Szombat esti adatok szerint legkevesebb Izraelben legkevesebb 150 ember meghalt, több mint 1100 pedig megsebesült, miután palesztin szélsőségesek több ezer rakétát lőttek ki szombat reggel a Gázai övezetből, a területet uraló Hamász több tucat fegyverese pedig egy meglepetésszerű támadás során behatolt Izrael területére. Izrael válaszul hadiállapotot hirdetett.
Szombat este 9 óra előtt az izraeli 12-es csatorna adott hírt 150 halálos áldozatról és 1100 sebesültről. Hivatalos adatok egyelőre legkevesebb 100 halálos áldozatról szólnak.
A palesztin támadásra válaszul az izraeli hadsereg, az IDF F-35-ös és F-16-os vadászbombázói 17 gázai támaszpontra és négy irányítóközpontra mértek csapást.
In the last few hours, dozens of IDF fighter jets struck 17 military compounds and 4 operational command centers belonging to the Hamas terrorist organization in the Gaza Strip. pic.twitter.com/Hr7t9A2ajq
— Israeli Air Force (@IAFsite) October 7, 2023
A Palesztin Hatóságnak szombat este legkevesebb 232 halálos áldozatról és 1790 sebesültről van tudomása a Gázai övezetben. Este a Hamász azt közölte, hogy az izraeli légicsapásokra – a Palestine Tower, egy 11 emeletes toronyház romba döntésére – válaszul 150 rakétát lőtt ki Izrael Tel-Aviv felé.
Az IDF bejelentése szerint szombat este a palesztinok, nem 150, hanem 500 – egész nap összesen körülbelül 3500 – rakétát lőttek ki Tel-Avivra , a Hamász terroristáival pedig még országszerte 22 helyszínen folytak harcok. Hán Júniszban az IDF légicsapást mért a Hamász gázai vezetője, Jehja al-Szinvar házára. Áldozatokról nem érkezett jelentés.
BREAKING: The #Palestinian resistance launches hundreds of rockets aimed at Tel Aviv in response to Israel's bombing of residential buildings in the Gaza Strip. pic.twitter.com/X4q7OEHbdT
— Quds News Network (@QudsNen) October 7, 2023
Ezeket a rakétákat az izraeli légvédelmi rendszernek, a Vaskupolának kell leszednie az égből célba érés előtt.
The Iron Dome of Israel defence neutralising missiles fired from Gaza.
— BALA (@erbmjha) October 7, 2023
Iron Dome can detect and intercept incoming missiles, providing a crucial layer of protection for Israeli civilians against rocket attacks from Gaza. pic.twitter.com/RTUazEtzBo
– Háborúban állunk. Ez nem hadművelet, ez nem eszkaláció, ez háború – mondta szombat délelőtt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. Hozzátette, a biztonsági erőket mindenekelőtt arra utasította, tisztítsák meg a településeket a beszivárgott terroristáktól, ez a művelet ezekben az órákban zajlik. – Elrendeltem egy kiterjedt tartalékos mozgósítást és egy olyan megtorló háborút, amelynek erejét és terjedelmét az ellenség soha nem ismerte – jelentette ki, és arra szólította fel az embereket, hogy szigorúan tartsák be a hadsereg utasításait.
Benjamin Netanjahu: Háborúban állunk, és meg fogjuk nyerniAz izraeli miniszterelnök este is megszólalt, újra hangsúlyozva, hogy országa meg fogja nyerni a háborút, de ez időbe kerül.
– Olyat, ami ma történt, még senki nem látott Izraelben. Hatalmas bosszút fogunk állni ezért a fekete napért
– idézte a Sky News a politikust. Joe Biden amerikai elnök szombaton először egy Benjamin Netanjahuval folytatottt telefonbeszélgetésben, aztán nyilvános beszédben biztosította Izraelt az egyesült Államok tántoríthatatlan támogatásáról.
