embercsempészek;Rétvári Bence;Vadai Ágnes;

Rétvári Bence: Nem állnak kapcsolatban terrorszervezetekkel a börtönből szabadon engedett embercsempészek

Nyilván. 

Logikus következtetés, hogy (...) a most szabadon engedett embercsempészek iszlamista terrorszervezetek tagjait is segíthetik átlépni a magyar határt - jelentette ki egy írásbeli kérdésében a Demokratikus Koalíció (DK) frakcióvezető-helyettese.

Vadai Ágnes azt követően fordult Pintér Sándor belügyminiszterhez, hogy egy, a Fidesz frakcióvezetőjének kezdeményezésére a minap nyilvánosságra hozott titkosszolgálati jelentés értelmében „a tálibok” nemcsak finanszírozási, hanem operatív szervezési oldalról is kontroll alá helyezték az embercsempész-tevékenységet, kiemelten a szerb–magyar határtérségben. Egyes csempész csoportok vezetői és tagjai ezen kívül rokoni kapcsolatban állnak az egyik, terrorszervezetként nyilvántartott afgán szervezet, a Hakkani-csoport tagjaival - fűzte hozzá.

Az ellenzéki politikus éppen ezért úgy összegzett, hogy az embercsempészek elengedésével  Orbán Viktor terroristákat szabadíthatott Magyarországra és az Európai Unióra, kockáztatva az európai, köztük a magyar polgárok biztonságát. Éppen ezért többek közt arra volt kíváncsi, hogy azok között, akit szabadon engedtek, volt-e olyan, aki kapcsolatban állt a tálibokkal együttműködő Hakkani-csoporttal, az al-Kaidával vagy az Iszlám Állammal.

„Emlékeztetem, hogy Brüsszel még mindig csak az 1%-át térítette meg hazánk határvédelmi költségeinek. Brüsszel 650 milliárd forinttal tartozik Magyarországnak (...) Brüsszellel karöltve Önök elvárnák, hogy ezen költségeket a magyar adófizetők állják” - kezdte válaszát a Pintér Sándor helyett válaszoló Rétvári Bence. Az államtitkár felhívta arra is a figyelmet, hogy a „reintegrációs őrizet” elrendeléséhez számos feltétel szükséges, amelyek garantálják, hogy a más bűncselekmények miatt is felelősségre vont személyek esetében nem kerülhet sor ennek alkalmazására.

Egyúttal jelezte, hogy az ellenzéki politikus kérdésében említett szervezetekkel való kapcsolatra a szabadon engedett személyek viszonyában nem merült fel információ. Rétvári Bence hangsúlyozta, a rendvédelmi szervek folyamatosan együttműködnek a nemzetbiztonsági szolgálatokkal, közösen értékelik és elemzik a kockázatok, szükség esetén pedig javaslatokat tesznek a kockázatok kezelésére vonatkozóan.