index;

Bődey János

- Szombathy Pál: Megjelent két verőember az iroda előtt, meg a biztonság kedvéért másik kettő az udvaron

Az Indexet főszerkesztőként csak néhány hónapig vezető Szombathy Pál távozásuk körülményeiről beszélt, de elmondta azt is, miért küldték el Balogh Ákos Gergelyt.

Szombathy Pál úgy vállalta el a vezérigazgatói-főszerkesztői megbízatást, hogy senki nem szól bele a munkájába. Feltételül szabta azt is, hogy azzal dolgozhasson, akivel szeretne, valamint marad az alapítványi szisztéma, ami szerinte biztosíték volt arra, hogy a tulajdonos nem szól bele a tartalomba. Az Indexet néhány hónapig vezető Szombathy Pál a 24.hu-nak adott nagyinterjúban arról beszélt, hogy végül a pesszimistáknak lett igazuk, de júliusban ezt még nem lehetett tudni.

Az Index szinte teljes szerkesztősége július 24-én állt fel, miután az igazgatóság elnöke, Bodolai László pár nappal korábban kirúgta a korábbi főszerkesztőt, Dull Szabolcsot. Ezután felálltak a vezetők is, az Indexet szeptemberben egy teljesen új szerzői és szerkesztői gárda vette át, Szombathy Pál és Sztankóczy András vezetésével. Novemberben ugyanakkor kiderült, hogy az új vezetőség is távozik, de Bodolai László médiajogászként marad a cégcsoportnál.

Szombathy elmondása szerint egy korábbi indexes vezető barátja látta el azzal a tanáccsal, hogy 

„Pali, ne úgy fogd fel az Indexet, mint egy szerkesztőséget, mert ez nem egy munkahely, hanem egy romantikus mítosz, ami előbb-utóbb felrobban”.

Szombathy Pál úgy fogalmazott, hogy ennek ellenére igyekezett észérvekkel hatni a régi indexesekre, „de ők érzetekről szónokoltak, fojtogató levegőről, arról a benyomásukról, hogy régóta a torkukon a kés”.

– Kértem, hogy amíg nincs konkrétum, amíg nem materializálódik az a kés, addig csináljunk egy jó Indexet. Mindhiába, nem sikerült meggyőznöm őket. Amiben talán közrejátszott, hogy mint utóbb kiderült, már Dull kirúgása előtt létrehozták azt a céget, amely a telex.hu tulajdonosa lett. Vagyis a szerkesztőségnek volt közös B terve, és ennek érdekében mondtak fel vezényszóra– állapította meg.

Nem tudja, hogy vállalta-e volna a főszerkesztői pozíciót, ha tudja, novemberben hogy végződik a történet, de Sztankóczy Andrással abban reménykedtek, hogy egy-két évig alighanem csinálhatják az Indexet, és függetlenül működhet a portál. 

Arra a kérdésre, hogy az Indexszel is az volt-e a terve, mint a Magyar Hírlappal, vagyis hogy liberálisból középre pozicionálják, azt felelte, hogy csillapíthatatlanul él benne a közszolgálati értékrend vágya. 

Balogh Ákos Gergely elbocsátását azzal indokolta, hogy az volt vele a baja, hogy sem intenzitásban, sem szervezettségben, tehát minőségben nem úgy dolgozott, ami egy főszerkesztő-helyettestől elvárható. 

– Ráadásul ebben a magas pozícióban sem tudta levetkőzni az aktivista attitűdöt, nem értette meg, hogy az Indexnél széles olvasóréteget kell egyben tartani– magyarázta.

Hozzátette, hogy az is szúrta a szemét, hogy Balogh „behúzta a tartalomba a maga kapcsolatrendszerét”.

Balogh Ákos Gergelyt ugyanakkor nemrég visszavette az Index, amit Szombathy annyiban kommentált, hogy „kinyíltak az állatkerti rácsok, és az új helyzet új szereplőket kíván”. 

Saját távozásukról elmondta, hogy november 23-án Sztankóczy Andrással egyeztetésre mentek a tulajdonosokhoz. Ekkor már Vaszily Miklós irodájában várta az utódja, Starcz Ákos is, és közölték, hogy már mindent lepapíroztak.  

– Majd kisvártatva megjelent két verőember az iroda előtt, meg a biztonság kedvéért másik kettő az udvaron, pedig akkor még nem is tudtuk, mire jó az ereszcsatorna. Vaszily meg ordítva közölte, hogy innen addig el nem mehetünk, míg mindent alá nem írtunk– mondta Szombathy Pál.

Úgy fogalmazott, hogy egyszerre volt szörnyű, abszurd és komikus a jelenet, mintha Alsó-Üzbegisztánban lettek volna. A papírokat pedig aláírta, miután beszélt az ügyvédjével.

Felszabadultak helyek, így még lehet regisztrálni a főváros által biztosított szűrésre.