Izrael energiaügyi és infrastrukturális minisztere, Izrael Katz közölte, hogy országa leállítja a Gázai övezet áramellátását.
Korábban az izraeli hadsereg, az IDF szerint a Hamász hét települést foglalt el a Gázai övezet mentén, fegyveresei pedig átvették az irányítást egy rendőrőrs felett is Szderotban, ahol túszokat is ejtettek. A város polgármestere arra szólította fel a helyieket, hogy maradjanak az óvóhelyeken. Rakétatalálat érte a Gázai övezettel északon szomszédos városokat, Askelont és Javnét, valamint az ország középső részén Rison Lecionban és Ramléban is becsapódott lövedék, Jeruzsálemben megszólaltak a légvédelmi szirénák.
Élő hírfolyamában a Háárec arról számolt be, hogy szombat délután fél 3-kor Szderotban még tűzharcot vívtak a palesztin terroristák és az izraeli katonák, korábban pedig Nahal Ozban, Bariban, Mefalszimban és Petisben lehetett lövések sorozatát hallani.
Az IDF egységei szombaton kora délután végeztek egy olyan palesztin különítmény több tucat terroristájával, amely nem a szárazföldön, hanem a tengerparton akart behatolni Izrael területére.
Alkudozásra fogják használni a túszokat
Napközben már felröppentek hírek arról, hogy a a Hamász egységei izraeli civileket, katonákat ejtettek foglyul és hurcoltak a Gázai övezetbe.
Az IDF szóvivője később megerősítette, hogy katonákat és civileket „raboltak el” a fegyveresek, pontos számokat azonban nem közölt.
A Hamász azt állítja, hogy 53 „hadifoglyot” katonákat és civileket ejtett foglyul, utóbbiak között pedig nők is vannak. Állítólag a palesztinok túsza lett Nimirod Aloni vezérőrnagy, az IDF gázai parancsnokságának az egykori vezetője is, de ezt izraeli katonai források cáfolták. Egy tweet tanúsága szerint Naftali Bennet volt miniszterelnök tartalékos katonaként felvette a fegyvert a palesztinok ellen.
ראש הממשלה לשעבר בנט התייצב ביחידת המילואים של מגלן pic.twitter.com/NyTmSPZlwb
— רועי שרון Roy Sharon (@roysharon11) October 7, 2023
Szaleh al-Arouri, a Hamász helyettes vezetője az al-Dzsazírának azzal dicsekedett, hogy a palesztinok nagyszámú izraeli foglyot ejtettek, köztük magas rangú tisztviselőket is. Arra fogják használni őket – fűzte hozzá –, hogy izraeli fogságban lévő palesztinokat szabadítsanak ki. Ezt megerősítette Daúd Sihab, az Iszlám dzsihád szóvivője is. Ő arról beszélt, hogy az izraeli foglyokat addig őrzik, amíg az összes palesztin ki nem szabadul. A Hamász mellett az Iszlám Dzsihád is azt állítja, hogy izraeli túszokat ejtett.
A Hamász bejelentette, hogy az övezet alatt kiépített alagútrendszerébe vitte az elhurcolt izraeli katonákat és civil túszokat, akik között nők és gyermekek is vannak. Az izraeli televíziókban szereplő biztonsági szakértők szerint valószínűleg kórházakban és iskolák alatti betonbunkerekben rejtik el őket, hogy az izraeli katonáknak nehezebb dolguk legyen a kiszabadításukkal.
A BBC azt írja, a Hamász több tucat katonai és civil túszt ejthetett. Néhányuk a Gázai övezethez közeli kisvárosokban vannak, míg másokat visszavittek Gázába. Az izraeli közrádió egyik csatornája megszólaltatott egy férfit, aki arról mesélt, hogy a felesége eltűnt, és a mobiltelefonjának a geolokátora szerint most éppen a Gázai övezetben, Hán Júniszban van.
