Vlagyimir Putyin hagyományosan december utolsó napjaiban kíván kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet a külföldi kollégáinak, a Kreml pedig hétfőn közzé is tette azoknak a vezetőknek a listáját, akik ilyen táviratot kaptak az orosz elnöktől – vette észre a TASZSZ orosz állami hírügynökség erről szóló beszámolóját az Index.
A tájékoztatás szerint Putyin nem küldött üdvözletet például az Egyesült Királyság, Németország, az Egyesült Államok, Franciaország, Japán és más, Oroszországgal szemben „barátságtalan” államok vezetőjének. Ám – annak ellenére, hogy Magyarország decemberben sem került le a „barátságtalannak” minősített országok listájáról – a Kreml hivatalos oldala szerint Orbán Viktornak mégis küldött ilyen levelet az orosz elnök.
A hivatalos orosz kommunikáció szerint Vlagyimir Putyin szeretettel gratulált az érintett vezetőknek karácsonykor és a közelgő 2025-ös újév alkalmából. A címzettek között Orbán Viktor mellett olyan állam- és kormányfők, valamint egyéb személyek szerepelnek, mint például
Ferenc pápa,
Alekszandr Lukasenko belorusz elnök,
Hszi Csin-ping kínai elnök,
Recep Tayyip Erdogan török elnök
Kim Dzsongun, Észak-Korea legfelsőbb vezetője,
Ilham Alijev azeri elnök,
Aleksandar Vučić szerb elnök,
és Nicolas Maduro venezuelai elnök.
De Gerhard Schröder volt német kancellár, valamint Raúl Castro korábbi kubai elnök is kapott üdvözlőlapot az orosz elnök.
Vlagyimir Putyin nemsokára békemisszionáriust cserélhet, ha Orbán Viktor nem vigyázEgyébként – mint azt nemrég elsőként lapunk észrevette – úgy tűnik, a világ legkeményebb diktatúrája, Észak-Korea kezd példaképként nézni Orbán Viktorra. Erről tanúskodik legalábbis az a közlemény, amely november elején jelent meg a phenjani külügyminisztérium honlapján. Az észak-koreai diplomácia Orbán Viktor október 23-i ünnepi beszédére figyelt fel, a magyar kormányfőnek az Európai Unió elleni kirohanásait méltatja. E szerint Orbán Viktor aznap világossá tette, hogy megvédi az országa szuverenitását az egyre növekvő EU-s nyomástól, és emlékeztetett, hogy az Európai Bizottság, illetve az Európai Néppárt meg akarja buktatni a kormányát, véget akar vetni a független magyar politikának. Az Európai Unió a saját közigazgatási területeként tekint a tagországaira, a helyénvaló viszont az lenne, hogy tiszteletben tartja a szuverenitásukat. Magyarország nem fél a birodalmi fenyegetésektől és nem is fogja tűrni, hogy bábállammá, brüsszeli vazallussá alacsonyítsák, és elszántan harcol a szabadságáért – mondta az észak-koreaiak szerint a magyar kormányfő.
A phenjani külügyminisztérium elég laza ecsetvonásokkal dolgozott, Orbán Viktor név szerint nem, csak a Magyarország miniszterelnöke megjelöléssel szerepelt a közleményben, amely nem szó szerint idézett a beszédből, és arról is hallgatott, hogy október 23. Magyarországon a megszálló Szovjetunió elleni 1956-os forradalom évfordulója.
Észak-Korea is felfigyelt Orbán Viktorra, Kim Dzsongun diktatúrája a magyar miniszterelnök EU elleni kirohanásait méltatja