Európai Unió;Szijjártó Péter;jogállam;homofóbia;Pegasus;

Szijjártó Péter interjút adott a pánarab hírtévének

A külgazdasági és külügyminiszter a Pegasus-ügy kapcsán kifejtette, szerinte nem ok a megfigyelésre az, hogy valaki újságíró.

A homofóbtörvényről, a demokrácia állapotáról, a Pegasus-botrányról és Magyarország esetleges EU-ból való kilépéséről is szó esett abban az interjúban, melyet Szijjártó Péter adott az al-Dzsazíra hírtelevíziónak. A beszélgetést a hvg.hu szemlézte. A műsorvezető azzal a felvetéssel indított, miért van az, hogy ahányszor csak meginterjúvolja a magyar külügyminisztert, mindig akad olyan téma, amelyben Magyarország és az Európai Unió között súlyos vita van.

Szijjártó Péter kifejtette, Magyarországnak elsősorban szimbolikus, ideológiai vitái vannak az európai intézményekkel. 

„Tizenegy éve vagyunk kormányon, mindenki ismer minket. Mindenki tudja, hogy konzervatív, kereszténydemokrata, hazafias kormány vagyunk, amely határozottan szembemegy a nemzetközi liberális fősodorral. Ez az oka annak, hogy a figyelem középpontjába kerülünk és ezért helyezik egyesek olyan éles megvilágításba a vitáinkat Brüsszellel”

- fogalmazott. A homofób törvényt érintő kérdésre felmondta a magyarok számára már jól ismert szólamokat. Azt hangoztatta, a kormány megelégelte, hogy „bizonyos civil szervezetek, LMBTQ-aktivisták egyszerűen elmentek iskolákba, óvodákba, és olyasmikről kezdtek beszélni a gyerekeknek, amikről a szülők maguk akartak”.

A riporter erre felidézte Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének véleményét a törvényről – „szégyenletes” –, valamint Mark Rutte holland miniszterelnök szavait, aki szerint Magyarországnak nincs helye az Európai Unióban. Erre a tárcavezető azt mondta, Rutte „nagyon súlyos hungarofóbiában szenved”, amire korábbi kijelentései alapján is következtetni lehet. „Nem Mark Rutte dolga megmondani, hogy ki tagja az Európai Uniónak és ki nem. Először a saját problémáival kellene foglalkoznia, Hollandiában, például azzal, hogy hónapok óta nem sikerül kormányt alakítania”. Von der Leyenről szólva pedig megjegyezte, „szégyenletes, hogy így beszél a magyar törvényhozásról. Az Európai Bíróság vizsgálja a gyermekvédelmi törvényt, mert a Bizottság eljárást indított ellenünk az ügyben. Így bejelenteni egy olyan eljárás eredményét, amely még el sem kezdődött, visszavisz minket a kommunista diktatúrába”. 

Szóba került a magyar demokrácia ügye. A minisztert szembesítettek a Freedom House 2020-as demokráciajelentésének egy megállapításával, mely szerint a magyarországi rendszer már nem felel meg a demokrácia definíciójának. "Hogy őszinte legyek, nem érdekel" - felelte a politikus. Szijjártó Péter szerint ugyanis nem a Freedom House dolga megítélni a magyar demokráciát. "A Freedom House egyik aktivistája sem harcolt meg a szabadságunkért, a szuverenitásunkért. Mi voltunk azok.”

A riporter azt is felvetette, a magyarországi médiumok többsége barátságos a kabinettel. Bárcsak ez lenne a helyzet, az nagyszerű volna, de sajnos nem így van" - felelte mosolyogva. 

Kapott kérdést a Pegasus-botránnyal kapcsolatban is. Egészen konkrétan Németh Dániel megfigyelésének az ügye, aki magát Szijjártó Pétert is lefotózta, amint a kormányközeli megrendelésekben dúskáló Szíjj László adriai luxusjachtján pihen. A miniszter válaszában itt is követte a kormányzati kommunikáció csapásirányát - nem ismerte el, de nem is cáfolta, hogy a magyar kormány is használja a kiberfegyvert. Megjegyezte, sosem fog arról beszélni, milyen technikákkal végzi a magyar kormány a titkos megfigyeléseket.

„Azt is mondhatom, hogy sosem hallgatunk le vagy poloskázunk be valakit csak a munkája miatt. Az, hogy valaki újságíró, nem ok erre.”

Szijjártó Péter egyértelműen nemmel felelt arra a kérdésre, hogy Magyarországon szó lenne az EU-ból való kilépésről. Azt hangoztatta, „Magyarországnak az az érdeke, hogy az Európai Unió erős legyen, hozzátéve, az EU „eredeti értékeiben” osztozik az ország, de azokban, amelyeket a liberális mainstream most erőltet, nem. „Például sosem fogjuk támogatni az úgynevezett Európai Egyesült Államok koncepcióját, mert azt akarjuk, hogy az erős EU alapjai az erős tagállamok legyenek".