Közzétette a központi írásbeli felvételi előzetes eredményeit az Oktatási Hivatal (OH): a nyolcadikosok és a negyedikesek átlageredményei jobbak lettek a tavalyinál, a hatodik osztályosok viszont átlagosan kevesebb pontot szereztek az egy évvel korábbinál. Idén 543 középiskola (az érintett intézmények 48 százaléka) írta elő a központi írásbelit, amit január 18-án több mint 68 ezer diák írt meg magyarból és matekból. Az OH tájékoztatása szerint a vizsgaeredmények több mint 90 százalékát rögzítették.
A négyéves gimnáziumi képzésre jelentkező nyolcadikosok átlageredménye 52,7 pont lett a 100-ból (tavaly 50,5 pont volt).
A hat évfolyamos gimnáziumba jelentkező hatodikosok idén 55,5 pontot értek el átlagosan, míg tavaly 57,5 pontot. A nyolc évfolyamos gimnáziumokba jelentkező negyedikesek átlageredménye most különösen magas, 71,4 pont lett, míg tavaly 65,1 pont volt.
Az idei évben újdonságot jelent, hogy a tankerületi központ egy „ajánlást” küldtek a központi felvételit előíró állami gimnáziumoknak, amely alapján csak azokat a tanulókat lehetne felvenni, illetve behívni szóbelire, akik az írásbelin elérnek egy bizonyos minimumpontszámot: a négyéves gimnáziumi képzésre jelentkezőknél ez 50 pont, a hat és nyolc évfolyamos gimnáziumokba jelentkezőknél 70 pont a 100-ból. Bár az ajánlás nem kötelező, az mégis több gimnáziumban konkrét elvárásként jelent meg. Igaz, voltak olyan intézmények is, ahol jelezték: az iskola dönthet úgy, hogy behív szóbelizni kevesebb pontszámot elért tanulókat is.
„Nagyon úgy néz ki, ez a mérés úgy van beállítva, hogy a szakképzés felé terelje a tanulókat”Az OH által közölt statisztikák alapján a Sulinavigator számolta ki, hogy az idei írásbelin
a nyolcadikosok mintegy 45,2 százaléka (nagyjából 19,5 ezer fő) szerzett 50 pontnál kevesebbet.
A hatodikosok 79,7 százaléka (7233 fő), a negyedikesek 38,7 százaléka (2531 fő) nem érte el a 70 pontot.
Abban az esetben, ha a központilag ajánlott minimumpontok kötelezőek lennének, nagyon sok diáknak esélye sem lenne, hogy gimnáziumban tanulhasson tovább. Ám jelenleg még sok múlik az intézmények hozzáállásán is.
A jelentkezés a középfokú intézményekbe február 20-ig tart. A szóbeli felvételi vizsgákra március 3-a és 20-a között kerül sor. A felvételi eredményéről a középiskolák május 5-én küldik meg az értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak.
Akár a gimnáziumi felvételibe is beleszámíthat a kompetenciamérésA szakember szerint feleslegesen stresszeli a diákokat és a szülőket a gimnáziumi felvételinél a minimumpontszámos központi ajánlásTöbb gimnázium már szigorított, követelmény lett a tankerületi „ajánlás” a felvehető diákokat érintően