Alkotmánybíróság;népszavazás;Társaság a Szabadságjogokért;homofóbia;

2021-12-03 14:57:42

Az Alkotmánybírósághoz fordultak a civilek a kormány homofób népszavazásával szemben

A beadvány a nemátalakító kezelésekre vonatkozó, a Kúria által megtagadott, alapvető emberi jogokat sértő ötödik kérdés áterőltetését akadályozná meg.

Kedden átment a homofób és transzfób népszavazás négy kérdése az Országgyűlésen, de az ötödik kérdésről sem mondott le a kormány: a népszavazás útjába álló kúriai ítéletet megtámadta az Alkotmánybíróságon, arra hivatkozva, hogy az eljárás során sérültek a jogai – írja a Népszavához eljuttatott közleményében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Tájékoztatásuk szerint nyolc szervezet, velük együtt az Amnesty International Magyarország, a Budapest Pride , a Háttér Társaság, a Labrisz Leszbikus Egyesület, a Magyar Helsinki Bizottság, a Magyar LMBT Szövetség, a TASZ és a Transvanilla Transznemű Egyesület közös beadványt küldtek az Alkotmánybíróságnak. Azt kérik:

A Népszava is megírta, hogy a négy „gyermekvédelmi” kérdésben népszavazást elrendelő keddi parlamenti határozat szavazásán a kormánypárti képviselők mellett csak néhány független képviselő vett részt, az ellenzéki frakciók nem voksoltak. A civilek kifogásolják, hogy a képviselők nem vitatták meg érdemben a kérdéseket.

Arról is beszámolt lapunk, amikor a Kúria még októberben – alaptörvényellenesség miatt – nem engedte át a beadvány tárgyát képező ötödik kérdést, amely úgy szólt volna:  „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetőek legyenek nemátalakító kezelések?” A Kúria döntése – mint aláhúzták – jogerős, ellene további jogorvoslatnak nincs helye. Aujeszky Nóra, a TASZ jogásza a kormány a Kúria döntésével szembeni alkotmánybírósági indítványról kijelentette:

Emlékezetes, Orbán Viktor még júliusban jelentette be, hogy a kormány öt kérdésben úgynevezett „gyermekvédelmi” népszavazást kezdeményez. A kabinet kezdeményezését, amely a korábban elfogadott valójában homofób, mégis pedofil-törvény néven elhíresült jogszabályhoz kapcsolódott, a Jobbikon kívül valamennyi ellenzéki párt elutasította és számos civil szervezet bírálta.

Az Alkotmánybíróság először december 7-én fogja tárgyalni a kormány indítványát, amely az ötödik kérdés sorsát érinti.