Váratlan támadás volt
Az izraeli tévékben is bemutatott videofelvételek szerint nemcsak gyalog érkező fegyveresek hatoltak izraeli területre, hanem járműveken közlekedő állig felfegyverzett Hamász-egységek is, amelyek az övezettől távolabbi területekre is eljutottak.
Hasonló támadásra a Hamasz részéről még nem volt példa azóta, hogy a szélsőséges palesztin szervezet 2007-ben átvette a hatalmat a mindössze 365 négyzetkilométer nagyságú, 2,3 millió lakosú Gázai övezet felett (Összehasonlításul: Budapest területe 525,14, a Balatoné 600 négyzetkilométer.) Izraeli rendőrségi becslések szerint a Hamász 200-300 tagja hatolhattott be szombaton Izrael területére, és még mindig több tucatnyian rejtőzködhetnek ott – írta szombat délután 17:41-kor a Háárec.
A Hamász azt állítja, 5000 rakétát lőtt ki
A támadást a Hamász magára is vállalta, állítása szerint 20 perc alatt 5000 rakétát lőtt ki. Az IDF szerint a palesztinok
„tömeges rakétakilövésbe kezdtek a Gázai övezetből Izrael területére”, és a fegyveresek „különböző helyeken” léptek be Izraelbe.
Korábban, az esti IDF-bejelentés előtt az izraeli hatóságok azt közölték, hogy szombaton több mint kétezer rakétát lőttek ki a Gázai övezetből Izrael felé. A közösségi médiában terjedő felvételek alapján több katonai előőrsöt is megtámadtak a palesztin terroristák.
A rocket fired from Gaza has struck a residential area in Israel. pic.twitter.com/mHODxDVCHu
— Joe Truzman (@JoeTruzman) October 7, 2023
A Hamász egyik vezetője az al-Dzsazírának azt mondta, azért támadtak most, mert információkat szereztek arról, hogy Izrael nemsokára, az ünnepi időszak után akar.
A Gáza környéki települések lakóit arra kérték, maradjanak otthonaikban, míg a déli és középső területeken a civileket sürgették, hogy tartózkodjanak az óvóhelyek közelében. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala közölte, hogy rendkívüli biztonsági tanácskozást hívtak össze.
Askelon városában korábbi felvételek alapján alapján sűrű füst gomolygott az elszenesedett járművekből, miközben tűzoltók harcoltak a lángokkal.
A BBC izraeli kormánytisztviselőkre hivatkozva azt írta,
vizsgálat indult annak megállapítására, a hírszerzés miért nem látta, hogy egy hatalmas és jól koordinált Hamász-támadás közeledik.
A Reuters az izraeli média jelentése alapján arról ír, hogy tűzharcok zajlanak a biztonsági erők és a támadók között. Gázában az emberek napokig elhúzódó konfliktusra számítanak, így elkezdték feltölteni a boltokból a készleteiket.
Azonnali mozgósítás
Joáv Galant védelmi miniszter széleskörű azonnali mozgósítást rendelt el a tartalékos erőknél. A jogrendszer átalakítása ellen a tartalékos szolgálat megtagadásával tiltakozó Áhim Benesek, vagyis fegyvertestvérek nevű szervezet felszólította tagjait, hogy vonuljanak be behívásuk esetén. A szervezők bejelentették, hogy elmarad a szokásos százezres szombat esti tömegtüntetés, amelyet negyvenedik hete tartanak a jogrend átalakítása ellen.
Nem csitulnak a zavargások IzraelbenElszabadult erőszakspirál IzraelbenAmi a háború belpolitikai vetülleteit illeti, Benjamin Netanjahu egységkormány alakítására kérte fel Jair Lapidot, avezető ellenzéki párt, a Jes Atid elnökét. Korábban Jaír Lapid, az izraeli parlamenti ellenzék vezetője ajánlotta fel a miniszterelnöknek, hogy alakítsanak egy olyan vészhelyzeti szakértői kormányt a harcok végéig, amelyben nem vesznek részt az izraeli társadalmat megosztó szélsőséges pártok.
