;

székház;Országos Roma Önkormányzat;Lakatos Oszkár;Sztojka Attila;CiKöSz;

A roma érdekképviselet fővárosi, Dohány utcai székháza zárva van, és ősznél előbb nem is fog kinyitni

- Őszig zárva marad az ORÖ székháza, Lakatos Oszkár nem engedi be az új testület tagjait az átadás-átvételig

Az Országos Roma Önkormányzat elnökhelyettese azt is bejelentette: visszavonul a romaügytől.

Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat elnökhelyettese az október elején esedékes átadás-átvételig nem engedi be a Dohány utcai székházba az új testület tagjait. Bejelentette: visszavonul a romaügytől.

Az országos roma nemzetiségi választásokat az önkormányzati választásokkal egy időben, június 9-én tartották. Ahogyan arról beszámoltunk, csupán két szervezet került be az új Országos Roma Önkormányzatba (ORÖ): a kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) és a borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom. A Farkas Flórián-féle Lungo Drom váratlanul közölte, hogy nem is indul.

A CiKöSz tarolt a választáson, 35-öt megszerzett a 47 képviselői helyből. A CiKöSz elnöke és listavezetője, Sztojka Attila kormánybiztos, fideszes országgyűlési képviselő nem vette át megbízólevelét. Ha ugyanis tagja lenne az ORÖ-nek, akkor az összeférhetetlenségi szabályok miatt meg kellene válnia parlamenti mandátumától.

Az ORÖ több mint egy éve nem kapja meg a törvény szerint járó állami támogatást. Lakatos Oszkár elnökhelyettes becslése alapján a költségvetési elvonások miatt egyre csak halmozódó tartozások már a 2 milliárd forinthoz közelítenek. A pénzügyi lavinát olyan kormányzati követelések indították el, amelyek még a 2019 előtti ciklusra vonatkoznak.

Lakatos Oszkár biztosra veszi, hogy az ORÖ elleni eljárások hátterében Sztojka Attila állt.

„A saját csapdájába esett, most az ő szervezetének, a CiKöSz-nek kell megküzdenie a milliárdos adóssággal” 

– mondta az elnökhelyettes.

Sztojka Attila a múlt hónapban a Hír TV-nek és a Magyar Nemzetnek is interjút adott, de egyik alkalommal sem tért ki arra, hogyan és miből képzeli el a tartozás visszafizetését. Állami közreműködés nélkül ez nyilvánvalóan lehetetlen, ha viszont a kormány konszolidálja az új összetételű ORÖ helyzetét,

akkor a Fidesz egyértelművé teszi, hogy politikai alapon osztogatja a pénzeket.

A bénult állapotban lévő roma érdekképviselet Dohány utcai székháza zárva van, és ősznél előbb nem is fog kinyitni. Az informatikai rendszer nem működik, az ORÖ hivatalában mára egyetlen munkatárs se maradt, azt pedig Lakatos Oszkár nem engedi, hogy október eleje, az átadás-átvétel előtt bárki hozzányúljon az iratokhoz. Így aztán az elnökhelyettes egyelőre nem látja értelmét annak,

hogy a júniusban megválasztott képviselők, akik majd ősztől kezdik meg munkájukat, belépjenek az épületbe.

Lakatos Oszkár lapunknak arról is beszélt, hogy eltökélt szándéka: a hivatalos átadás-átvétel megtörténte után „egyszer és mindenkorra” visszavonul a romaügytől, és nem csupán az ORÖ-től (ahol ezúttal nem szerzett mandátumot), hanem mindenfajta érdekképviseleti tevékenységtől. Elfogadhatatlannak tartja – indokolta döntését –,

hogy a romák még mindig nagy számban „eladják a szavazatukat egy tányér gulyáslevesért”.

Márpedig az Egerben és Heves megyében szerzett személyes tapasztalatai, a hozzá eljutott hírek és a közösségi médiában fellelhető információk alapján ez még ma is elterjedt jelenség. Lakatos Oszkár úgy érzi, ilyen körülmények között nem lehet hitelesen képviselni a cigányságot.

Országos hálózatot hoz létre a kormány a gyermekvédelmi intézményvezetők ellenőrzésére.