turizmus;szálláshely;vendégéjszakák;Airbnb;lakáspiac;kereskedelmi szálláshelyek;lakáskiadás;Magyar Turisztikai Ügynökség;

- Budapesten már több az Airbnb, mint a szállodai szoba

A Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója adatokkal szemléltette, hogy mekkora méreteket ölt a fővárosban a rövidtávú lakáskiadás.

Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója a Portfolión megjelent elemzésében mutatta be, hogy a rövidtávú lakáskiadás (köznyelvben Airbnb) mit okoz Budapest turizmusában. A szakember szabályozási kérdésekben nem foglal állást, de több érdekes adatot is közölt, amelyek segíthetnek jobban megérteni a budapesti szálláshelypiac e szegmensét. 

Azt írta, az adatok szerint 2023-ban, mindössze egyetlen év alatt 32 százalékkal nőtt Budapesten azon magán és egyéb szálláshelyek száma, amelyek fogadtak vendégeket. Tavaly év végén 13 ezer szálláshely működött ezen a piacon, mintegy 26 ezer szobával és összesen 58 ezer férőhellyel. Ez azt jelenti, hogy 

Budapesten már több Airbnb-típusú szoba van, mint ahány szállodai.

Az MTÜ-vezér megjegyezte azt is, hogy a vendégéjszakák háromnegyedét a négy központi kerületben - V., VI., VII., VIII. - töltötték el. Az adatok szerint továbbá több mint 220 olyan szolgáltató van, amely háromnál több szálláshellyel rendelkezik, ők több mint 3 ezer szálláshelyet üzemeltetnek. Hozzátette, a rövidtávú kiadásra kínált szálláshelyen egy átlagos vendég tipikusan ellátás nélkül száll meg. Tavaly egy Airbnb-vendég átlagos költése 13 ezer forint volt, szemben például egy szállodai vendég 1 vendégéjszakára jutó 37 ezer forintos költésével. Az egész tartózkodást tekintve pedig az látszik, hogy amíg egy vendég átlagosan 95 ezer forintot költött a szállodákban, addig ez az Airbnb-s vendégeknél mindössze 40 ezer forint.

Könnyid László szerint egy 2023-as tanulmány rávilágít, hogy sehol nem olyan magas az Airbnb-be érkező turisták aránya, mint Budapesten. A régiós fővárosok átlaga 28 százalék, míg Budapesten meghaladja a 40 százalékot.

Terézvárosban szeptemberben szavazhattak a lakók az Airbnb betiltásáról. A szavazáson 54 százalék voksolt a tiltás mellett, így a tervek szerint a lakások rövid távú kiadását 2026-tól megtiltják. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pedig nemrég bejelentette: a lakhatási válság orvoslására hivatkozva szigorítják az Airbnb feltételeit. Az Orbán-kormány két évig nem ad ki engedélyt új Arbnb-re Budapesten, a fővárosban emellett jelentős, 4-5-szörös adóemelést is terveznek erre vonatkozóan.