Magyarország megvétózta az Európai Unió nyilatkozatát, amelyben kritizálta Kína nemzetbiztonsági törvényét – közölte névtelenül két diplomata a Reuters-szel. Szerintük hazánk ezzel valószínűleg aláássa azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel az unió szembe szállhat Pekinggel szemben az egykori brit gyarmat szabadságjogainak korlátozása miatt.
Josep Borrell, az EU főképviselője még márciusban számolt be arról, hogy az éves jelentés alapján „2020 folyamán riasztó politikai romlásnak lehettünk szemtanúi Hongkongban”. – A Peking által bevezetett nemzetbiztonsági törvényt a demokráciapárti erők visszaszorítására, az ellentétek és a pluralizmus elfojtására, valamint az alapvető szabadságok megsemmisítésére használják. A demokráciapárti aktivisták tucatjainak letartóztatása ez év januárjában megerősítette, hogy ez a tendencia egyre gyorsul – emelte ki a főképviselő.
– Peking hongkongi legfőbb képviselője a héten figyelmeztette a külföldi hatalmakat, hogy leckét kapnak, ha „a globális pénzügyi központ” megpróbál beavatkozni abba, hogy Kína hogyan irányítja a várost – írta a hírügynökség.
Budapest az uniós szankciódöntést követően néhány nappal hivatalos látogatáson fogadta Kína védelmi miniszterét. A kínai lélegeztetőgépek, vakcinák beszerzésével és a Fudan Egyetem Budapestre költöztetésével a Népszava pedig többször is foglalkozott.