Debrecen;közmeghallgatás;akkumulátorgyár;

- Közérdekű bejelentést tett a TASZ az újabb debreceni akkugyár ügyében kitűzött köz nélküli közmeghallgatások miatt

A civil szervezet a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület, az Alternatív Közösségek Egyesülete és több magánszemély, köztük a ZebraSzerda Debrecen Mozgalom aktivistái társaságában a debreceni polgármesterhez és a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalhoz fordult. Úgy véli, a helyi lakosok kizárása, a személyes megjelenés megtiltása sérti az érintett nyilvánosság részvételi jogait.

December 5-én csütörtökön és december 9-én hétfőn két köz nélküli közmeghallgatást tartanak Debrecenben a kínai Eve Power akkumulátorgyár engedélyeztetéséről. Az eseményen az érintettek személyesen nem vehetnek részt, az észrevételeiket emailben vagy levélben juttathatják el a felelős hivatalokhoz – írja a Telex.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil szervezet szerint azonban a köz nélküli közmeghallgatás sérti az érintett nyilvánosság részvételi jogát, ezért a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesületével és az Alternatív Közösségek Egyesületével együtt a panasztörvényre hivatkozva közérdekű bejelentést tettek a szervezőknél.

Az Eve Power ügyében

  • egy közmeghallgatást a polgármesternek kell megtartani az iparbiztonsági engedélyeztetési eljárásban, ezt december 5-re tűzték ki,

  • és egyet a kormányhivatalnak kell tartania a környezetvédelmi engedélyeztetési eljárásban, amelyet december 9-re hirdettek meg.

A helyi lakosok közmeghallgatásról való kizárása, a személyes megjelenés megtiltása sérti az érintett nyilvánosság részvételi jogait” – hangsúlyozta a TASZ. Hozzátette, van egy nemzetközi egyezmény, az aarhusi egyezmény, ami a civilek környezetvédelmi ügyekben való részvételi jogairól rendelkezik, és Magyarországra is kötelező. „Az egyezmény szerint az érintett nyilvánosságot be kell vonni a döntéshozatali eljárásokba (így különösen az ipari létesítmények engedélyezési eljárásaiba), ahol szükséges, ott közmeghallgatás formájában (6. cikk 7. pont). A közmeghallgatás kiüresítése ellentétes az egyezménnyel, így jogsértő” – állapította meg a civil szervezet.

A TASZ szerint a zöld ombudsman is kiadott egy figyelemfelhívást még tavaly októberben arról, hogy jogsértő személyes megjelenés nélkül közmeghallgatást tartani, ugyanis az nem biztosítja a legalapvetőbbet, az érintett nyilvánosság együttes, kollektív joggyakorlását. Le is írja az alapvető jogok biztosának környezetvédelmi biztoshelyettese, hogy milyennek kell lennie és mi a feladata a közmeghallgatásnak: „a döntést megelőzően szabályozott fórumot biztosítson a felek közötti párbeszédre és információcserére (...) a kérelmező, a hatóság és a lakosság hármasában ez több irányú kölcsönös kommunikációt jelent”.

Mindezek miatt Szarka Melitta, a TASZ regionális programjának debreceni munkatársa, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület, az Alternatív Közösségek Egyesülete és több magánszemély, köztük a ZebraSzerda Debrecen Mozgalom aktivistái közérdekű bejelentést tettek Papp László debreceni polgármesternél és a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalnál. Azt kérték, hogy vagy biztosítsák a meghirdetett közmeghallgatáson a személyes részvétel lehetőségét, vagy hirdessenek meg új, személyesen tartott közmeghallgatásokat.

A polgármesternek és a kormányhivatalnak 30 napja van válaszolni a közérdekű bejelentésekre.

Szerinte az esemény a konnektivitásra épülő magyar külpolitikát jelképezi.