MOL;kuka;hulladékgazdálkodás;koncesszió;

2021-08-21 08:00:00

Kiírták az ország hulladékgazdálkodását 35 évre egy cég kezébe adó koncessziót

Az ünnepek előestéjén csendben, 12 munkanapos jelentkezési határidővel közzétette. A fő esélyes a Mol.

Múlt csütörtökön, a lehető legnagyobb csendben a Rogán Antal-féle Miniszterelnöki Kabinetirodához tartozó Nemzeti Koncessziós Iroda az uniós közbeszerzési értesítőben kiírta a hulladékkoncessziót - hívta fel a figyelmet egy héttel későbbi Facebook-posztjában Fekete-Győr András Momentum-elnök, amit elsőként a Hvg.hu szúrt ki. A jelentkezési határidő szeptember 9. A kiíró tehát 12 munkanap jelentkezési időt biztosít egy, az iparág szinte teljes egészét 35 évre egy cég kezébe adó pályázatra - hívja fel a figyelmet a politikus. Ez szerinte ellenkezik az EU irányelveivel. Az ország teljes területének hulladékgazdálkodási joga mellett az óriási állami támogatások is a pályázat egyetlen nyerteséhez kerülnek majd. A kiírás precíz és pontos: a feltételeket a Molon kívül egy pályázó sem tudja majd teljesíteni - véli Fekete-Győr András. Az egyetemek kialapítványozása alapján is egyértelműnek látja, hogy a bukás előtt mindent vinni akarnak. A lopás, az állami feladatok magánosítása már nem kivétel: az utolsó évre ez lett a Fidesz politikájának a lényege - zárja posztját a Momentum elnöke.

A pályázati kiírásból a már ismert feltételeken túl további figyelemre méltó részletek derülnek ki. Tételes ajánlatot csak egy következő körben, a most kiválasztottaktól várnak. Az eljárás idén év végéig zárulhat le. A nyertesnek a koncessziós szerződés megkötésétől számított egy éven belül, illetve jövő év végéig a feladat ellátásához szükséges összes megállapodást meg kell kötnie. A tevékenységre többségi részvételével céget kell alapítania. A kedvezményezettnek várhatóan évi mintegy 4-4,8 millió tonna hulladékot kell átvenni, gyűjteni, elszállítani, előkezelni, értékesíteni és kezelésre átadni, ideértve a gyűjtő- és visszaváltási pontok, hulladékudvarok, átrakók és válogatók üzemeltetését, a kiterjesztett gyártói felelősségi, illetve a szintén 2023 közepétől tervezett visszaváltási díjas rendszerek működtetését. A magas színvonalú települési hulladékszállítás mellett teljesíteni kell az uniós előirányzatokat is.

A koncesszor a tevékenységbe szerződéssel mást - így alvállalkozót - is bevonhat. A jelentkezőktől 10 év alatt 50-300 milliárdnyi beruházást, illetve 5 év alatt évi 100-400 ezer tonna energetikai hasznosítómű létesítését várják. A szöveg vége felé megvillan a "közös részvétel" lehetősége is. A pénzügyi előírások alapján nagy cégeket várnak. A műszaki feltételek rugalmasak: a jelentkezőnek legalább évi 500 ezer tonna lakossági vagy évi 20 ezer tonna veszélyes hulladék kezelését vagy ártalmatlanítását vagy elégetését kell teljesítenie. A szállítási követelmények bármilyen árura vonatkoznak. A hulladékdíjakat a koncesszor szedi be. Igaz, ezek változatlanságát itt nem biztosítják. A koncesszió egymilliárdos kötbér fejében mondható fel. A nyertesnek meg kell vennie az új rendszerben tisztázatlan helyzetű kukaholdingot, illetve a tulajdoni átalakulások után 28 leányvállalatával az ország több térségében kukaürítést végző, szintén állami Nemzeti Hulladékgazdálkodási Szolgáltató Kft.-t is - derül ki a kiírás levégéről.