önkormányzatok;iparűzési adó;válságkezelés;bevételek csökkentése;

Baranyi Krisztina és Karácsony Gergely a budapesti városházán

- Ellenzéki felháborodás és kormánypárti közöny a válasz az újabb települési sarcra

Az iparűzési adó felére csökkentésével a kormány szemétbe dobta a helyi költségvetéseket is, de a fideszes polgármesterek nemigen aggódnak emiatt.

Orbán Viktor az önkormányzatoknak adott kegyelemdöféssel kívánt nektek Boldog Karácsonyt – fordult választóihoz még szombat este Baranyi Krisztina. 

Ferencváros ellenzéki polgármestere a Facebook-oldalán reagált a kormányfő szombati legújabb „gazdaságvédelmi” bejelentésére, amelynek egyik fő pontja, hogy a kis- és középvállalkozások iparűzési adóját és ezzel együtt az önkormányzatok egyik legfőbb bevételforrását is a felére csökkentik. 

A szombati bejelentésre egyébként a Népszava már több ellenzéki és kormánypárti reakciót is közölt, így többek között Tóth Bertalan MSZP-elnökét, aki szerint a lépéssel Orbán saját önkényuralmi rendszerét akarja megerősíteni. Karácsony Gergely főpolgármesterét, aki az önkormányzatiság kivégzéséről beszélt vagy Péterffy Attila Pécs polgármesteréét, akinek a kormányfő egyszerűen lesöpörte az asztalról az érvelését. Ellenben Szita Károly Kaposvár és Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere dicsérte, és megoldhatónak tartotta a helyi bevételek durva lefaragását. Most a helyi vezetők Facebook-bejegyzéseit szemléztük.

Baranyi Krisztina úgy fogalmazott:

„A járvány hatásain túl az Orbán-kormány idei intézkedései már eddig is 3 milliárd forint kiesést jelentettek a ferencvárosi önkormányzatnak. (...) A kormány ma további, évi kb. másfél milliárdot vont el a kerülettől, így ezt a már amúgy is fájdalmasan megcsonkított költségvetés-tervezetet is dobhatjuk a szemétbe”

A polgármester kérdéssort tett fel Facebook-követőinek, hogy ők mit tennének ebben a helyzetben.

A felsoroltak között olyan alapfeladatok szerepelnek, amelyekre a kormányzati elvonások miatt nem jut pénz, ezért a polgármester fel is veti a bölcsődék, óvodák, szakrendelők, játszóterek, kutyafuttatók, idősklubok, közösségi terek bezárását, a segélyezés, a fűnyírás, a faápolás, a kátyúzás, a szemétszállítás, a művelődés, a házi segítségnyújtás, a veszélyeshulladék-gyűjtés, a lomelszállítás, a ház- és térfelújítások leállítását, a helyi újság és tévé vagy a civilek, az egyházak támogatásának megszüntetését.

Ezekkel szemben Baranyi Krisztina azt javasolja:  

„Mondjunk le a Fideszről. A kormány azt veszi el minden fillérrel, amitől jó egy városban élni. Ha hagyjuk neki.”

Niedermüller Péter, Erzsébetváros DK-s polgármestere otromba hazudozásnak nevezte a történteket.

„Az iparűzési adó nem az állam bevétele. Ezt az önkormányzatoknak fizetik a vállalkozások, hogy működjenek a bölcsődék és óvodák, ne legyen kátyú az úton, legyen segítség a rászorulóknak”– fogalmazott a VII. kerületi polgármester.

Hozzátette:

„Ez egy ostoba, öngyilkos politika. Magyarországon mindenki tudja és tudni fogja, hogy a kormány hatalmi tébolyában azokat a választókat bünteti, akik nem az orbáni rombolást követik. Erre pedig nincs mentség, a demokrácia hosszú agónia után itt ért véget ebben az országban.”

