Varsói látogatásra utazott Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter, ahol lengyel hivatali kollégájával, Wladyslaw Kosiniak-Kamyszsal találkozott. Ennek alkalmával az amerikai tárcavezető kijelentette, Lengyelország példaértékű európai szövetséges, amivel arra célzott, hogy a NATO-tagállamok közül stabilan Lengyelország költi a legtöbbet a védelmi kiadásokra GDP-arányosan.
A NATO-tagállamok 2024-es hadi költéseiről jelenleg becsült adat áll rendelkezésre, ezt toronymagasan Lengyelország vezeti, a GDP 4,12 százalékával. A lengyeleket Észtország követi 3,43 százalékkal, utána következik az Egyesült Államok 3,38 százalékkal, majd Lettország és Görögország következik, 3,15, illetve 3,08 százalékkal. Ez az öt NATO-tagállam, amely többet fordít védelmi kiadásokra, mint a GDP 3 százaléka. A kötelező egyébként két százalék, de ezt sem teljesíti mindenki, Magyarország a maga 2,11 százalékával a középmezőnyben van.
Megdöbbenést keltett, hogy Trump orvul megegyezett Putyinnal a háború lezárását célzó tárgyalások elindításárólMint ismert, Donald Trump azt követeli, hogy a NATO tagállamai a GDP-jük öt százalékát védelmi kiadásokra fordítsák. Ezt Orbán Viktor magyar miniszterelnök – aki finoman szólva nincs szívélyes viszonyban a Donald Tusk vezette varsói kormánnyal – a magyar gazdaságot érő rüdőlövésnek nevezte.
Ha hihetünk Orbán Viktornak, akkor Donald Trump már tüdőn is lőné a magyar gazdaságotA varsói megbeszélést követő sajtókonferencián Pete Hegseth azt mondta, az ukrán határok ügyében minden lehetséges, bár reálisan kell hozzáállni a béketárgyalásokhoz. Újságírói kérdésre válaszolva ugyanakkor nagyon valószínűtlennek nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak esetleges visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát. Megjegyezte egyúttal, az ő feladata az, hogy „egy adag realizmust vigyen” a tárgyalásokba, soha nem korlátozná viszont azt, amit Donald Trump kész elérni Oroszország és Ukrajna vezetőivel folytatott tárgyalásokon.
– Azt hiszem, minden lehetséges
- jelentette ki, hozzátéve, a tárgyalások egy részét az amerikai, az ukrán, és orosz elnök részvételével folytatják, és „valószínűleg Európa is szerepet vállal ebben a vitában”.
Az amerikai védelmi minisztert arról is kérdezték, bízik-e abban, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tiszteletben tartja majd a kötendő békemegállapodás eredményét, illetve a NATO hozzáállása bátorítja-e őt egy későbbi újbóli támadásra. „Nem hiszem, hogy a tárgyalások eredménye bátorítaná Putyint, ő tudatosítani fogja, hogy a NATO elrettentő képessége erős” - válaszolt Pete Hegseth. Ebben az összefüggésben fontosnak nevezte, hogy a NATO növelje védelmi kiadásait. Szerinte Vlagyimir Putyin a béketárgyalások eredményétől függetlenül győzelmet hirdet majd, az ukránok bátorságának és a szövetségesek támogatásának köszönhetően viszont a háború elején sikerült megakadályozni, hogy Oroszország elérje a célját. Ezért most határozottabb a frontvonal - szögezte le az amerikai miniszter. Hozzátette, a tárgyalások során nem szükséges megbízni a másik félben. Ronald Reagan volt amerikai elnök szavait idézve, kijelentette: „Ha nem bízol valakiben, ellenőrizni kell őt”. Hitelesítési lépéseket teszünk, és gondoskodunk arról, hogy a béke tartson - jelezte HPete Hegseth.
Az esetleges fegyverszünetről azt mondta: Donald Trump célja „az öldöklés, az erőszak, a halál megállítása”, a fegyverszünet pedig a békefolyamat első szakasza lehetne. Valószínűtlennek ítélte, hogy amerikai katonák jelenléte Ukrajnában a béketárgyalások napirendjén szerepelne. Nem hiszem, hogy ezt Donald Trump elnök akarná, ezt az európaiaknak kellene megoldaniuk - fogalmazott.
Orbán Viktor szerint az EU nem kérhet helyet az orosz-ukrán békéről szóló tárgyalásokon