aranyérem;bronzérem;Rasovszky Kristóf;nyílt vízi úszás;Betlehem Dávid;párizsi olimpia 2024;

Betlehem Dávid (balra) és Rasovszky Kristóf

- Rasovszky Kristóf: Jobban örültem Betlehem Dávid érmének, mint a sajátomnak

A tíz kilométeres nyíltvízi úszás olimpiai bajnoka és bronzérmes barátja két éven át arról álmodott, hogy mindketten ott lehessenek egyszerre a dobogón. Álmuk idén nyáron Párizsban valóra vált.

Végre! Nem ragoznám nagyon – válaszolta a párizsi olimpián aranyérmet szerzett nyílt vízi úszónk, Rasovszky Kristóf a Telex kérdésére, hogy ha újra látná, mit írna a célba érés utáni pillanatokban készült fotó alá. A tíz kilométeres távon nyertes olimpiai bajnok, aki Tokióban ezüstérmet szerzett, valamint kétszeres világbajnok, háromszoros Európa-bajnok és junior világbajnok sportolóval készült interjú során felidézték neki, hogy miután elsőként beért, közelről, a legjobb helyről nézhette, ahogy Betlehem Dávid nagy csatában megszerezte a bronzérmet, s a végén összeölelkeztek.

– Rengeteg mindenen átmentünk együtt 2021. január óta, láttuk egymást örülni, láttuk egymást idegesen, és 2022 nyara óta kergetjük az álmunkat, hogy mindketten ott lehessünk egyszerre a dobogón, ne mások álljanak rajta párban, de sokáig sehol semmi. Erre pont az olimpián, a legnagyobb versenyen megtörtént. Amikor beértem, nagyjából tudtam, hogy lőtávolban van Dávid is. Azt pedig régóta tudom, ha ő a kötelek közé együtt érkezik valakivel, nem fogadnék ellene az utolsó száz méteren, mert ott nála nem igazán van erősebb. És hát nem lehetett még egyszer negyedik. Azon a napon nem. Ez egy felülmúlhatatlan nap volt. Jobban örültem Dávid érmének, mint a sajátomnak. Mert a saját aranyamat addigra már realizáltam – emlékezett vissza a felejthetetlen pillanatokra Rasovszky.

Ölelés a célban

Olimpiai bajnokunk beszélt edzőjéről, Szokolai Lászlóról is, akinek az aranyérméből a felét – ahogy mondta – megtartaná magának. Hozzátette: „De 30 százalék lehet Laci báé. A 20 százalék pedig Dávidé. Lehet, hogy ez így sok, de jobban talán semmi sem szimbolizálja, mennyire csapatmunka a miénk, még ha egyéni sportágat űzünk is. Így csapatban tudtuk előre vinni, folyamatosan húzni egymást felfelé.” Mivel Betlehem Amerikába költözött szeptemberben, Rasovszky máshogy fog felkészülni, de úgy hiszi, nem lesz hiány edzőpartnerben, májustól pedig ismét összeállhatnak, mert akkor már újra itthon lesznek. Jövőre Szingapúr, 2027-ben pedig Budapest rendezi a világbajnokságot, 2028-ban pedig Los Angelesben jöhet az újabb olimpia.

A arra a kérdésre, hogy mivel csinálna kedvet az érdeklődő gyerekeknek a saját sportágához, az ötkarikás bajnok viccesen azt mondta, válassza az ötven métert, mert arra kevesebbet kell edzeni. – A mi műfajunkban tényleg sokat kell edzeni, mindennap sokat kell úszni, gyakran vagyunk az oxigénhiány közelében. Hetente úszunk 80 kilométert. Akárhogy bontom szét a 10 kilométert, úgy is sok, hogy százszor száz méter. De egy bringás, aki körbeteker Franciaországon, a Touron, neki is sokat kell edzenie, állóképesség nem lesz önmagától – magyarázta Rasovszky Kristóf.

A Népszava szeptember elején készített összeállításból kiderült, egyetlen magyar érmet sem szerzett FTC-sportoló a párizsi olimpián, holott a zöld-fehér klubot képviselte a legtöbb, 23 versenyző a 178 fős magyar csapatban. A Ferencváros nem sokkal cikkünk előtt bejelentette, hogy leigazolta Betlehem Dávidot, a Balaton Úszó Klub 20 éves versenyzőjét, míg a megjelenés után egy nappal közölték a hírt, Rasovszky Kristóf is az FTC-ben folytatja pályafutását.

Az angol futball nem a legeredményesebb, de hogy a bajnoksága az egyik legszórakoztatóbb, az biztos. Ezt a Manchester City–Arsenal (2-2) alaposan igazolta.