ellenzék;Baja;Demokratikus Koalíció;Momentum Mozgalom;Donáth Anna;Nyirati Klára;

- Nyirati Klára: Ezt a tudathasadásos állapotot nem lehetett sérülések nélkül fenntartani, választani kellett

Baja polgármestere azt mondta, nem bánta meg, hogy kilépett a Momentumból, és ő valójában nem az ellenzéki pártot hagyta ott, hanem azt az irányvonalat, ami az utóbbi hetekben kibontakozott. Donáth Anna nyilatkozata pedig pont rosszkor jött.

Nem bánta meg, hogy kilépett a Momentumból, szerinte ez a döntés törvényszerű volt – mondta Nyirati Klára, Baja polgármestere a Telexnek adott interjújában. A városvezető hozzátette, hogy őt egy négypárti összefogás emelte a polgármesteri székbe 2019-ben, neki ehhez kell hűnek maradnia. „Az, hogy az EP- és az önkormányzati választást egy napra tették, már predesztinálta az ellenzéki pártok konfliktusait, amelyek most felszínre is törtek. Jó döntést hoztam, mert így tudom azon elvek alapján vezetni továbbra is a várost, ahogyan eddig tettem. Nem a Momentumot hagytam ott, hanem azt az irányvonalat, ami az utóbbi hetekben kibontakozott” – jelentette ki.

Mint arról lapunk is beszámolt, Nyirati nemrég egy kalocsai fórumon kritizálta Donáth Annát, taktikai és erkölcsi értelemben is „hülyeségnek”, önsorsrontó lépésnek minősítve az EP-képviselő kijelentéseit. A Momentum fegyelmi eljárást indított a bajai polgármester ellen, de ő még a vizsgálat vége előtt kilépett a pártból.

Most a Telexnek azt is elmondta, hogy a helyi momentumosoknak „nyilvánvalóan sokkoló” volt a kilépése, de pontosan értik, hogy miről beszél.

„A Momentum tagjaként nem szabad szem elől téveszteni a párt irányelveit, városvezetőként azonban nekem a teljes összefogást kell képviselnem. Ezt a tudathasadásos állapotot nem lehetett hosszabb távon sérülések nélkül fenntartani. Amikor ennyire egymásnak ellentmondó érdekek határozzák meg a hétköznapokat, akkor választani kell”

– fogalmazott.

„2019-ben Donáth Anna is itt volt a március 15-i ünnepségen, amikor a többi párt vezetőjével az összefogás jegyében megfogtuk egymás kezét, és fölemeltük a magasba. Azt mondta utána az ATV-ben, hogy ezek az emberek ott Baján tisztelik egymást. Akkoriban még az összefogás volt a Momentum irányelve, mint ahogy 2022-ben is. Az emberek ma is összefogásra vágynak” – hangsúlyozta a polgármester.

Arra a felvetésre, hogy korábban Nyiratinak is volt konfliktusa a bajai DK-val, sőt, az előválasztás alatt a Jelennek adott interjújában nagyon hasonlókat mondott ahhoz, amiről most Donáth Anna beszél, a polgármester közölte: neki nem a DK-val, hanem a helyi DK egy olyan képviselőjével volt konfliktusa, aki ma már nem tölt be vezető tisztséget a szervezetben.

„A helyi DK-n belül is voltak ellentétek, de sokan kiléptek, és mostanra megtisztult a szervezet. Ott is azok maradtak, akik az összefogást képviselik. Pont rosszkor jött Donáth Anna nyilatkozata, hiszen Baján épp addigra tudtunk leülni a DK-val beszélgetni”

– vélekedett a polgármester.

Azt is felidézte, hogy a tizenöt fős képviselő-testületből kilenc helyet szereztek meg 2019-ben. A kilencfős többségből aztán négyen kiváltak, két független, egy jobbikos és egy DK-s képviselő.

„Azért beszélek pártok helyett emberekről, hiszen két független képviselő is úgy gondolta, hogy nem tud beállni abba az irányvonalba, amit én képviselek. Nem a pártokon és a pártfegyelmen múlott tehát” – mondta, és kiemelte, hogy ő „bárkivel, de tényleg bárkivel” együtt tud dolgozni, aki a város érdekeit tartja szem előtt, teljesen mindegy, hogy melyik pártnak a tagja.

Azzal kapcsolatban, hogy a Momentum már áprilisban bejelentette, a 2024-es önkormányzati választáson őt indítják polgármesterjelöltként Baján, Nyirati azt mondta, ha nem változik semmi, ugyanúgy elindul, hiszen ugyanazt képviseli, amit 2019-ben.

„Régen úgy fogalmaztam, hogy nem én léptem ki a Fideszből ’93-ban, hanem a Fidesz lépett ki belőlem, mert én megmaradtam ugyanolyan gondolkodású embernek, csak a Fidesz változott meg. Most is ugyanez történt”

– fogalmazott a városvezető. Majd megismételte, hogy ő egy összefogás égisze alatt lett polgármester a Momentum támogatásával, és ezt az irányvonalat tartja. „Csak a pártom lépett ki belőlem azzal, hogy ők már nem az összefogást képviselik” – fejtette ki.

Kósa Lajos úgy véli, ebben az esetben már nem lenne elég az egy órás időkeret. Karsai Dániel viszont bízik abban, hogy ez az alkalom csak az első lesz a sorban, így pedig elegendőnek tartja az egy órát.