Benyújtotta a kormány a Paks II.-ről szóló szerződéseknek az oroszokkal véglegesített módosításait jóváhagyásra, miközben nem tájékoztatta ezzel kapcsolatban a magyar állampolgárokat – derül ki a Párbeszéd – Zöldek szerdai Facebook-bejegyzéséből.
Tordai Bence még áprilisban öt kérdést intézett Szijjártó Péterhez azután, hogy a külgazdasági és külügyminisztert moszkvai tárgyalása során bejelentette, megegyezés született Oroszországgal a paksi bővítés kivitelezési és finanszírozási szerződésének módosításáról.
Az Orbán-kormány módosítja az oroszokkal kötött paksi szerződést, de ezt még az Európai Bizottságnak is jóvá kell hagyniaA Párbeszéd társelnöke a következő kérdéseket tette fel a tárcavezetőnek ezzel kapcsolatban:
A paksi bővítésre vonatkozó megállapodások és szerződések közül pontosan melyek módosításában állapodott meg a magyar kormány az orosz féllel? Az EPC szerződésen túl érinti-e a módosítás az O&M vagy az üzemanyagellátási szerződést? Módosul-e a projekt finanszírozására vonatkozó magyar–orosz megállapodás, illetve a 2014 januárjában aláírt orosz–magyar nukleáris együttműködésről szóló egyezmény?
A módosulások a fenti szerződésekben és dokumentumokban pontosan mire terjednek ki? Milyen változások lesznek?
A változások eredményeként az eredeti, a Roszatom, mint fővállalkozó által fix áron, kulcsra kész átadással vállalt feltételek hogyan módosulnak? Megszűnik-e a Roszatom fővállalkozói státusza? Átveszi-e a fővállalkozói felelősséget a Paks II. projektcég vagy más magyar partner?
Ha a fővállalkozói státusz átkerül a magyar félhez, a projekt során eddig, javarészt az orosz fél hibájából felhalmozódott késésért és az ezzel összefüggésben fellépő költségnövekedésért a szerződésmódosítás keretében megfogalmaznak-e pénzügyi és jogi felelősséget és kártérítési igényt a Roszatom felé? Vagy a Roszatom mentesül ezek alól a felelősségek és kockázatok alól, és azokat kompenzáció nélkül átveszi az új magyar fővállalkozó?
Ha sor kerül a finanszírozási megállapodás módosítására is, mikor tervezik az Országgyűlés elé terjeszteni?
Szijjártó Péter helyett Magyar Levente külügyi államtitkár válaszolt, akitől egy igen kurta, semmitmondó válaszra futotta, miszerint
„A paksi beruházásról szóló szerződések több mint kilenc éve köttettek. A háborútól és a szankciótól függetlenül is jelentősen változott a műszaki és technológiai környezet, ezért ezekhez a szerződéses keretekhez hozzá kellett nyúlni. A véglegesített dokumentumokat az Európai Bizottság elé terjesztettük jóváhagyásra”
Mint arra a párt Facebook-bejegyzésében Jávor Benedek felhívja a figyelmet, fontos lenne tájékoztatni a lakosságot például azzal kapcsolatban, igaz-e, hogy a fővállalkozói kockázatokat átveszi a magyar fél, ha igen, milyen feltételekkel, kinek kell fizetni a költségnövekedés miatt, és ki fogja fedezni a jövőbeni árnövekedést.
Rámutat arra, hogy az általa megnyert, eredeti szerződésről szóló perben a bíróság kimondta, hogy közérdekű információ, így joggal várható el, hogy a módosításokkal kapcsolatos információkat is nyilvánosságra hozzák. Ezért, mint írta, hivatalosan is kikéri a szerződés módosított változatát a Paks II. projektcégtől és az Európai Bizottságtól.
Döntött a bíróság, ki kell adni Paks 2 szerződéseit„Ki fogjuk harcolni a dokumentumok nyilvánosságát, ha kell bírósági úton!” – zárta a bejegyzést Jávor Benedek.
Akadályok tornyosulnak Paks 2 előtt, a tavaly kiadott létesítési engedély még nem sokat érEldőlt, hogy Paks 1 üzemidejét két évtizeddel, 2050-ig megtoldaná a kormány Szijjártó: hiába gáncsolják, Paks 2 megépül