Kína;Európai Bizottság;ellenőrzés;elektromos autók;BYD;

2024-01-12 14:44:00

Kínai elektromosautó-gyártókat vizsgál az Európai Bizottság, köztük van a Szegedre készülő BYD is

A cél annak a megállapítása, hogy az olcsóbb elektromos járművek tisztességtelenül részesülnek-e állami támogatásokból.

A következő hetekben az Európai Bizottság három nagy kínai autógyártót fog vizsgálni, hogy megállapítsa, szükség van-e intézkedésekre az európai elektromos járműgyártók védelme érdekében – írja három, a folyamatban részt vevő személy közlése alapján a Reuters.

Az ellenőrök a lap értesülése szerint a BYD-t, a Geely-t és a SAIC-ot is górcső alá veszik a tavaly októberben indult és a tervek szerint 13 hónapon át tartó vizsgálatsorozat részeként. Ennek a célja annak megállapítása, hogy az olcsóbb, kínai gyártású elektromos járművek tisztességtelenül részesülnek-e állami támogatásokból.

Az egyik forrás úgy tudja, a nyomozók megérkeztek Kínába, egy másik pedig arról számolt be, hogy erre a hónapra és februárra is terveznek látogatásokat.

Az ellenőrzés, amelyet a pekingi vezetés a „protekcionista” fordulattal ítélt el, tovább növelte a feszültséget Kína és az Európai Bizottság között.

A Geely már korábban hangoztatta, hogy a vállalat minden törvényt betart és támogatja a tisztességes piaci versenyt. A BYD és a SAIC egyelőre nem reagált az értesülésre.

Szijjártó Péter külügyminiszter decemberben jelentette be, hogy Szegeden épül meg a világ vezető elektromos autógyárának, a kínai BYD-nak az első európai üzeme. Vagyis minden részletükben beigazolódtak a Népszava október 26-án megjelent cikkében foglaltak, amelyek a BYD akkor még csak lehetségesnek nevezett szegedi beruházásáról szóltak. A magyar sajtó akkor arról írt, hogy elektromos buszokat gyártó üzem létesül. Lapunk volt, amely elsőként megírta, hogy személyautókat előállító, gigantikus nagyságú gyár fog épülni, amelynek beruházási értéke eléri az 5 milliárd euró. Ez az összeg jelentősen meghaladja a Debrecenben épülő CATL akkugyárának építésére szánt 3 milliárd eurót.