Gyors egymásutánban tárgyal az Európai Bizottság képviselőivel Varga Judit igazságügyi miniszter, a hivatalos naptár szerint előbb szerdán Didier Reyndersszel, a testület igazságügyért felelős tagjával találkozik, majd csütörtökön Johannes Hahn költségvetésért felelős biztos fogadja személyesen - írja az EUrológus.
A találkozók középpontjában természetesen a Magyarországnak szánt uniós források, valamint a jogállamisági eljárás állnak, hiszen amíg az Orbán-kormány nem tudja eloszlatni a korrupcióval, a magyar igazságszolgáltatás függetlenségével, a jogalkotás átláthatóságával és a demokratikus normák betartásával kapcsolatos uniós aggályokat, addig a helyreállítási alap pénzcsapjai sem nyílnak meg.
Falig hátrál az Orbán-kormány az Európai Bizottság előtt, független korrupcióellenes hatóság fog működni MagyarországonAz Európai Bizottságnak nem elég, hogy Orbán-kormány megígérte a korrupcióellenes hatóságot, legkésőbb év végéig működnie is kell„Tíz-tizenkét év NER-es rombolás után egy új hatóságtól már nem kell félnie azoknak, akik eddig a korrupciót irányították”Az idő pedig fogy, az Európai Bizottságnak elviekben szeptember 22-ig kellene a jogállamisági eljárás tekintetében kialakítania az álláspontját, amelynek pozitív irányba billentése érdekében az Orbán-kormány újabban legkevesebb tíz konkrét törvény vállalását ígérte meg, legutóbb például egy függetlennek mondott korrupcióellenes hatóság felállítását. Egyelőre azonban nem tudni, hogy az Európai Bizottságnak ez elegendő lesz-e az uniós pénzek védelme érdekében elindított eljárás lezárásához.
Az EUrológus megjegyzi, Varga Judit dolgát bizonyosan megnehezítik az olyan, aránylag friss ügyek, mint például, hogy Varga Zs. András kúriai elnök több bírói álláshely esetében is törvénybe ütköző módon bírálta el a bírói pályázatokat, valamint, hogy feleségét annak ellenére nevezték ki a Fővárosi Ítélőtábla Polgári Kollégium tanácselnökének, hogy feleannyi szavazatot sem kapott, mint a riválisa. A Kúria és a Fővárosi Ítélőtábla persze visszautasították a vádakat, ettől még a botrányok szintén hatással lehetnek az uniós pénzekre.
Observer: úgy lett a Kúria elnökének felesége vezető bíró, hogy feleannyi szavazatot sem kapott, mint a riválisaEU-s milliárdok sorsa a tét, de Kovács Zoltán testvére ugyanabban a bírói tanácsban fog dolgozni, mint a Kúria elnökének a feleségeAz sem éppen megkerülhető tényező, hogy Magyarország az egyetlen uniós tagállam, amellyel szemben lényegében az összes uniós jogsértési eljárás folyamatban van. Varga Judit találkozóin a 7. cikkely szerinti eljárás is szóba kerülhet.