Felmondólevéllel a zsebében, névtelenséget kérve mesélt lapunknak egy Pest megyében dolgozó gyermekfelügyelő arról, milyen körülmények között dolgoznak az állami intézményekben, hogy milyen hatása volt a kifogástalan életvitelt ellenőrző vizsgálatoknak, s ő maga miért jutott el addig a pontig, hogy bármikor kész hátrahagyni hivatását.
– Több mint hat éve dolgozom a gyermekvédelemben, de ilyen rossz még sose volt a helyzetünk.
Fél évvel ezelőtt még 14 közvetlen kollégám volt, mára hatan maradtunk. Mindenki a kifogástalan életvitel vizsgálat miatt ment el.
Ilyen mértékű elvándorlásra nem volt példa. Senki sem azért mondott fel, mert vaj van a füle mögött, volt aki évtizedek óta a gyermekvédelemben dolgozott, de úgy gondolták, ennek a megalázásnak már nem teszik ki magukat és a családtagjaikat. Egytől egyik jó kollégák, jó szakemberek voltak, akiket imádtak a gyerekek. És még ez sem a vége. A megmaradt hat kolléganőm közül háromról biztosan tudom, hogy ki akar lépni – mesélte a gyermekfelügyelő, majd úgy folytatta. – A kritikus létszámhiány miatt összevonták a gyerekcsoportomat egy másikkal. Itt 16 gyerek került össze. A legkisebbek óvodások, a legnagyobbak középiskolások.
Miközben sokan hagyják el a gyermekvédelmet, 13 ezer vizsgálat közül 75 esetben állapítottak meg kifogásolható életviteltSzerinte – mivel egy műszakban általában egyedül vannak a gyerekekkel – nemcsak a felelősség miatt nehéz a dolguk. Van, hogy a kis óvodás játszana, vagy mesét hallgatna, a kamasznak viszont meghitt beszélgetésre lenne szüksége. Közben főzniük is kell, takarítani, rendet tenni, ha valaki beteg, őt ápolni, segíteni a leckében. Emellett a rengeteg az adminisztráció is. Esélyük sincs arra, hogy a gyerekekkel „minőségi időt töltsenek.” Vannak ebből sértődések, elfordulnak tőlük a kamaszok, és saját maguk keresnek megoldást a gondjaikra.
– A napokban én is megírtam a felmondó levelet. Elfáradtam. Most tudatosult bennem igazán, hogy a közeljövőben nem is számíthatunk semmi jóra
– utalt arra, hogy nemrégiben maga a miniszterelnök tette világossá, valódi bérrendezés idén sem várható, vagyis a szakemberhiány enyhülésére, a nagyobb megbecsülésre még várni kell.
„Szégyellje magát a miniszterelnök!” – Tovább spórol a gyermekvédelmen az Orbán-kormány, 2026-ig nem lesz érdemi béremelésMint mondta, a létszámhiány miatt több telephelyet bezártak, egy olyat is, ahol ő dolgozott. Az a lakóotthon, ahol korábban voltak, üresen áll.
– A vezetők szerint praktikus, ha egy épületben vagyunk, mert így könnyebb megoldani a helyettesítéseket. A gyerekek persze nem így gondolják, őket minden változás, így a költözés is megviseli. Volt, akit traumatizált, hogy kilépett az a gyermekfelügyelő, akit nagyon szeretett, nem is fogad szót azóta senkinek.
Kitért arra is, hogy abban a másik otthonban sem jobb a helyzet, ahol másodállását vállal. Ahhoz ugyanis, hogy megéljen, egy állás nem elég.
– Az egyiken helyen túlóra nélkül 270 ezret, a másikon 310 ezret kapok. Gyakorlatilag nincs szabadnapom. Nem vagyok ezzel egyedül, mások is így élnek.
Ha nem két helyen vállalnánk munkát, nem tudnánk megélni. De a rendszernek is szüksége van a kizsákmányolásunkra. Ha nem dolgozna sok szakember két helyen, akkor még ennél is nagyobb lenne a létszámhiány, még több telephelyet kellene bezárni, még több csoportot kellene összevonni. Ha tőlünk még két ember kilép, akkor megint költözniük kell a gyerekeknek, de, hogy hova, azt már nem tudom.
