Az EU semmiféle hivatalos értesítést nem kapott arról, hogy Magyarország Jeruzsálembe költözteti nagykövetségét – válaszolta pénteken Peter Stano, az Európai Bizottság (EB) külügyi szóvivője az Euronews újságírójának kérdésére.
Leszögezte, hogy hivatalos bejelentés hiányában nem szeretnének a sajtóban megjelent „találgatásokat” kommentálni.
Stano azonban emlékeztetett arra, az EU régóta érvényes álláspontja az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) által 1980-ban elfogadott 478-as határozaton alapul. Ez pedig felszólítja az ENSZ-tagállamokat, hogy számolják fel jeruzsálemi nagykövetségüket és/vagy jeruzsálemi diplomáciai missziójukat. Ennek következtében – mutatott rá – az összes EU-tagállam Tel-Avivba helyezte át diplomáciai képviseletét, ahogyan az EU izraeli delegációjának székhelyét is ide tették át.
Mint mondta, az EU korábban többször is megerősítette, elkötelezett aziránt, hogy a palesztinok és izraeliek közötti konfliktust tárgyalásos úton, működőképes kétállami megoldás révén rendezzék.
Ezt az álláspontot az Európai Tanács 2017 decemberében is rögzítette, továbbra is ez az érvényes, ezt pedig az összes uniós tagállam vezetője megerősítette akkor.
Ez az álláspont jelenleg is változatlan, nincs olyasféle szándék az EU és a tagállamok részéről, hogy változtassanak rajta – tette hozzá.
Mint arról a Népszava is beszámolt, magas rangú diplomáciai források összefüggésbe hozták a magyar kormány lépését azzal, hogy Orbán Viktor segítséget szeretne nyújtani régi szövetségesének, Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, aki az izraeli igazságszolgáltatás átalakítása miatt komoly belpolitikai válsággal néz szembe. Utóbbi miatt az elmúlt időszakban rendszeresek voltak a tüntetések Izraelben.
Jeruzsálembe költözik az izraeli magyar nagykövetség Ismét tüntettek Izraelben az igazságszolgáltatási rendszer szétverése ellen - sokakat letartóztattak, többen megsebesültekOrbán Viktor arca is feltűnt egy kormányellenes tüntetés molinóján IzraelbenAz egyik újságíró megkérdezte Stanótól, ők látnak-e összefüggést az izraeli igazságszolgáltatás átalakításával kapcsolatban, amely – mint megjegyezte – a „magyarországihoz nagyon hasonlóan” építené le a jogállamiságot. Az EB külügyi szóvivője úgy vélekedett, nincs összefüggés, és megismételte, hogy nem szeretnének a sajtóban megjelent találgatásokat kommentálni.
Az Orbán-kormány a trumpi hagyományt követné a nagykövetség Jeruzsálembe költöztetésével. Az előző amerikai elnök 2017-ben jelentette be, hogy az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, és ennek értelmében oda költözteti át nagykövetségét, amivel több évtizedes nemzetközi gyakorlatot rúgott fel.
Szent város, forrongó közegben