sztrájk;Magyar Állami Operaház;belépőjegy;

- Már nem lehet csak úgy besétálni, belépődíjért nézhető meg az Operaház aulája

Bevezetését a 2024 tavaszán elfogadott sztrájkmegállapodás hatására megnövekedett működési költségek forrásainak előteremtése teszi szükségessé.

Szeptember 10-e óta már nem lehet csak úgy besétálni a budapesti Operaház, azaz az Andrássy úti Ybl palota aulájába a turistáknak, hogy megnézzék a legendás előcsarnokot és a lépcsőket: ahogy a hvg.hu egy olvasója észrevette, ezért már 2000 forintos belépődíjat kell fizetni.

A lap  megkérdezte minderről a Magyar Állami Operaházat. Válaszukban megerősítették az értesülést, és közölték, az új jegy bevezetését a Magyar Állami Operaházban 2024 tavaszán elfogadott sztrájkmegállapodás hatására megnövekedett működési költségek forrásainak előteremtése teszi szükségessé.

„Dalszínházunk az Operaház földszinti közönségforgalmi tereinek látogatására 2000 Ft-os sétálójegyet vezetett be, amely a jegypénztárainkban váltható meg, és amelynek ára a megváltást követő 72 órában beszámítható operaházi előadások, illetve csoportos vezetett épülettúrák jegyvásárlása esetén”

– írják.

Az intézkedést ugyanakkor csak néhány napos próbaprojektként vezették be, és csak este hat óráig „érvényes”: mint írják, „A Magyar Állami Operaház a projekt során az előadások megkezdése előtt 60 perccel nyitja meg a főbejáratot és az aulában található jegypénztárakat a nagyközönség előtt. Az Andrássy úti Ybl palota aulája ezt követően az előadások végéig térítésmentesen látogatható, míg a pénztárak az első szünet végéig tartanak nyitva.”

Hozzátették, az Opera a próbaprojekt kiértékelését követően dönt arról, marad-e az „aulabelépő”. „Az első nap tapasztalatai pozitívak, a főbejárat bezárása egyebek mellett az épülettúrákhoz kapcsolódó, a főlépcsőházban megtartott minikoncertek zavartalan megtartásához is hozzájárult, míg a jegybevételek a hónapra vetítve a több tízmillió forintos nagyságrendet is elérhetik” – írják.

A Magyar Állami Operaházban március 19-én kezdődött részleges sztrájk a dolgozók alacsony fizetése és túlhajszoltsága miatt. Öt napon át szüntették be a munkát az Opera egyes tárai, így téve lehetetlenné az előadások megfelelő megtartását.

Interjú.