Európai Unió;Orbán-kormány;jogállam;szuverenitás;gyermekvédelmi törvény;7. cikkely;uniós pénz;Bóka János;

Bóka János szerint a szuverenitásvédelmi jogszabálytervezet még vita tárgya

Az Európa-ügyi miniszterek tanácskozásán volt, aki aggályait hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy a tervezett szuverenitásvédelmi törvény kedvezőtlen hatást gyakorolhat például a civil társadalom működésére.

Magyarország teljesítette az európai támogatások felfüggesztéséhez szükséges feltételeket, jelenleg olyan témákról folynak az egyeztetések a kormány és az Európai Bizottság (EB) között, amelyek túlmennek ezeken a vállalásokon – magyarázta Bóka János Európa-ügyi miniszter, miért késik a megegyezés Budapest és Brüsszel között a pénzek felszabadításáról.

– Mindig pontosan tudjuk, hogy mit kell tennünk, egészen addig, amíg nem kapunk újabb értesítést – fejtette ki. Szerinte a konzultációk célja, hogy “segítsék a Bizottság tanulási folyamatát”. Közölte ugyanakkor,

hogy a kormány még nem válaszolt az uniós testületnek az igazságügyi reform végrehajtását érintő tisztázó kérdéseire, miközben az segítené a folyamat felgyorsítását. 

A politikus azután válaszolt brüsszeli magyar újságírók kérdéseire, hogy részt vett az uniós tárcavezetők szerdai brüsszeli ülésén.

Az Európa-ügyi miniszterek tanácskozásának napirendjén szerepelt a magyarországi jogállamisági és demokrácia helyzete is az úgynevezett hetes cikkelyes eljárás keretében. Egy lapunkat tájékoztató EU forrás szerint a vitához kilenc tagállam képviselője szólt hozzá,

  • és szinte mindegyikük szóba hozta a meleg közösséget megbélyegző lépéseket. 

  • Többen említették a média függetlenségével kapcsolatos aggodalmakat és a háborús szükséghelyzet meghosszabbításából fakadó problémákat.

Volt, aki aggályait hangoztatta azzal kapcsolatban, hogy a tervezett szuverenitásvédelmi törvény kedvezőtlen hatást gyakorolhat például a civil társadalom működésére. Bóka válaszában erre úgy reagált: 

a jogszabálytervezet még vita tárgya, elfogadása pedig összhangban állna az Európai Uniónak a politikai folyamatokba való külföldi beavatkozás elleni küzdelmével.

A miniszter a decemberi állam- és kormányfői találkozót is előkészítő ülésen megismételte, hogy a kormány stratégiai vitát tart szükségesnek az EU Ukrajnával kapcsolatos politikájáról, és csak ezután születhet döntés az ország finanszírozásáról, valamint csatlakozási tárgyalásainak esetleges megkezdéséről. Magyar vélemény szerint nem kell sietni sem a hétéves uniós költségvetés év végére tervezett felülvizsgálatával, sem a háborúban álló ország pénzügyi megsegítésével, amelyet – az Európai Bizottság javaslatával ellentétben – egyébként sem a közösségi büdzséből kéne fedezni. Bóka szerint az EU jövő évi költségvetésében van elég tartalék Kijev szükségleteinek a fedezésére, amit a brüsszeli testület erőteljesen cáfol.