A Magyar Olimpiai Bizottság és négy olimpikon adott be alkotmányjogi panaszt, hogy ne lehessen az olimpiáról népszavazást kezdeményezni – közölte Tompos Márton, a Momentum elnöke a Facebook-oldalán.
„Ezek szerint a MOB és az olimpikonok félnek a versenytől? Félnek a nyílt vitától? Félnek attól, hogy az emberek döntenek arról, hogy azt a rengeteg pénzt, amit olimpiára szánna a kormány, azt inkább másra költsék?” – tette fel a kérdést az ellenzéki politikus, hozzáfűzve, a 2017-es NOlimpia-kampány után azt hitték, a 266151 budapesti egyértelmű jelzést küldött, népszavazás nélkül nincs budapesti olimpia. „Úgy látszik, hogy a Fidesz nem tanul” – állapította meg Tompos Márton, és azt üzente, a Momentum a végsőkig küzdeni fog azért, hogy egyszer és mindenkorra pontot tegyenek ennek az ügynek a végére. „Ha kell, akkor a szövetségeseinkkel közösen ismét összegyűjtünk 200 ezer aláírást. Ha a Fidesz ezt nem hagyja, akkor pedig a Fővárosi Közgyűlésen fogjuk keresztül verni azt, hogy az emberek döntsenek az olimpiáról” – jelentette ki.
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szerdai közleményében leszögezte, a MOB és az olimpiai bajnokok célja, hogy egy esetleges olimpiarendezési szándékról csak alapos előkészítés, felmérés, tájékozódás és érdemi társadalmi vita után szülessen döntés.
„Megfelelő időben meg kell kérdezni a budapestieket egy esetleges olimpiarendezési szándékról, és biztosítani kell a népszavazás lehetőségét is” – hangsúlyozta a testület, megjegyezve, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2027 előtt nem fog új házigazdát kijelölni, így bőven van idő a tervek elkészítésére és kibeszélésére.
„A MOB olyan olimpiai tervet javasol, amely nem jár stadionépítéssel, ellenben felgyorsítja a Diákváros megépülését és a budapesti lakhatási válság megoldását, a budapesti és országos közlekedésfejlesztések megvalósítását, előmozdítja az akadálymentesítést és a budapesti kórházak, rendelők felújítását” – áll a közleményben. A bizottság úgy véli, elhamarkodottan és nem létező lehetőségről – ma lehetetlen pályázatot benyújtani az olimpia rendezési jogára – nem javasolt döntést hozni, ezzel ugyanis becsapnánk Magyarországot. Hogy ez ne történjen meg,
a Magyar Olimpiai Bizottság, három olimpiai bajnok, Nagy Tímea, Kovács Kokó István és Vaskuti István, valamint Kemény Dénes, háromszoros olimpiai bajnok vízilabda szövetségi kapitány, élve alkotmányos jogukkal, az Alkotmánybírósághoz fordultak.
„A beadvány célja: egyetértve a Fővárosi Választási Bizottság szeptemberi népszavazási döntésével, a magyar olimpiai család arra kéri az Alkotmánybíróságot, hogy semmisítse meg a Kúria november 12-i népszavazási döntését és ne tegye lehetővé idő előtti, értelmezhetetlen és végrehajthatatlan kérdés népszavazásra bocsátását” – derül ki a testület közleményéből.
Panasz érkezett az Alkotmánybírósághoz, mégsem kezdődhet el ma az aláírásgyűjtés az olimpiáról szóló népszavazásértMint megírtuk, a Kúria nemrég megváltoztatta a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) döntését, és hitelesítette Hadházy Ákos, Baranyi Krisztina, Soproni Tamás, Jámbor András és Csárdi Antal kezdeményezését. A politikusok a népszavazás során a következő kérdést tennék fel: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?” A Kúria végzése akkor azzal indokolt, hogy amikor azt vizsgálják, egyértelmű-e a helyi népszavazásra javasolt kérdés, abból kell kiindulni, hogy az átlagosan tájékozott állampolgár számára világos-e a kérdés, nem hagy-e kétséget a tartalma a szavak köznapi jelentése alapján. A testület szerint ehhez a pontos jogi fogalmak ismerete nem elvárás. Az FVB korábban azzal utasította el a kezdeményezést, hogy a Fővárosi Önkormányzat nem tud pályázatot benyújtani a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felé egy potenciális budapesti olimpia rendezéséről, legalábbis a NOB útmutatójában nincs szó arról, hogy megtehetné ezt. Később kiderült, panasz érkezett az Alkotmánybírósághoz, így mégsem indulhatott el az aláírásgyűjtés a népszavazásért.
Döntött a Kúria, mégis lehet népszavazást tartani a budapesti olimpiárólElutasította Hadházy Ákos és társai olimpiai népszavazásról szóló kérdését az FVBKarácsony Gergely most arra hajlik, hogy a budapestieket meg kell kérdezni, legyen-e olimpia