Orbán Viktor magyar miniszterelnök kijelentése az állítólagos karácsonyi tűzszünetről csupán a címlapokra szánt „PR-nyilatkozat volt”, amely végül Oroszországot segítette, különösen abban, hogy újabb támadást indíthasson az ukrán infrastrukturális hálózat ellen – jelentette ki az ukrán elnök kommunikációs tanácsadója egy a BBC-nek adott nyilatkozatában. – Most már látjuk, hogy Orbán Viktor PR-akcióját Oroszország egyszerűen arra használta fel, hogy leplezze az energiarendszerünk elleni újabb rakétatámadás előkészületeit. Az orosz rakéták ismét megközelítették EU-tagországok határait is. Sajnos Orbán Viktor hangzatos, a címlapokra kerülésért végzett erőfeszítései hozzájárult a támadáshoz - idézte az ukrán Interfax Dmitro Litvin kijelentéseit.
Mint arról korábban mi is hírt adtunk, Ukrajnát pénteken újabb masszív orosz légitámadás érte, több megyében is az energetikai infrastruktúrát vették célba a megszállók. Robbanások ráztak meg több megyeszékhelyt, a támadás során Kárpátalja légterét is elérték rakéták.
Nagyszabású támadást indított Ukrajna ellen, Kárpátalját is elérték az orosz rakétákOrbán Viktor egy szerda délutáni Facebook-posztban dobta be, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „elutasította és kizárta” egy karácsonyi tűzszünet-fogolycsere lehetőségét, amelyet ő Vlagyimir Putyin elnökkel beszélt meg néhány órával korábban. ennek a bejelentésnek a szépséghibáka csak az, hogy a magyar fél nem szólt előre a kijevi vezetésnek az ötletről, és bár Szijjártó Péter tájékoztatta a kijevi vezetést, Orbán–Zelenszkij párbeszéd nem volt az ügyben. A magyar miniszterelnök azt vette elutasításnak és kizárásnak, hogy az ukrán elnök egy tweetben fűzött néhány keresetlen megjegyzést a telefonbeszélgetéséhez Vlagyimir Putyinnal.
Orbán Viktor csúsztatott egy kicsit a karácsonyi tűzszünettelOrbán Viktor az elmúlt időszakban több alkalommal felszólított az orosz–ukrán háború mielőbbi lezárására és fegyvernyugvásra. Emiatt úgynevezett békemisszióra is indult a magyar EU-elnökség kezdetén, 2024 júliusában. Az akkor, vagyis még Donald Trump megválasztása előtt gyakorlatilag teljesen értelmetlen utazás első állomásaként Kijevben kezdett, aztán július 5-én Moszkvába utazott, július 8-án pedig már Pekingből írta, hogy Washington felé veszi az irányt. Közben útba ejtette az azerbajdzsáni Susát is a Türk Államok Szervezetének találkozója kedvéért, a július 9-11. közötti washingtoni NATO-csúcs után pedig Donald Trumppal találkozott a floridai Mar-a-Lagóban. Más kérdés – fűzhetjük hozzá –, hogy az EU-ban finoman szólva nem volt mindenki elragadtatva ettől, Ursula von der Leyen EB-elnök ki is mondta, hogy semmi értelme nem volt.
A magyar EU-elnökség végének az közeledtével aztán újabb körút következett, december 4-én Orbán Viktor a Vatikánban járt Ferenc pápánál, majd az audienciát követően elutazott Donald Trumphoz, utána felhívta Vlagyimir Putyint, aztán ankarai látogatásra ment Recep Tayyip Erdogan török elnökhöz.
Orbán Viktort fogadta a pápaOrbán Viktor Flordiában tárgyalt Donald Trumppal és Elon MuskkalOrbán Viktor felhívta Vlagyimir Putyint, aki megmondta neki, hogy nincs esély az orosz-ukrán háború békés rendezéséreAmi a karácsonyi tűzszünetet és fogolycserét illeti, Orbán Viktor, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, illetve Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter némiképp egymásnak ellentmondó kijelentéseket tett az ügyben arról, az oroszok mit szóltak a javaslathoz. Orbán Viktor azt mondta, hogy az egyik fél „láthatóan” elutasította, a másik fél elfogadta, Gulyás Gergely viszont részleteket is elárult, mondván, a tűzszünet ötletét a Kreml elutasította, a fogolycserét viszont megfontolná. Ez derült ki Dmitrij Peszkovnak, Vlagyimir Putyin szóvivőjének a nyilatkozatából is. Később aztán az oroszok és a magyar vezetés együtt kezdte el hibáztatni a kijevit a karácsonyi tűzszünet és fogolycsere elutasításáért.
Orbán Viktor bejelentette, hogy javaslatot tett egy karácsonyi tűzszünetre, de ebbe Volodimir Zelenszkij nem ment beleA Kreml elkezdte az Orbán-kormánnyal együtt hibáztatni Ukrajnát, amiért meghiúsult a karácsonyi tűzszünet és a fogolycsereFigyelemre méltó tény, hogy az Orbán-kormány először az agresszor Oroszországnak, nem a 2022. február 24-én megtámadott Ukrajnának beszélt először karácsonyi tűzszünetről és fogolycseréről. Ukrajna ráadásul azt állítja, nem kapott semmiféle hivatalos tájékoztatást a tűzszünettel és fogolycserével kapcsolatban, és nyomatékosította, nem fogad el olyan megállapodást, amely veszélyezteti az ország szuverenitását és területi integritását.
Zelenszkij tanácsadója megerősítette, Orbán semmiről sem egyeztetett velükSzijjártó Péter felhívta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy panaszkodjon egy sort, amiért Ukrajna nem akar tűzszünetet és fogolycserét