Több gimnáziumban is konkrét elvárásként jelent meg az a központi ajánlás, amely alapján csak azokat a tanulókat lehetne felvenni, akik a központi írásbeli felvételin elérnek egy bizonyos minimumpontszámot - értesült a Népszava.
Megírtuk: a tankerületi központok tavaly azt ajánlották a központi írásbelit előíró középiskoláknak, hogy csak azoknak a diákoknak a felvételét fontolják meg, akik négy évfolyamos képzés esetében 50 pontot, a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot, a hat és nyolc évfolyamos képzéseknél 70 pontot érnek el a központi írásbeli felvételin, amelyre idén január 18-án, azaz szombaton kerül sor.
Terelés a szakképzésbe: ajánlást küldtek a tankerületi központok a gimnáziumoknak, hogy szelektáljanak jobban a jelentkezők közöttA Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter lapunknak a napokban azt nyilatkozta, az ajánlás inkább csak azt mutatja, a diákoknak ezeket a pontszámokat kellene elérniük vagy megközelíteniük, de mivel ez nem törvényi előírás, nem kell kötelezően alkalmazni. Ezzel szemben például a budapesti Toldy Ferenc Gimnázium - amely szeptemberben két hatosztályos gimnáziumi osztályt indít - idei felvételi tájékoztatójában az olvasható, csak azok a tanulók kerülhetnek be a felvételi rangsorba, akik az írásbeli vizsgán legalább 70 pontot elértek. A Toldy tavalyi tájékoztatójában ilyen megkötés még nem szerepelt.
Támadt egy kis ijedtség az iskolaigazgatók között MagyarországonHasonlóan járt el a XXII. kerületi Budai Nagy Antal Gimnázium is:
a 6 évfolyamos képzésekre a 100 pontból legalább 70-et, a 4+1 évfolyamos nyelvi előkészítőre 60 pontot kell elérni ahhoz, hogy a felvételizők bekerülhessenek a rangsorolásba.
A Budapest II. kerületi Móricz Zsigmond Gimnázium esetében is hasonló a helyzet, de a 4 évfolyamos képzéseknél itt az ajánlottnál is szigorúbb ponthatárokat húztak meg, 50 helyett 55 pontot. A fővárosi Klebelsberg Kuno Általános Iskola és Gimnázium tájékoztatójában az olvasható, hogy a nyelvi előkészítő osztálynál „elvárt követelmény”, hogy a jelentkezők központi írásbelin elért pontszáma legalább 60 pont legyen. Ugyanakkor hozzátették: az iskola dönthet úgy, hogy behívja szóbelizni azt a tanulót is, akinek az összesített írásbeli pontszáma nem éri el a 60 pontot.
- Hat osztályos gimnáziumba a lányom 60 pontos felvételit írt 2017-ben. Kitűnő tanuló volt, kitűnőre érettségizett: 95 százalék angol emelt érettségit, 92 százalék történelem emelt szintű érettségit tett, 480 felvételi ponttal jutott be jogi egyetemre.
Az új követelmények alapján nem jutna be a gimnáziumba. Tiltakozom a 70 pont minimum ponthatár ellen
- írta egy szülő a Szülői Hang Közösség oldalán. A civil szülői szervezet nemrég tiltakozó petíciót is indított, szerintük a ponthatárok bevezetése miatt csökkenhet a gimnáziumi férőhelyek száma, több tanuló pedig akarata ellenére a szakképzésbe szorulhat.
Miklós György, a Szülői Hang képviselője lapunknak azt mondta,
a visszajelzések alapján több tucat iskoláról tud, ahol nem ajánlásként, hanem utasításként értelmezték a központi elvárásokat.
Hozzátette: a felvételi rendszert is torzítja, hogy az egyik gimnáziumban kötelezően előírtak minimum pontszámokat, a másikban nem. Úgy véli, mindez egy „nagyobb stratégia” része, amely a gimnáziumi képzés elsorvasztását célozza. Felidézte: nemrég Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára beszélt arról, hogy a kormány növelni akarja a szakképzésbe jelentkező diákok számát. Az MTI beszámolója szerint az államtitkár úgy fogalmazott: „A kormány célja, hogy az általános iskola elvégzése után tízből hét, de akár nyolc diák is a technikumot válassza, a jelenlegi hathoz képest”.
Szűkíthetik az ösztöndíjas egyetemi helyeket
A tavalyinál kevesebb hallgatót vehet fel idén az egyetemek nagy része állami ösztöndíjas férőhelyekre az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) szerint. Az ADF a felvi.hu-n található adatok alapján azt közölte, hogy 2025-től szinte az összes hazai egyetemen jelentősen csökkenhet az ösztöndíjas helyek száma. Például az Eötvös Loránd Tudományegyetem esetében a 2024-es 10 820-ról 8758 főre, a Budapesti Corvinus Egyetemnél 1700-ról 878 főre szűkülhet az ösztöndíjasként felvehető hallgatók köre.
A Corvinus nem sokkal később cáfolta, hogy az ösztöndíjas hallgatók számának csökkentését tervezik, de a felvi.hu-n található hivatalos adatokra nem adtak magyarázatot. Lapunk érdeklődött az egyetemnél, válaszukban azt írták, az okokról érdeklődjünk az illetékes Oktatási Hivatalnál. Kerestük a hivatalt, valamint a felsőoktatásért felelős Kulturális és Innovációs Minisztériumot is, de cikkünk írásáig nem kaptunk tájékoztatást. A Corvinus az ADF Facebook-oldalán viszont azt írta: esetükben a 878 fős szám megjelenését egyelőre ők is értelmezik és utánajárnak.