Vádat emelt 13 személy ellen az Újvidéki Főügyészség, köztük Goran Vesić volt közlekedési miniszter és Jelena Tanasković, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra volt igazgatója ellen az újvidéki vasútállomás előtetőjének leomlása miatt, amely tizenöt ember halálát okozta – írja az N1 beszámolója alapján a Szabad Magyar Szó.
Az Újvidéki Főügyészség közleményéből kiderül, hogy a vádlottak között szerepel Anita Dimovski, a minisztérium volt helyettes államtitkára, valamint Nebojša Šurlan, a Szerbiai Vasúti Infrastruktúra volt vezérigazgatója is. Az általános biztonság súlyos veszélyeztetésével és közveszély okozásával vádolják őket.
A vádlottak között van még
S.N., az épület szerkezetéért felelős főtervező;
M.J., a koncepcionális terv főtervezője;
Lj.M.M., az építési engedélyhez szükséges projekt főtervezője;
M.S., a Köztársasági Revíziós Bizottság jelentéstevője;
J.S.M., a műszaki ellenőrzésért felelős személy;
Z.S.M. és D.J., az építési munkálatok kivitelezéséért felelős személyek;
valamint M.G. és D.T., a szakmai felügyeletért felelős személyek.
Őket az általános biztonság súlyos veszélyeztetésével, valamint az építési munkálatok szabálytalan és nem megfelelő kivitelezésének bűncselekményével vádolják.
A vádiratot az újvidéki Törvényszék elé terjesztették, mellékelve az összes előzetes és nyomozati szakaszban összegyűjtött dokumentációt és bizonyítékot, melyek alátámasztják a vádemelés megalapozottságát.
A főügyészség indítványozta, hogy minden előzetes letartóztatásban lévő vádlott esetében hosszabbítsák meg a letartóztatást, emellett kérte, hogy a még szabadlábon lévő vádlottak esetében is rendeljék el a letartóztatást. A vádirat azt is javasolja, hogy a bíróság ítélje meg az érintettek vagyoni kártérítési igényeit, továbbá minden vádlottra szabjon ki szakmai tevékenységtől való eltiltást, és kötelezze őket a büntetőeljárás költségeinek megtérítésére.
Diákok lázadnak Aleksandar Vučić ellenAz újvidéki vasútállomás előtt emelt betonszerkezet november 1-én omlott be. A történtek miatt 15 ember vesztette életét, ketten pedig súlyosan megsérültek. A tragédiát követően tiltakozások törtek ki, a tüntetők azt követelik, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere. A tiltakozók szerint a tragédiát az országban mindent átszövő korrupció okozta.
A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter és a pályaépítésért és fenntartásért felelős vállalat azt közölte, hogy a szóban forgó előtető nem volt része a felújítási munkának, viszont számos, azóta készült felvétel tanúsága szerint közben módosítottak a szerkezetén, és további terhelésnek tették ki.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, és a munka az idén is folytatódott. Goran Vesic volt építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható.
Düh és gyász az úr az újvidéki tragédia után, a tüntetők a miniszterelnök fejét akarjákÚjabb miniszter mondott le Szerbiában az újvidéki tragédia miattÖsszeverekedtek a képviselők az újvidéki tragédia miatt a szerb parlamentben – Videó