Európai Unió;Orbán-kormány;Szijjártó Péter;Grúzia;vétó;

- Megvétózta az Orbán-kormány, hogy az EU szankciós listára tegye a grúz tüntetők ellen erőszakkal fellépő rendőri vezetőket

Szijjártó Péter némi képmutatással képmutatónak nevezte az Európai Uniót.

Az Európai Unió a politikai képmutatás világrekordját állította fel Georgia (Grúzia - a szerk.) ügyében, azonban a magyar és a szlovák kormány megvétózta a dél-kaukázusi ország egyes rendőri vezetőivel szemben előterjesztett szankciókat - hangoztatta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben az MTI szerint.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az európai uniós külügyi tanács ülését követő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az EU „a politikai képmutatás világrekordját állította fel” Grúzia kérdésében, ugyanis képzetei szerint „egyedül azért vette célkeresztbe az országot”, mert nem a liberális erők nyerték a választást, hanem egy „békepárti, patrióta, konzervatív” (értsd, oroszpárti - a szerk.) párt. Elítélte ezt az „elementáris erejű politikai támadást”, s arról elmélkedett, hogy a Grúz Álom már tizenkét éve kormányozza az országot, és ez idő alatt az átlagjövedelem a háromszorosára nőtt, az egy főre juttó bruttó nemzeti termék (GDP) és a külső beruházások volumene pedig a kétszeresére. „Azaz a georgiai kormányzó párt a számok nyelvére lefordítva az elmúlt tiznekét évben jó teljesítményt nyújtott, el is nyerte a georgiai választópolgárok bizalmát” - mondta. „Senkinek nincsen joga itt Brüsszelben megkérdőjelezni a georgiai emberek akaratát” - tette hozzá, látványosan nem véve tudomást a Grúziában a választás óta folyamatos tömegtüntetésekről, valamint arról, hogy felmerült, a választást elcsalta Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor helyi szövetségese.

Szijjártó Péter tudatta, hogy szlovák hivatali partnerével együtt megvétózták az erőszakot alkalmazó rendőrségi vezetők szankciós listára helyezését. Emellett egyoldalúnak nevezte a kizárólag rendőri erőszakról szóló jelentéseket a tbiliszi tüntetések kapcsán, azt állítva, hogy szerinte erőszakos elemek is vannak a tiltakozók között, körülbelül negyven rendőr sebesült meg miattuk, legalábbis grúz kollégájának tájékoztatása alapján, akinek állításait a miniszter ezek szerint készpénznek veszi. „Azt gondolom, hogy azért szankcionálni egy országot, mert éppen úgy döntött, hogy 2028-ig eltolja a csatlakozási tárgyalásokat, nem lehet. (...) Tehát egy ilyen felfuvalkodott, sértődött, frusztrált magatartás jelent ma meg itt Georgiával szemben, és ezt nem támogattam semmilyen módon” - fortyogott Szijjártó Péter.

A miniszter végül a szíriai helyzetet is érintette, és arra figyelmeztetett, hogy el kell kerülni, hogy az ország a terrorizmus vagy szélsőséges ideológiák melegágya legyen, meg kell akadályozni a migrációs áradatok megindulását Európa felé, illetve elejét kell venni a keresztény közösségek üldöztetésének. „Magyarország továbbra is humanitárius segítséget nyújt a keresztény közösségeknek, hogy helyben tudjanak maradni, a jogaik ne sérüljenek, s méltó körülmények között tudjanak élni. Eddig mintegy 30 millió eurónyi humanitárius támogatást biztosítottunk a szíriai keresztény közösségek számára, és ezt folytatjuk a jövőben is” - állította.

Csak 207-en szavaztak a folytatásra.