önkormányzatok;Rétvári Bence;Pintér Sándor;államosítás;védőnők;

Rétvári Bence szerint nem okoz gondot az államosítás, hiszen 45 védőnő kilépett, de 25-en érkeztek

Ez a szám pedig alacsonynak mondható, mivel a normális szervezeti fluktuációt a szakirodalom 7-11 százalék között szokta meghatározni – közölte a Belügyminisztérium államtitkára.

Idén január elsején 4109 területi védőnő volt a rendszerben, aztán az idei első félévben 45 védőnő szüntette meg a jogviszonyát, viszont közben 25-en újonnan érkeztek a rendszerben, így jelenleg 4089 fős az állomány – közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára. A hírt elsőként a hvg.hu vette észre.

A momentumos Lőcsei Lajos eredetileg Pintér Sándor egészségügyért is felelős belügyminiszterhez fordult azzal az írásbeli kérdéssel, hogy „milyen hatással van az országos védőnői állományra a védőnői ellátás önkormányzatoktól történő átvétele”.

A Pintér Sándor helyett válaszoló Rétvári Bence arról is beszámolt, hogy a 45 távozó amúgy a teljes állomány körülbelül 1 százaléka volt, ami alacsonynak mondható, mivel „a normális szervezeti fluktuációt a szakirodalom 7-11 százalék között szokta meghatározni”. Ráadásul a 45-ből csak 24-en mondtak fel, 21-en nyugdíjba mentek.

Lapunk többször is beszámolt arról, hogy július elsejétől az önkormányzatok helyett az állam – pontosabban a centrum- és a megyei kórházak – feladata a védőnői szolgálatok működtetése, a határidő előtti napra azonban nemhogy tisztult volna a kép, csak még kaotikusabbá vált a váltás. Egyes védőnői helyiségekből azóta a betegeket is ellátó háziorvosi rendelőkbe kezdték átterelni a kötelező oltások beadását, sőt, volt, ahol a halasztás mellett döntöttek.