Pikó András, Józsefváros ellenzéki polgármestere leszögezte a kormányról, hogy „bele fognak bukni”. Mint kiemelte:

„A korrupció a drága, nem az önkormányzatok feladatellátása. A kormány megszünteti a magyar önkormányzatiságot, visszahozza a tanácsrendszert.”
Pikó András

Soproni Tamás, Terézváros momentumos polgármestere szerint nem az ellenzéki polgármestereket teszi tönkre Orbán, nekik csak több dühös szavazójuk lesz ettől, hanem Budapestet, bosszúból.

„A Fidesz gyenge és retteg a hatalom elvesztésétől. Dühében szétverne mindent, ami nem az övé. Ezért is kell kormányt váltani 2022-ben” – írta.

Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere Facebook-oldalán kicserélte a profilképét egy feltartott, ökölbe szorított kézre. Ezzel az OTPOR szerb erőszakmentes ellenállási mozgalomra utalt, amely az ezredfordulón megdöntötte Szlobodan Milosevic uralmát. Egyben a Fidesz-szavazókat is felszólította, hogy segítsék megvédeni a magyar városokat.

„Egyetlen tolvaj diktatúra sem tart örökké”– írta.

Megjegyezte azt is, hogy az önkormányzatok bevételeiket szociális segélyezésre, tömegközlekedésre, kátyúzásra, parkgondozásra és bérlakásokra fordítják ellenben a kormány, amely éppen a helyi bevételeket veszi el, jachtkikötőkre, űrprogramra, és saját fizetésének emelésére költött még a járványhelyzet alatt is.

Hallgatás, elterelés és gúny

Ezzel szemben hatalmas közöny kíséri az iparűzési adó megfelezésének következményeit a kormánypárti polgármesterek körében. Az elvonással érintett Budapesten egy fideszest sem találni, aki akárcsak említés szintjén foglalkozna a kérdéssel a Facebookon.

Szentgyörgyvölgyi Péter V. kerületi polgármester a városháza parkolójának helyi lakosok előtti újranyitásáért protestált a fővárosnál, Karsay Ferenc, Budafok-Tétény polgármestere egy leendő családi park látványterveivel büszkélkedik. D. Kovács Róbert kőbányai polgármesterről kiderült: ünnepi hangulatban van, mert a hét közepén hat új fenyőfát állítottak a kerületben.

Protestáló parlamenti képviselőkAzonnal vonja vissza a kormány az önkormányzatiság felszámolásával felérő döntését – tette közzé az iparűzési adó felének elvétele ellen tiltakozó felhívását a Facebookon három, egymással képviselői csoportot alkotó független politikus: Szél Bernadett, Szabó Szabolcs és Hadházy Ákos. Mint írták: „A kormány ismét visszaélve a felhatalmazással – az önkormányzatok számára végzetes megszorításra készül. A gazdasági válságkezelés címén bejelentett intézkedések a válság vesztesein egyáltalán nem segítenek, az önkormányzatokat viszont megfosztják alapfeladataik ellátásához szükséges bevételeiktől. Tiltakozunk a 30 éve fennálló önkormányzatiság felszámolása ellen és felszólítjuk a kormányt, hogy ha már segíteni nem tud, legalább ne lehetetlenítse el az önkormányzatok működését.” Emlékeztettek arra, hogy  van alternatíva, amelyet tavasszal törvényjavaslat formájában be is terjesztettek a parlament elé. – Az elmúlt tíz évben Orbán Viktor közpénzes megbízásokkal kitömött oligarchái voltak a gazdasági növekedés legnagyobb haszonélvezői – az a minimum, hogy most ők segítenek a bajba jutott kisvállalkozásoknak szolidaritási hozzájárulás befizetésével – írták, emellett javasolták hogy az adóelvétel ötletgazdája, Parragh László, a magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke magán kezdje a válságkezelést: „mondjon le a Parragh-adóról, a kormány pedig törölje el a kötelező kamarai hozzájárulást, az ugyanis csak ebben az évben 3 milliárd forinttal sarcolta meg a vállalkozásokat.”  

Nem a tartalom, az időzítés az igazán érdekes.