Magyarország;Állami Számvevőszék;jogállamiság;kormánypolitika;nyomásgyakorlás;hiányosságok;problémák;vádak;EP-küldöttség;

Politikai nyomásgyakorlás vádjával vág vissza az EP-küldöttségnek az ÁSZ

Igaz, a magyar számvevők meg sem említik a több napon át Budapesten vizsgálódott uniós képviselők által tőlük hiányolt másfélmilliárd eurós elszámolást.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) visszautasít minden olyan nyilatkozatot, amelyek a tényekkel ellentétes tartalommal, a politikai nyomásgyakorlás eszközével próbálják befolyásolni az ÁSZ független, szakmai tevékenységét – tette közzé csütörtökön honlapján az állami szervezet. A közlemény csaknem szóról szóra megismételve a nem független, hanem fideszes EP-képviselő, Deutsch Tamás vádjait, az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának Budapestre látogató delegációjának megállapításaira. 

Miként a Népszava is beszámolt róla, az uniós vizsgálóbizottság szerdán  sajtótájékoztatóján problémák özönét jelezte Magyarországgal kapcsolatban. – Nem érvényesül a szabad piacgazdaság a közbeszerzéseknél, a kormány az érintettek megfélemlítésével és konzultáció nélkül változtat törvényeket. Bizonyos diszkriminatív gyakorlatok hosszú ideje működnek Magyarországon, az ÁSZ pedig 1,48 milliárd eurót érintően 29 esetben nem tudott tájékoztatást adni – sorolták. 

Az alapító okirata szerint „a közpénzekkel, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodást ellenőrző” országgyűlési szerv közleménye a konkrétan említett hiányosságokra nem tért ki, sőt az ÁSZ szerint „az EP delegációja úgy nyilatkozott az uniós forrásokat érintő számvevőszéki gyakorlatról, hogy az ezen témában jelenleg zajló vizsgálatok, azok folyamata, módszertana, a vizsgálatokat érintő digitalizációs és kockázatelemzési fejlesztések egyáltalán nem érdekelték, ezzel kapcsolatosan egyetlen kérdést sem intéztek az ÁSZ vezetéséhez”.

A számvevőszék eközben a DK-nak is nekiment, maguk is beszállva a politikai vitába.

- Példátlan az is, hogy az EP delegációjának tagjaként a kampányfinanszírozás vizsgálatával érintett párt, a Demokratikus Koalíció képviselője személyeskedő támadást intézett a pártját éppen vizsgáló számvevőszék elnöke ellen, ezzel próbálva befolyásolni a többi EP képviselőt, illetve politikai nyomás alá helyezni a független ÁSZ-t – olvasható a közleményben, amely szerint a delegáció igenis részletes tájékoztatást kapott.

AZ ÁSZ nem kímélte az EP-delegáció politikusait sem, mert – állították – a megbeszélés tárgya szempontjából releváns információkat nem hallgatták végig, a prezentációt félbeszakították. A küldöttség tagjainak kérdései ezt követően vagy az uniós forrásokat nem érintő témák mentén fogalmazták meg. Így például azok egyebek mellett „az EP küldöttek által vélelmezett korrupciós helyzet általános értékelésére vonatkoztak”.