;

Magyarország;Lengyelország;Orbán Viktor;Donald Tusk;V4;

- „Az én véleményem az, hogy fel kellene függeszteni Magyarország V4-tagságát”

A Visegrad Insight kutatóintézet vezetője szerint úgy tűnik, mintha Magyarország már megfeledkezett volna az utcáit taposó orosz tankokról. A lengyelek számára felfoghatatlan Orbán Viktor keleti nyitása.

Donald Tusk lengyel kormányfő a napokban már kinyilvánította, elfogadhatatlannak tartja, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Oroszország oldalát választotta. Az új lengyel kormány keményebb lesz a magyar kormányfővel, és Jaroslaw Kaczynski Orbán politikájának bábjává vált, ami sérti a lengyel nemzetet – erről is beszélt Wojciech Przybylski politikai elemző, a Visegrad Insight kutatóintézet vezetője a HVG-nek. A feleségével, Zgut-Przybylska Editel, a lengyel akadémia Filozófiai és Szociológiai Intézetének kutatójával közösen adott interjújában hozzátette, társadalmi szinten is megfigyelhető a csalódottság, mert úgy érezik, hogy Magyarország elárulta a barátságukat.

– Eddig azt gondoltuk, közös nevezőn vagyunk a biztonság és a geopolitika területén, és ez nem arról szól, hogy Amerika vagy Oroszország között kell választani. Ebben az összefüggésben kristálytisztán látszik, hogy ellentétes irányba haladunk. Tehát az egyetlen találkozási pont az EU lesz. Tusk megpróbál majd hatni Orbánra, de nincs sok reménye – fogalmazott.

Wojciech Przybylski közölte, hogy véleménye szerint fel kellene függeszteni Magyarország V4-tagságát.

A lengyelek számára felfoghatatlan Orbán Viktor keleti nyitása – hangsúlyozta. Hozzátette, Lengyelország számára most már csak az a lehetőség marad, hogy olyan partnereket keressen, akik a nagy kérdésekben – ilyen például a Kínától és Oroszországtól való függetlenedés – az övével azonos álláspontot képviselnek. Szerinte

ezek az északi országok, a balti államok, vagy például Csehország, ahol még szintén emlékeznek az utcáikat taposó orosz tankokra, amelyeket Magyarország mintha elfelejtett volna.

Azzal kapcsolatban, hogy mit tanulhat a magyar ellenzék a lengyel választási győzelemből, Zgut-Przybylska Edit leszögezte, Lengyelországban az ellenzék nem játszadozott azzal, hogy ki mekkora szeletet kap a tortából, milyen típusú pozíciókat szerez a pártjának, hanem egy egészséges verseny volt a közös cél szemmel tartása mellett. Ráadásul társadalmi szinten is nagyon sikeres együttműködés valósult meg az idősebb és a fiatal generációk között.

– Azt hiszem, Magyarországon ez fordítva történt. A civil társadalom még mindig nagyon tisztességesen helytáll, de a politikai ellenzéki elit és a civilek, szakértők, kutatók közötti többszintű koordináció továbbra sem elég hatékony. Mintha az ellenzék egy részének nem lenne rá igénye – fejtette ki. Összességében úgy vélte,

a magyar ellenzék háromszor, négyszer ellenségesebb környezetben manőverezik, mint a lengyel.

Arra a felvetésre, hogy többen attól tartanak, Andrzej Duda elnök visszaél majd a vétójogával, Wojciech Przybylski közölte, van egy bizonytalanság abban, hogy az államfő mit tesz majd – szemben azzal, amit mond –, de ettől a kormány nem igazán tart. Ráadásul leköszönő elnökről van szó, akinek a mandátuma 2025-ig szól.

Zgut-Przybylska Edit azonban az óvatos optimizmus helyett úgy vélte, Andrzej Duda nagyon kemény kihívója lesz az új kormánynak.

Különleges univerzum Rómában az úgynevezett Spin Time, amely számos menekültnek ad otthont A katolikus egyházfő is szívén viseli a komplexum sorsát.