Csak idén a gyermekvédelmi dolgozók egyharmada távozott a szakellátási intézményekbőlSzerinte ennek a túlterheltségnek is szerepe van abban, hogy a felügyelők között sok a beteg. Azt vette észre, hogy valaki mindig beteg közülük. Mire meggyógyul, akkora azok dőlnek ki, akik őt helyettesítették a 12 órás műszakjában.
– Ebben a körforgásban élünk. Elfáradtunk, legyengültünk. Nehéz ugyanúgy koncentrálni az első 10 órában, mint a másodikban.
Mert van, hogy a helyettesítés miatt 24 órát dolgozunk folyamatosan, aztán megyünk a másik munkahelyünkre.
A Belügyminisztérium egy hónapja lapunkkal azt közölte, hogy tavaly felmondott 1804 dolgozó helyére sikerült 1487 új munkatársat felvenni. Erről a gyermekfelügyelő úgy beszélt:
– Valóban voltak jelentkezők, de két-három próbanap, maximum egy hét után mindenki lelépett. Egyik kilépett kolléga helyét sem sikerült betölteni tartósan.
Ez mindkét munkahelyemre igaz. Azt mondták az újak, nem erre számítottak. A nevelők, pszichológusok, fejlesztőpedagógusok is jönnek mennek, nincs egy állandó szakembergárda.
A szakemberhiány miatt a családjukban veszélyben élő gyerekek bekerülése is akadozik.
– Azt hallottam, hogy háromszázan várakoznak. Van közöttük, aki nem jár iskolába, van akit nem gondoznak a szülei, de nem ritka a bántalmazás sem.
Ha lenne segítség a családoknak, sok esetben el lehetne kerülni a gyerekek kiemelését. Komplett gyermekvédelmi épületek vannak zárva, akár ezekbe is költözhetnének az ilyen szülők, együtt a gyerekeikkel.
A gyerekfelügyelő a szakemberhiány egy kevéssé ismert aspektusára, veszélyére is felhívta a figyelmet. A gyermekvédelemmel összefüggő törvénymódosítások jelentős része a gyerekek szexuális kihasználásának megakadályozására irányul a kegyelmi botrány óta. Ami fontos, de ma már veszélyes eszközzé is válhat.
– Ma könnyen elveszítheti munkáját egy ártatlan nevelő is. A gyerek, ha nem szimpatikus neki a nevelő, vagy konfliktusa van vele, simán megvádolja őt bántalmazással.
Ilyenkor a felnőtt ellen azonnal vizsgálat indul, akár felfüggesztik az állásából. Ha egy műszakban több felnőtt dolgozna, könnyebben igazolható történt-e bántalmazás, vagy alaptalan vádaskodás. De a szakemberhiány miatt sokszor egyedül van a nevelő a gyerekekkel.
A felügyelő mesélt arról is, miért csak név nélkül beszélnek sokan arról, milyen körülmények között dolgoznak:
– Megtiltották, hogy beszéljünk róla, vezetői e-maileket kapunk, és szóban is rendszeresen figyelmeztetnek, hogy újságírókkal szóba ne merjünk állni.
Úgy kell tennünk, mintha minden rendben lenne. Üvegbúrába tettek minket, és lezárták a palack tetejét.
Törvényi szintre emelte az Orbán-kormány, hogy a „szökésben” lévő gyerekek helyére másokat helyezhetnek el a gyámhatóságok„Két-három évesek is felügyelet nélkül maradnak” – Kitálal a volt gyermekvédelmi vezető, szerinte Pintér Sándor téved, minden évben rosszabb lettGyermekvédelem: ÁSZ-jelentés és KSH-adatsor is cáfolja a helyettes belügyi államtitkártNevelőszülői hálózat bővítése: a Szeged-Csanádi Egyházmegye nem ad világos választ, a Belügyminisztérium hallgat