A 2024/25-ös tanévben az ingatlanhasználati szerződés egyoldalú felmondása miatt, valamint a diákok és tanárok jogviszonyának megőrzése érdekében már állami fenntartásban működik tovább a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) abaújkéri iskolája - közölte Facebook-oldalán a szervezet.
Mint írják, az intézményt 2005-ben azzal a feltétellel vették át a Borsod-Abaúj -Zemplén megyei Önkormányzattól, hogy a sajátos nevelési igényű gyerekek (SNI) képzéséről is gondoskodnak. Az ingatlan tulajdonjoga 2022-ben az önkormányzattól a magyar államhoz került, a kezelését az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) látja el. 2024. áprilisában az MNV Zrt. levélben értesítette a MET-et, hogy álláspontjuk szerint a szervezet nem látja el a megállapodásban vállalt feladatot, ezért szeretnék felmondani a határozatlan időre kötött ingatlanhasználati szerződésüket. Erre azt reagálták, hogy rosszul tudják, mivel az SNI-s gyerekek oktatását továbbra is ellátják. Egyben tárgyalást kezdeményeztek. Erre a levélre nem érkezett válasz, csak július utolsó napjaiban egy újabb küldemény, amiben 15 napos felmondási idővel felmondták az ingatlanhasználati szerződést, és felszólították a MET-et az iskola kiürítésére és elhagyására. A felmondást nem indokolták.
Júliusban 424 millió forint adóssága volt annak a budapesti kormányhivatalnak, amelyik a 150 milliós tartozásra hivatkozva bezáratta az Iványi-féle Wesley-iskolákatVálaszunkban jelezték, hogy a felmondást, s a 15 napos határidőt jogellenesnek tartják. Az ingatlanok iskola funkciója miatt nem a polgári törvénykönyv vonatkozik a szerződésre, hanem a köznevelési jogszabályok, amelyek ilyen típusú szerződéseknél a tanulók érdekeire tekintettel hosszabb felmondási időt írnak elő. Az MNV Zrt. ezt vitatta.
Ezek után, mivel ígéretet kaptak arra, hogy az intézményt a Szerencsi Szakképző Központ és a Sárospataki Tankerületi Központ átveszi, és így a gyerekek és a tantestület együtt maradhat, a MET közgyűlése a diákok és a pedagógusok érdekeit szem előtt tartva végül az iskola átadása mellett döntött.
Ha mi nem léptünk volna, valószínűleg ennek az intézménynek a sorsa is megpecsételődik, és nem valósulhat meg az átadás, hiszen egyik helyről sem kaptunk megkeresést.
-teszik hozzá. Az egyeztetést a MET kezdeményezte az átadásban érintett intézményekkel, az első megbeszélésre augusztus 14-én került sor. A Szerencsi Szakképzési Centrum nyitottnak bizonyult az együttműködésre, viszont a Sárospataki Tankerületi Központ, amely az SNI gyerekeket veszi át, egyértelműen elzárkózott minden egyeztetéstől. Augusztus 29-én végül megállapodás született a Szakképzési Centrummal, amelyben vállalták, hogy az összes diákot és tanárt átveszik. Még aznap sor került az iskola átadására - idézték fel.
Közleményüket azzal zárják, hogy az MNV egyeztetés nélküli felmondása kényszerhelyzetbe hozta a MET-et, hiszen ingatlan nélkül nem kaphattak volna működési engedélyt. Hozzáteszik:
„Természetesen, ha később lehetőség nyílik rá, készen állunk a munkánk folytatására”.
Az egészpályás letámadás Budapesten és Szegeden is célba ért: itt a kormányhivatal visszavonta a MET két iskolájának működését arra való hivatkozással, hogy a közműtartozások elérték a törvényben meghatározott összeget. A döntést az iskolakezdés előtt néhány nappal hozták meg, így az érintett családokat lényegében lehetetlen helyzet elé állították.
Az Iványi-féle iskolák bezárása ellen tüntettek Budapesten „El tudják képzelni, mit jelent egy autista gyerekkel iskolát keresni?”„Eddig nagyjából hárman jelezték, hogy átvették a gyerekét, harmincan pedig azt, hogy nem" - A szülők még bíznak abban, hogy Iványi Gáborék iskolája visszakapja az engedélyétA MET abaújkéri iskolájában egyébként korábban lapunk is készített riportot. A kormányzati hadjárat miatt már korábban is felborult az intézmény működési rendje, s volt, hogy a tanárok nem kaptak fizetést.
Itt az is szelíddé vált, aki máshol megharapta az igazgatót – Iványi Gábor abaújkéri iskolájában jártunkNem kaptak fizetést a tanárok, felfüggesztették az oktatást az Iványi-féle abaújkéri iskolájában