A szombati munkaszüneti nap és ünnep ellenére a hadsereg szóvivője felszólította a vallásos zsidókat, hogy kapcsolják be rádiójukat, tévéjüket, hogy értesüljenek a biztonságiak esetleges felhívásairól. Ugyanakkor a vezetékek megsérülése miatt több helyen megszűnt az áramszolgáltatás, és a folyamatos rakétatámadás következtében jelenleg nem tudják helyreállítani a szolgáltatást.
Kibi Sabtáj rendőrfőkapitány az állami és biztonsági vezetők közül elsőként szólalt meg az izraeli közszolgálati televízióban, és bejelentette, hogy gyakorlatilag háborús helyzet van Izraelben, és egyelőre nem sikerült úrrá lenni a behatolt Hamász-egységeken.
Az oktatási minisztérium bejelentése szerint holnap, vagyis vasárnap Izraelben nem lesz tanítás, mindenhol zárva tartanak az iskolák, és felfüggesztik a diákok iskolán kívüli tevékenységeit is. Később felfüggesztették a vasúti személyszállítást is egész Izraelben, mert a vonatok a több tízezer mozgósított tartalékost és a szükséges katonai felszerelést szállítják az ország déli részébe, illetve a Hezbollah libanoni síita szervezet támadásától tartva az északi határhoz.
Beindult a diplomácia is
Az egyiptomi külügyminisztérium szóvivőjének közlése alapján az ország közvetíteni próbál a Hamász és Izrael között, ennek érdekében pedig kapcsolatban áll nemzetközi felekkel. Számeh Sukri külügyminiszter a „súlyos palesztin-izraeli eszkaláció” miatt telefonon egyeztetett Josep Borrell európai uniós külügyi főképviselővel.
„Izrael biztonsága nem tárgyalási alap” – Világszerte elítélték a Hamász szombati támadásátA kapcsolataik normalizálásáról Izraellel éppen ezekben a hónapokban tárgyaló Szaúd-Arábia a palesztinok és Izrael közötti ellenségeskedés azonnali beszüntetésére szólított fel. A királyság külügyminisztériuma közleményben sürgetett a civilekkel szembeni erőszak kerülésére és önmérséklet gyakorlására. „A megszállás folytatása, a palesztin nép törvényes jogainak megtagadása és a hitbéli szentségei elleni szisztematikus provokációk megismétlődése a feszültségek elmérgesedéséhez vezethet” a szaúdi közlemény szerint.
Brazília közben jelezte, hogy a testület elnökeként összehívja az ENSZ BT rendkívüli ülését. Ezt vasárnap meg is tartják.
A Hamász hónapokig készülhetett, az izraeliek nem látták
Az IDF és az egész izraeli vezetés annyira elaludt, hogy egy múlt heti megbeszélésen még azt sikerült megállapítaniuk, hogy a Hamásznak pillanatnyilag nem érdeke a háború és nem is készül rá – hívja fel a figyelmet a Háárec. Azt, hogy a szélsőséges palesztin szervezet elindíthatta a támadást, lap az izraeli hírszerzés teljes, nagyszabású kudarcának tartja, és elkezdte firtatni a felelősség kérdését is, mondván, a Hamász hónapokig szabadon készülhetett a támadásra, amelynek voltak ugyan előjelei, kisebb villongások a Gázai övezet és Izrael határán, a hírszerzés azonban semmit nem tudott az előkészületekről.
Ami Izrael válaszát illeti – fűzi hozzá a Háárec –, nem kizárt a szárazföldi offenzíva és a Gázai övezet elfoglalása sem.
A Hamász a támadást pontosan a jom kippuri háború elindításának az ötvenedik évfordulójára időzítette.
Keserű diadal: a jom kippuri háború