttel. Erről Orbán Viktor miniszterelnök állapodott meg partnereivel a szlovéniai Bledben tartott konferencián.
Kérdésünkre Christian Wigand bizottsági szóvivő megerősítette, hogy a Bizottságnak pontosan azért vannak fenntartásai a rendelettel kapcsolatban, mert az arra mutat, hogy Magyarország megkülönböztetést alkalmaz egyes uniós polgárokkal szemben, ami ellentétes a szabad mozgásra vonatkozó EU joggal.
Egy nappal korábban az Európai Bizottság azt tette szóvá, hogy Budapest nem értesítette idejekorán a készülő intézkedésekről. Brüsszelben amiatt aggódnak, hogy megismétlődik a tavaszi forgatókönyv, amikoris a tagállamok egyeztetés és értesítés nélkül zárták le a határaikat egymás előtt, súlyos fennakadásokat okozva a schengeni térség működésében. Az uniós testület néhány napon belül ajánlásokat fog tenni, amelyekben szoros együttműködést, konzultációt és információcserét szorgalmaz a tagállamok között.