gyermekvédelem;Nemzeti Védelmi Szolgálat;gyermekvédelmi törvény;kegyelmi botrány;életvitel ellenőrzése;

- Miközben sokan hagyják el a gyermekvédelmet, 13 ezer vizsgálat közül 75 esetben állapítottak meg kifogásolható életvitelt

Eddig 13 464 vizsgálatot végzett a gyermekvédelemben a Nemzeti Védelmi Szolgálat, de csak az esetek 0,5 százalékában, 75 dolgozónál javasolták a kifogásolható életvitel megállapítását.

Eddig összesen 13 464 kifogástalan életvitel ellenőrzést fejezett be a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) a gyermekvédelem területén dolgozók körében – közölte lapunk kérdésére a szervezet.

Összesen 75 esetben javasolta a munkáltatónak a kifogásolható életvitel megállapítását, egyrészt büntetett előéletre vonatkozó adatok alapján, másrészt a gyermekek fejlődéséhez szükséges védelemmel és gondoskodással össze nem egyeztethető életvitel miatt.

Ez utóbbi esetekről nem árulták el, pontosan mit kifogásoltak, így azt sem tudni, volt-e egyáltalán, akit pedofilgyanú miatt "szűrtek ki".

Mint arról korábban többször írtunk, a kormánypárt a kegyelmi botrány okozta politikai károk enyhítésére fogadott el tavaly nyáron gyermekvédelminek nevezett törvénycsomagot, amelynek egyik eleme az ágazatban dolgozók kifogástalan életvitelének ellenőrzése. A jogszabály szerint nem kifogástalan az életvitele annak, akinek például a „munkaidőn kívüli magatartása”, a „családi és lakókörnyezeti kapcsolatai” nem megfelelőek, illetve „a gyermekek megfelelő testi, értelmi, érzelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemmel és gondoskodással össze nem egyeztethető”. Azt, hogy ezeken pontosan mit kell érteni, a törvény sem részletezi.

Az ellenőrzés egy kérdőív alapján történik a gyermekvédelemben dolgozók otthonában, de a szomszédoktól is érdeklődnek a rendőrök. Többek között azt kérdezik: Kivel és mióta él együtt? Milyen ingatlana, 300 ezer forintot meghaladó ingósága van? Milyen szórakozóhelyet látogat havi, heti és napi rendszerességgel? Fogyaszt-e alkoholt, és ha igen, mennyit? Több esetben számoltak be az érintettek rendőri túlkapásról, például megalázó és zavarba ejtő, a szexualitással kapcsolatos kérdésekről, vagy tyúkólban sátánista jelképeket kereséséről, de volt, akinél gyerekszobában fegyverek után kutattak.

Az NVSZ most azt közölte, a vizsgálatot végző rendőrök ellen nem érkezett bejelentés, és velük szemben sem történt atrocitás. A törvény szerint az ellenőrzésekre az érintettek bármikor számíthatnak, ahogy a velük egy háztartásban élő hozzátartozóik is. Ezzel összefüggésben rákérdeztünk, hány esetben állapították meg, hogy a hozzátartozó életvitele kifogásolható, de a szervezet azt közölte: 

„Nem a hozzátartozók életvitelének vizsgálata képezte az ellenőrzés tárgyát”.

Utolsó csepp a pohárban

A kifogástalan életvitel ellenőrzését hevesen kritikával illették, megalázónak nevezték az alulfizetett, túlterhelt gyermekvédelmi dolgozók, sokak számára ez volt az utolsó csepp a pohárban, és elhagyták a pályát. Tavaly – mint arról már írtunk – 1804 dolgozó távozott a gyermekvédelmi szakellátási intézményekből, ehhez képest az összes betöltött álláshely jelenleg 6016. Arányaiban a gyermekotthonokban, lakásotthonokban dolgozók csaknem 30 százaléka hagyta el 2024-ben a pályát, emellett 64 gyám jogviszonya is megszűnt. A 793 gyermekotthoni csoport bő 10 százalékát kellett emiatt összevonni vagy bezárni.

Szerettük volna megtudni, hogy szakemberhiány miatt országosan és megyénként hány gyermekotthoni csoport, lakásotthon van zárva, hány olyan gyermekotthoni férőhely van, ahová nem helyezhető gyermek. A Belügyminisztérium azonban többszöri megkeresésünkre sem válaszolt a kérdésinkre.

Lapunk információja szerint a létszámhiány miatt a fővárosi Hársfa Speciális Gyermekotthonban hónapok óta 3 gyermekfelügyelő és nevelő lát el 16 gyermeket. Berettyóújfaluban a 16 fős speciális csoportban összesen 4 gyermekfelügyelő és nevelő dolgozik. Szerettük volna megtudni, hogy ez valóban így van-e, és ha igen, mi ennek az oka, mit tesznek a gyermekvédelmi rendszer irányítói a megoldásért. Válasz ezekre a kérdéseinkre sem érkezett.

Nem mindegy, hogy egy telekről vagy az egész területről van-e szó. Karácsony Gergely szerint Szentkirályi Alexandra nyerte a nevetségességi versenyt az ügyben, de jogilag értelmezhetetlen Lázár János és az MNV felvetése is. A főváros mindenesetre 45 milliárdért venne új járműveket az érintett 1-es metróvonalra.