Halleluja, erre vártunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a szokásos péntek reggeli Kossuth Rádióban adott interjújában arra a felvetésre, hogy telefonon beszélt egymással Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök, a Kreml szerint pedig elkezdődött egy csúcstalálkozó előkészítése. A kormányfő hozzátette, az európaiak „bénának és bénultnak” bizonyultak, de az amerikai elnök átvágja a gordiuszi csomót, „békét akar és békét is teremt”.
Orbán Viktor közölte, „megérte kitartani az álláspontunk mellett”, három éven keresztül mi és a Vatikán voltunk csak a béke mellett, ami abszurd helyzet egy két világháborút elszenvedett kontinensen. A miniszterelnök megjegyezte,
„most hárman lettünk, és ez a harmadik nem akármilyen méretű, hanem egy nagy elefánt”,
ő pedig boldog, hogy a béke hangját Donald Trumpnak hívják most a nyugati világban.
Trump voltunk Trump előtt
A kormányfő ezután arról beszélt, Trump elnöksége egy olyan változást indított el, mely az egész nyugati világ értékrendszerét helyezi új pályára. A folyamat – folytatta – gyorsabban halad előre, mint sokan gondolták, itt dörömböl Európa ajtaján. Szerinte több szempontból is megváltozott a nyugati gondolkodásmód:
háború: eddig azt mondták, aki békét mond, az „Putyin-pincsi, báb”. Most kiderült, hogy a béke jó, a háború rossz.
migráció: Nyugat-Európában mindenhol azt tanítják, a migránsokat támogatni jó dolog, ám most jött az amerikai elnök, aki azt mondja, a migrációt megállító határvédő politika a helyes.
zöld ügyek: a minden más szempontot megelőző zöld politikát tekintették jónak, de most kiderült, hogy nem így van, ezt nem lehet a gazdasági észszerűség rovására megvalósítani, az a jó, ha az üzleti élettel együtt csináljuk a zöld politikát.
gender: a kormányfő közölte, azt mondták, vége a bináris világnak, vannak választható állapotok is, ezt hívják gendernek. De az amerikai elnök szerint az ember vagy férfi vagy nő.
család: Trump úgy véli, a hagyományos család jó, ami attól eltér, azzal legyünk óvatosak.
kereszténység: a miniszterelnök szerint a hívő emberek közösségével kapcsolatban is folyamatosan gúnyolódtak, de az amerikai elnök azt mondja, a hit jó, a kereszténység értékes tradíció.
Orbán Viktor leszögezte, nekünk ez visszaigazolás, „mi már Trump voltunk Trump előtt”, de a legtöbb európai országban jelentős változás várható.
Megdöbbenést keltett, hogy Trump orvul megegyezett Putyinnal a háború lezárását célzó tárgyalások elindításárólMindenhol ott leszünk, súlyunknak megfelelő helyen
A kormányfő ezután kiemelte, a háborús szankciókkal Magyarország évente 6,5 milliárd eurót vesztett el, összesen már 20 milliárd euró körüli összegnél vagyunk. De ha Trump békét teremt, szerinte Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, és ez óriási lökést ad a magyar gazdaság számára.
„Próbálok nem reggeli sokkot okozó mondatokat formázni, megkímélendő a hallgatókat, mert hát mindenki szeret reggel kedélyesen és barátságosan kezdeni a munkahelyén. De az igazság az, hogy a politika világa nem ilyen”
– közölte. A nemzetközi politikai világa – állapította meg – kemény, érdek alapú, gyakran könyörtelen, és a tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket, azért engedik oda az embert, mert kiállt magáért és szükség van rá. Szerinte nem világos, miért kapna helyet a tárgyalóasztalnál Európa, ami most is a háborút támogatja. Mi – üzente – mindenhol ott leszünk, ahol fontos magyar érdekekről lesz szó, súlyunknak megfelelő helyen, „de hát mi mindig a béke oldalán voltunk”.
Orbán Viktor szerint az EU nem kérhet helyet az orosz-ukrán békéről szóló tárgyalásokon„Bár a nép van alul, mégiscsak a víz az úr”
Orbán Viktor az interjúban arról is beszélt, ők 2015 óta mondják Európának, hogy „ne veszítsétek el a józan eszeteket”. Hozzáfűzte, ő érti, hogy nagy volt a nyomás rajtuk, Soros-terv létezik, ezen dolgoznak, és ebből nem sülhet ki jó.
