Az Országos Roma Önkormányzat csütörtöki alakuló ülésén a szervezeti és működési szabályzat módosításával a képviselők döntöttek a névváltoztatásról is. Mostantól az érdekképviselet neve: Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ).
A választáson elsöprő győzelmet arató, több mint kétharmados többséggel bíró kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) mellett csak a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalomnak (RPM) sikerült mandátumot szereznie a testületben. Dancs Mihály, az RPM vezetője hangsúlyozta, hogy szervezete konstruktív – ha indokolt, akkor kemény – ellenzéki szerepet készül betölteni.
Kétharmados többséget szereztek a fideszes romák, az ORÖ elnökhelyettese csalások sorozatáról beszélAz RPM ugyanakkor megszavazta a debreceni Aba-Horváth Istvánt, a CiKöSz elnökjelöltjét. Az alakuló ülésen mind a 47 képviselő jelen volt,
Aba-Horváth tartózkodás és ellenszavazat nélkül lett az MROÖ elnöke.
Debütáló beszédében Aba-Horváth István közölte, hogy nemcsak a cigányok nyertek, hanem a magyar nemzet is. Azért – magyarázta –, mert a „magyar társadalomnak olyan részei vagyunk, amelyeket elválaszthatatlanul összeköt a hagyomány, a kultúra, az alkotmány, a Himnusz és az anyanyelvünk”.
Ígérete szerint „mi többek leszünk, mint képviselők”. Nem szégyellik majd a lakkcipőt lecserélni gumicsizmára, hogy eljussanak azokhoz, akiknek a hangját nemhogy az országban, még az adott településen se hallják meg.
A kormány részéről is nagy az elvárás, hogy „végre legyen” egy olyan partnere, amely szakmai, átlátható, elszámoltatható, törvényes keretek között működik.
„Jelentem, mi 47-en így fogunk dolgozni” – állította Aba-Horváth István. Szakítani fognak azzal a hagyománnyal – hangzott egy újabb ígéret –, hogy azt nézik, melyik szervezet tagjai vannak többen a testületben, kik az erősebbek. Nem erősekre van szükség, hanem szorgos hangyákra.
Elnökként elsősorban a „teremtő Istennek szeretnék megfelelni” – jelentette ki. „Ámen!” – reagáltak többen is a teremben.
Aba-Horváth István úgy érzi, a tisztségéből fakadó felelősségnek akkor tud megfelelni, ha alázattal, a legnagyobb tisztelettel, minden nap megvizsgálja önmagát a „mennyei értékek mentén”. A közösség tagjait is arra sarkalja, hogy ez az értékrend valóban iránymutató. A képviselők közé egyenlőségjelet tesz, nincs alá- és fölrendeltség. Ha azt fogják látni (értsd: a kormányban), hogy van akarat, cél, perspektíva és jövőkép, akkor ki tudnak mászni a gödörből – bizakodott Aba-Horváth István, aki ezzel a totális csődben lévő országos önkormányzat siralmas anyagi helyzetére utalt.
Integritás Hatóság: Minimum 1,3 milliárd forint kárt okozott a magyar adófizetőknek az ORÖ felelőtlen gazdálkodása és az Emmi hanyagságaA kormányzati elvonások miatt hatalmas tartozások halmozódtak fel. A közgyűlés ezért mérsékelt összegű tiszteletdíjat, bruttó 309 ezer 200 forintot szavazott meg az elnöknek, 231 ezer 900 forintot az elnökhelyetteseknek. Egyelőre azonban nem világos, hogy ezt is miből fizetik ki. A kassza kong az ürességtől.
Munkatársak nincsenek, a Dohány utcai székház zárva van. Az alakuló ülést sem ott, hanem a fővárosi kormányhivatal népegészségügyi intézetében rendezték. Lakatos Oszkár, az előző testület vezetője kérdésünkre azt mondta: egyelőre azért nem adja át a Dohány utcai épületet, mert ilyen körülmények között nem tudja vállalni a felelősséget az ott lévő papírokért és tárgyakért. Az átadás-átvételre október elsejétől számítva hatvan nap áll rendelkezésre.
Őszig zárva marad az ORÖ székháza, Lakatos Oszkár nem engedi be az új testület tagjait az átadás-átvételigKözben az alakuló ülés elé került egy határozati javaslat, amely felhatalmazza az elnököt, hogy „hatóságok bevonásával azonnal vegye birtokba az önkormányzat tulajdonában és vagyonkezelésében lévő ingó- és ingatlanállományt”, tehát a Dohány utcai székházat.
Megkérdeztük a BRFK-t, a rendőrség késznek mutatkozik-e közreműködni abban, hogy az új elnök birtokba vegye az épületet. A lapunknak adott tájékoztatás alapján a válasz nem egyértelmű. A rendőrség – írta a BRFK – a hatályos jogszabályok alapján végzi az alaptörvényben meghatározott feladatait.
A magánlakásban és közterületnek nem minősülő egyéb helyen történő intézkedések szabályait a rendőrségről szóló törvény szabályozza. Amennyiben a rendőröket jogszerű végrehajtási eljárásban rendelik ki, vagy egyéb ok miatt intézkedési kötelezettség merül fel, a BRFK annak megfelelően fog eljárni. A hivatkozott jogszabály szerint a végrehajtási eljárásban a rendőr kirendelésének törvényességéért a végrehajtást elrendelő szerv vezetője a felelős.
Bár az említett határozati javaslatot a közgyűlés szövegmódosítás nélkül elfogadta az alakuló ülésen, Aba-Horváth István a helyszínen már óvatosabban fogalmazott, és arról beszélt, hogy mielőtt bármit lépnének, a törvényesség érdekében egyeztetni fognak a kormányhivatallal.
Jogerősen pert veszített az ORÖ, mintegy 800 millió forint megfizetésére kötelezte a Fővárosi TörvényszékÜnnepélyesen eltemették az Országos Roma Önkormányzatot