Dél-Afrika;Izrael;háború;Hamász;intézkedések;Hágai Nemzetközi Bíróság;népirtási per;

- A népirtás megakadályozására szólította fel Izraelt a Nemzetközi Bíróság, de elvetette Dél-Afrika tűzszünetről szóló kérelmét

A Hamásszal szemben álló Palesztin Hatóság üdvözölte az emberek, az emberi jogok védelmét szolgáló döntést, Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő viszont kijelentette, hogy Izrael a nemzetközi jog betartásával folytatja a végső győzelemig.

Izraelnek minden intézkedést meg kell tennie annak érdekében, hogy megakadályozzon minden olyan cselekményt, amely népirtásnak tekinthető, és biztosítania kell hogy az izraeli hadsereg (IDF) katonái ne követhessen el népirtást – szólította fel pénteken Izraelt a hágai székhelyű a Nemzetközi Bíróság (ICJ)

A testülethez Dél-Afrika fordult még a múlt év végén. A pretoriai kormány azt állítja, hogy Izrael a Gázai övezet ellen indított offenzívájával megvalósította a népirtás bűncselekményét, nyilvánításáról és megelőzéséről szóló, a a holokauszt nyomán született 1948-as ENSZ-egyezményben foglalt kötelezettségeit. A hágai kereset legfőbb célja eredetileg az volt, hogy az ICJ szólítsa fel Izraelt a Gázai övezet elleni hadjárat leállítására. Izrael ezt arra válaszul indította el, hogy 2023. október 7-én a szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász mintegy kétezer fegyveressel lerohanta a területét. A terrortámadásban a palesztin szélsőségesek 1148 emberrel végeztek, az izraeli offenzíva halálos áldozatainak a száma 25 ezer felett jár. 

A Hágában kihirdetett döntés ideiglenes intézkedései között az ICJ tételesen felsorolta, mit tekint népirtásnak. Ilyen „egy csoport tagjainak megölése, testi sértések okozása, egy csoport megsemmisítését célzó feltételek megteremtése, születések megakadályozása”. – Izraelnek meg kell akadályoznia és meg kell büntetnie minden olyan nyilvános kijelentést, amely a gázai népirtásra való felbujtásnak tekinthető. Továbbá intézkedéseket kell hoznia a humanitárius segélyek hozzáférésének biztosítása érdekében, meg kell akadályoznia a népirtási ügyben felhasználható bizonyítékok bármiféle megsemmisítését, és lépéseiről jelentést kell benyújtania a bíróságnak a határozat kibocsátását követő egy hónapon belül.

Dél-Afrika jogi képviselői

A bíróság egyben aggodalmának adott hangot a Hamász által máig fogva tartott mintegy 130 túsz sorsa miatt, és a palesztin szervezetet a még fogvatartottak azonnali szabadon bocsátására szólította fel. Ugyanakkor a bíróság nem értett egyet Dél-Afrika azon kérésével, hogy azonnali tűzszünetet követeljen Gázában. A BBC megjegyezte, hogy az Izrael ellen felhozott népirtás vádjának vizsgálata – a pénteki, a palesztinok bizonyos mértékű jogi védelmét biztosító ideiglenes intézkedéseken túl – feltehetően több évig is eltarthat.

Az ICJ határozatai ugyan kötelező érvényűek, de nincs végrehajtási mechanizmus. Izrael dönthet úgy is, hogy figyelmen kívül hagyja a bírság intézkedéseit.

A Nemzetközi Bíróság pénteki döntéseire érkező reakciók, ahogy azt várni lehetett, eltérnek egymástól attól függően, hogy ki melyik oldalon áll. A Hamásszal szembenálló Palesztin Hatóság külügyminisztere, Riad al-Maliki azt mondta: „Az ICJ bírái értékelték a tényeket és a törvényeket, az emberiség és a nemzetközi jog mellett döntöttek”. A bíróság indoklása szerint a tűzszünetre azért nem szólították fel Izraelt, mert a nemzetközi humanitárius jog szerint, megfelelő körülmények és jogi keretek között a háború legális, Izraelt megtámadták. Ugyanakkor hozzátették, hogy a háború menetén a fentiek tekintetében a jeruzsálemi kormánynak gyökeresen meg kell változtatnia.

Izrael jogi képviselői

Izrael továbbra is megvédi magát és polgárait, miközben betartja a nemzetközi jogot – jelentette kik a bírósági döntésre válaszul Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki hangsúlyozta, „a háborút az abszolút győzelemig folytatják, amíg az összes túszt vissza nem adják”.

Naledi Pandor dél-afrikai külügyminiszter részben csalódottságának adott hangot, mondván, az ICJ intézkedései a gázai tűzszünet nélkül valójában nem működnek. – Szerettem volna, ha az ítéletben szerepelne a megszüntetés szó, de a döntésben foglaltakkal elégedett vagyok – tette hozzá, ugyanakkor szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy Izrael eleget tesz-e a bíróság felszólításának, de abban bízik, hogy a közel-keleti ország „hatalmas barátai” a döntés végrehajtására buzdítanak. A dél-afrikai kormány is kiadott egy közleményt, amelyben üdvözölte a bírósági végzéseket, és mérföldkőnek nevezte az ítéletet.

Korábban a Reuters is írt arról, hogy Nelson Mandela dél-afrikai emberi jogi harcos, aki az apartheid elleni küzdelme miatt hosszú évekig börtönben volt, szabadulása után, pedig államfő lett, nagy barátja volt Jasszer Aratatnak, a Palesztin Felszabadítási Szervezet vezetőjének, és párhuzamosságot látott a Dél-Afrika lakosságának harca a fehér kisebbség ellen, és a palesztinoknak az önálló államért folytatott küzdelme között.

A Magyar Szövetség államfőaspiránsát csaknem 30 ezren támogatták, ami duplája a szükségesnek. A pártelnök olyan eredményben bízik, ami erős tárgyalási pozíciót jelenthet a magyar közösség számára.