„Megjelent a terrorizmus, az erőszak beköltözött Európába, a közbiztonság kirojtosodott, a gazdasági terhek kezdenek elviselhetetlenné válni”
– sorolta, megjegyezve, „nem vagyunk boldogok mi magyarok, hogy mindenben visszaigazolt minket az idő”, amiatt viszont igen, hogy kimaradtunk ebből. A kormányfő kiemelte, Trump éppen azt csinálja az Egyesült Államok határainál, amit mi csinálunk Magyarország déli határainál.
A miniszterelnök szerint mindez egy demokráciaproblémát is felvet, a németek többsége ugyanis szigorúbb bevándorláspolitikát akar, amit parlamenti vezetőik elutasítottak. Alapvető létkérdésekben, ha elválik egymástól az emberek követelése és az általuk választott elit álláspontja, valakinek engednie kell, és „bár a nép van alul, mégiscsak a víz az úr”, végül a vezetőknek kell alkalmazkodniuk.
Azzal kapcsolatban, hogy a héten találkozott Alice Weidellel, az AfD társelnökével, a miniszterelnök elmondta, szerinte Weidel csupa olyan dolgot mond, ami egyezik a németek véleményével, ezért úgy gondolta, hogy „ő a jövő”. Így erre vonatkozó kérdéseket tett fel neki, és kiderült számára, hogy az AfD előretörése Magyarország szempontjából jó dolog.
Durva üzenete van az AfD-elnök látogatásának, Orbán Viktor mélyen belenyúlt a német belpolitikába, alig két héttel a parlamenti választás előttNem kell ebből kilépni, szétesik ez magától
Orbán Viktor azt is közölte, hogy ha a franciák és a németek nem találnak ki valamit és nem állítják új pályára az Európai Uniót, akkor ennek a napjai meg vannak számlálva, „nem kell ebből kilépni, szétesik ez magától is, hogyha ez így megy tovább”. Kiemelte, az EU-nak pozitív küldetése van, ha jól lenne szervezve, jól szolgálná a tagállamok érdekét. Még mindig azt mondja – folytatta –, hogy Magyarországnak inkább belül kell lennie, de látni kell, hogy így nem tud megmaradni az Európai Unió. A kormányfő úgy véli, két dolgot kell sürgősen megtenni, ezek a következők:
az energiaárak csökkentése, van egy rossz, „green dealnek” nevezett energiapolitika, ami szerinte halott.
az európai tőkepiac létrehozása, ma a riválisaink olyan gazdaságpolitikát valósítanak meg, mellyel bátorítják az európai tőkét Európa elhagyására. Jobb ajánlatot kell tenni az európai vállalatoknak.
A miniszterelnök leszögezte, látják Európa kapálózását, de nekik Magyarországról kell gondolkodniuk. Ezért rendelkezniük kell egy olyan gazdaságpolitikával, ami mindenképp sikeres, és az európai gyengélkedés okozta hatásokat enyhíti. A jövőt – folytatta – nem Európában írják, hanem Ázsiában, az arab világban, és ha Donald Trump sikeres lesz, akkor Amerikában. Ezért a magyar gazdaságnak speciális kapcsolatokat kell kialakítania a világ valóban sikeres és gazdagodó erőközpontjaival, ki kell törnünk az európai elszigeteltségből – tette hozzá.
Lenne itt haddelhadd!
Orbán Viktor arról is beszélt, erős a szövetség a nyugdíjasok és a kormány között, meg személyesen vele is. Brüsszel azonban folyamatosan támadja a nyugdíjrendszert, azt akarják, hogy adják fel, kurtítsák meg a 13. havi nyugdíjat, a kormány azonban ellenáll, a nyugdíjasokkal nem lehet úgy bánni, ahogy azt Brüsszel szeretné.
A villamosenergiával kapcsolatban leszögezte, amikor meglátta a legújabb hírt, azt hitte rosszul lát,
„azt követeli Brüsszel, hogy az energiaszolgáltatók szabadon állapíthassák meg az áraikat. No, hát lenne itt haddelhadd”.
Hozzáfűzte, védeni kell a háztartásokat, a rezsiköltségek felemelésére irányuló kísérleteket vissza kell verni, bepereltek bennünket, de nem fogunk engedni.
Újabb kötelezettségszegési eljárást indít az Európai Bizottság Magyarországgal szemben