Kína;Egyesült Államok;kémkedés;látogatás;elhalasztás;magyarázkodás;Antony Blinken;léggömb;

2023-02-03 18:24:00

Antony Blinken elhalasztja pekingi útját az Egyesült Államok fölé szállt kínai kémballon miatt

A távol-keleti ország külügyminisztériuma szerint a ballont „polgári meteorológia, tudományos célokra használták” és az véletlenül tévedt az amerikai légtérbe.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter pénteken elhalasztotta a kínai látogatását az Egyesült Államok fölött észlelt kínai kémballon ügye miatt – írja a Reuters, hozzátéve, hogy az ABC News egy amerikai tisztségviselőre hivatkozott, aki azt mondta, hogy Blinken nem akarta aránytalanul élezni a helyzetet, de azt sem, hogy „a léggömb-incidens uralja” a kínai tisztviselőkkel folytatott találkozóit.

Amint arról a Népszava is beszámolt, amerikai tisztviselők még csütörtökön közölték, hogy néhány napja egy kínai kémballon repül az Egyesült Államok felett, és már akkor furcsállották, hogy mindez a külügyminiszter Pekingbe tervezett útja előtt néhány nappal történt.

A Reuters saját információi alapján arról számolt be, hogy a montanai billingsi repülőtéren már mozgósították is az amerikai hadsereg F-22-es vadászgépeit arra az esetre, ha Joe Biden elnök elrendelné a léggömb lelövését, de ettől végül a katonai vezetők óvták Bident. Mint mondták, a lakosság számára veszély jelenthettek volna a lehulló törmelékek.

Miközben az eset miatt több republikánus politikus is megszólalt, és Tom Cotton szenátor egyenesen felszólította Blinkent, hogy mondja le  utazását Kínában, Donald Trump volt elnök, aki 2024-ben is indulni akar, saját közöségi hálózatán, a Truth-on nem bonyolította túl a kérdést, és bejegyzésében kéretlen tanácsot adott: „Lődd le a ballont!”.

Kína, ahogy a kínos ügyben először a tények tisztázását kérte az amerikai féltől, majd kijelentette: „Kínának nem áll szándékában megsérteni egyetlen szuverén ország szárazföldi területét és légterét sem”. Később azonban igencsak meglepő közleményt adtak ki. Eszerint „a ballont polgári meteorológiai és egyéb tudományos célokra használták”, egyben sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy a léggömb az Egyesült Államok légterébe „tévedt”.