légi közlekedés;Libanon;Dubaj;Hezbollah;Emirates;személyhívó;

- Az Emirates úgy döntött, a libanoni robbantások miatt ezentúl tilos személyhívókat és walkie-talkie-kat vinni a járatai fedélzetére

Ha valakinél mégis ilyen eszközöket találnak, a rendőrség lefoglalja őket.

A dubaji Emirates légitársaság kitiltotta gépeiről a személyhívókat és a walkie-talkie-kat, miután szeptemberben ilyen eszközök felrobbantásával követtek el támadásokat a libanoni síita milícia, a Hezbollah tagjai ellen – írja a CNN.

A légitársaság honlapján megjelent közleményében az áll, 

„minden olyan utasnak, aki Dubajba tartó, onnan induló vagy azon keresztül közlekedő járaton utazik, tilos személyhívót és walkie-talkie-t szállítani feladott vagy kézipoggyászban”.

Az Emirates hozzátette, ha mégis ilyen eszközöket találnak, azokat a rendőrség le fogja foglalni.

Szeptember 17-én és 18-án tömegesen robbantak fel kommunikációs eszközök, elsősorban személyhívók és adó-vevő készülékek Libanon különböző részein. A hivatalos adatok szerint 37 ember meghalt, köztük gyermekek is, több mint háromezren pedig megsebesültek. A Hezbollah vezetője és a libanoni hatóságok Izraelt tették felelőssé az incidensért. Az izraeli hatóságok nem erősítették meg, de nem is tagadták érintettségüket.

A norvég rendőrség nemrég nemzetközi körözést adott ki Rinson Jose, az ellen a norvég-indiai férfi ellen, aki azt követően tűnt el, hogy kiderült, bulgáriai cége érintett a felrobbantott személyhívók ügyében. Rinson Jose-t legutóbb szeptember 18-án érték el telefonon, ám amikor a robbanó személyhívókról kérdezték, letette azt és azóta nem elérhető. Előző nap egy bostoni konferenciára utazott, azóta a munkahelye sem tudja elérni. A 39 éves férfi 2022-ben alapította a Szófiába bejegyzett Norta Global Ltd-t, amiről kiderült, hogy közvetítő szerepet játszhatott a libanoni robbanó személyhívók ügyében. A bolgár hatóságok szintén vizsgálták az ügyet, arra azonban egyelőre nem találtak bizonyítékot, hogy a gyártás ott történt volna, vagy hogy onnen exportálták volna a szerkezeteket.

Korábban lapunk is megírta, hogy az ügy másik érintettje a Magyarországra bejegyzett BAC Consulting, amelynek ügyvezetőjét, a magyar-olasz kettős állampolgárságú Cristiana Bársony-Arcidiaconót kihallgatták. Előzőleg a New York Times írta meg, hogy a vállalkozást feltehetően az izraeli titkosszolgálat, a Moszad alapította fedőcégként. A magyar hatóságok a kihallgatáskor arra a következtetésre jutottak, hogy a nő egy stróman, aki azt sem tudta, mire kellenek a személyhívók, nem ismerte a tranzakciói valódi mivoltát. Mint ahogy arról sem rendelkezett információval, hogy a készülékek milyen útvonalon érkeztek, s azokat hol tárolták, illetve gyártották.

A magyar kabinet csak az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban láttatja úgy, hogy egy oldalon áll a Vatikánnal, a közel-keleti kérdést illetően szó sincs arról, hogy hasonló álláspontot képviselne.