;

Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;

Ukrán katonák Bahmutban

- Nyugati szövetségesek arra kérték Ukrajnát a Wagner-lázadás alatt, hogy ne éljen vissza az Oroszországban kialakult helyzettel

Nem akarták, hogy úgy tűnjön,  Jevgenyij Prigozsint segítik, és meg akarják dönteni a Putyin-rezsimet.

Az amerikai hírszerzés tisztviselői korábban rendkívül részletes képet raktak össze Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezérnek azokról a terveiről, melyek később rövid ideig tartó lázadásához vezetett, beleértve azt is, hogy a zsoldoshadserege hol és hogyan akart előrenyomulni – mondták az ügyre rálátó források a CNN-nek. Úgy tudják, hogy ezeket az információkat csak kiválasztott szövetségesekkel, köztük magas rangú brit tisztségviselőkkel osztották meg, a NATO tágabb szintjén azonban nem kommunikálták, ami miatt a források szerint néhány NATO-tisztviselő csalódottságát fejezte ki.

A cikk szerint az Egyesült Államok tisztviselői hónapok óta nyomon követték a zsoldoscsoportnak az orosz védelmi minisztériummal fennálló, egyre növekvő viszályát, és az is feltűnt nekik, hogy a Wagner fegyvereket és lőszereket halmozott fel a lázadás előtt. Az azonban meglepte az amerikai hírszerzési tisztviselőket, hogy a Wagner-csoport a lázadás során milyen csekély ellenállásba ütközött.

Egy tisztségviselő szerint szombaton, Prigozsin visszafordulása előtt nyugati szövetségesek több szinten is arra kérték az ukrán tisztségviselőket: ne használják ki a kialakult káoszt, és ne mérjenek csapásokat oroszországi célpontokra. Ugyanis nem akarták, hogy úgy tűnjön, a Nyugat és Ukrajna Prigozsint segíti, és Oroszország szuverenitását fenyegeti. Az ukrán tisztviselőknek hangsúlyozták, hogy ami történik, az Oroszország belügye, a CNN forrása szerint pedig az üzenetet külügyminiszteri szinten, képviselőkön és nagyköveteken keresztül továbbították.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a Putyin által teremtett Jevgenyij Prigozsin vezette zsoldoshadsereg szombat reggel erőivel kulcsfontosságú katonai létesítményeket foglalt el Rosztov-na-Donuban (itt található a déli katonai körzet székhelye is, ahonnan az ukrajnai műveleteket irányítják), majd a város és a Moszkva között félúton fekvő Voronyezst is. Tette mindezt azok után, hogy állítása szerint az orosz légierő a Wagner-csoport zsoldosait támadta, ezért hadat üzent a védelmi minisztériumnak, amellyel régóta közismerten feszült a viszonya. Prigozsin állítása szerint mintegy 200 kilométerre voltak a fővárostól, amikor is – olyan váratlanul, ahogy az egész elkezdődött – Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök javaslatára úgy döntött, visszafordítja erőit, majd ezután állítólag Belaruszba ment.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kreml honlapjára hétfő este feltöltött beszédében egyfajta „nyugati összeesküvésként” festette le az Oroszországban történteket, amelyeket az orosz nép összefogása és „patrióta szelleme” akadályozott meg.

További 25 ember megsebesült, az épületben lévő pizzázó megsemmisült.