egészségügy;tiltakozás;béremelés;háziorvosok;aláírásgyűjtés;Belügyminisztérium;

2023-08-19 12:48:00

Nem bíznak az Orbán-kormányban, tovább gyűjtik az aláírásokat a háziorvosok a belügyminisztériumi javaslatok korrekciójáért

A fölzúdulást keltő jogszabály-javaslat az alapellátó fogorvosok és háziorvosok mellett dolgozóknak júliustól járó 18 százalékos béremelés fedezetéről szól.

Nem bíznak az alapellátó orvosok sem a kormányzatban, sem a kollegiális vezetőikben. Erre utal, hogy tovább gyűjtik az aláírásokat a háziorvoslást átalakító belügyminisztériumi javaslatok korrekciójáért.

Keczéry Attila zuglói háziorvos két hete írta meg azt a nyílt levelet, amelyhez támogató aláírásokat vár a kollégáitól. A levélben az alapellátás kollegiális vezetőit kérik arra, hogy az orvosok álláspontját képviseljék a jogszabály-tervezetek véleményezésekor. Így például ne támogassák azt a kormányzati javaslatot, amely a háziorvosokra hárítaná a nem beutalóköteles rendelések esetében az online időpontfoglalásokat, illetve kérik, hogy szakdolgozóik 18 százalékos béremelésének fedezetét címkézve, bértámogatásként juttassa el a kormányzat vállalkozásaiknak. (A társadalmi vitára bocsátott javaslat ugyanis ez utóbbit praxistámogatásként fizetné ki.) Az első követelésben, Rétvári Bence parlamenti államtitkár nyilatkozata szerint visszakozott a Belügyminisztérium. (Bár ez még jogszabályban nem jelent meg.) A másik ügyben a tárca honlapjára kitett javaslat szerint a kormányzat nem kíván engedni.

– mondta a Népszavának Keczéry Attila. A doktor hozzátette: augusztus 22-ig várja még a támogató szignókat, aztán elküldi a három – Békássy Szabolcs háziorvosi, Muzsay Géza házi gyermekorvosi és Gszelmann Róbert fogorvosi – országos kollegiális vezetőnek a felhívását. „Természetesen az aláírásokat továbbítom Takács Péter államtitkár úrnak, és eljuttatom a jogszabály-javaslat egyeztető fórumára is.”

Mint mondta, civilként gyűjti a szignókat, a Magyar Orvosi Kamara pedig abban segített, hogy elküldte a felhívását a háziorvos és alapellátó fogorvos tagjainak.

Keczéry Attila sikernek ítéli, hogy az aláírásgyűjtés kezdete után néhány nappal Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára bejelentette:

A páciens továbbra is közvetlenül a járóbeteg-rendelő betegirányítási központjától kérhet időpontot.

Pedig Rétvári bejelentése előtt a reggeli órákban Takács Péter levelében még a kifogásolt szabályok bevezetéséről írt levelet a praxisoknak. Mint arról lapunk is beszámolt, óriási felháborodást váltott ki az a kormányzati javaslat, miszerint a jövő év márciusától a nem beutaló köteles szakrendelésekre is a háziorvosok foglalhatnának időpontot a pácienseiknek. Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy ha például a bőrgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai, szemészeti rendelésre indulna valaki, akkor előbb fel kell keresnie a háziorvosát, aki az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) keresne számára megfelelő szakrendelést és foglalna arra időpontot. Ezt eddig a betegek közvetlenül a szakrendelőkben – időpontot kértek, vagy csak besétáltak oda - maguk oldották meg.

A másik szintén fölzúdulást keltő jogszabály-javaslat az alapellátó fogorvosok és háziorvosok mellett dolgozóknak júliustól járó 18 százalékos béremelés fedezetéről szól. Noha volt rá ígéret, ezt még nem kapták meg az őket alkalmazó orvosi vállalkozások. 

Mindez 7-8 ezer szakdolgozót érint. A tárca honlapján közzétett rendelettervezet szerint a kormányzat „szabadon felhasználható” praxistámogatásként juttatná el ezt az összeget a vállalkozásoknak. Ezt azonban elutasítják a praxist vezető orvosok. Ugyanis ha nem pántlikázva, hanem a praxistámogatás részeként juttatnák el a forrást a vállalkozásoknak, akkor az eltérő adózási következmények miatt az ígért összeg biztosan nem lenne elegendő a szükséges béremelés mellett a megugró fenntartási és rezsiköltségek fedezetére is.