;

törvény;Alkotmánybíróság;Országgyűlés;normakontroll;kata;alkotmányellenesség;kisadózó vállalkozók tételes adója;

Az egyik kata-tüntetés a Nyugati téren

- Elutasította az Alkotmánybíróság ötvenkét parlamenti képviselő beadványát a kata-törvényről

A testület hatásköri korlátba ütközőnek tartja, hogy a jogszabály elfogadásának és kihirdetésének körülményeit vizsgálja.

Az alaptörvény alkotmánybírósági hatáskörökre vonatkozó korlátja nem teszi lehetővé, hogy a testület az alaptörvényi rendelkezéseken kívüli eljárási követelményeket is számonkérjen a törvényalkotón, mint amilyen például az országgyűlési vita hossza és a kivételes eljárás elrendelésének oka, továbbá az sem áll módjában, hogy a törvény megalkotását és kihirdetését követő folyamatot vizsgálja – szúrta ki az Index Alkotmánybíróság (Ab) november 15-i dátummal elfogadott határozatának a az indoklásában, amellyel elutasította 52 ellenzéki országgyűlési képviselő beadványát a kata-törvényről.

Az indítványozók a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló, az Országgyűlésben a kormánypártok által idén júliusban megszavazott jogszabály alaptörvény-ellenességének megállapítását és visszamenőleges hatállyal történő megsemmisítését kérték az Ab-tól, utólagos normakontrollt kérve. Az ellenzéki képviselők beadványa egyrészt kiemelte, hogy az új kata-törvény évközben érdemben szűkítette azon adózóknak a körét, akik az egyszerűsített adózási mód választására jogosultak. Továbbá ezt központi adónemet szabályozó törvény előkészítésére, elfogadására és kihirdetésére az Alaptörvényben foglalt garanciák megsértésével került sor, ezért sérült a jogbiztonság követelménye. Ennek vizsgálatát vetette el most az elvileg a jogalkotói hatalmat korlátozó bírói testület, nem érintve a jogszabály tartalmát.

Amint arról a Népszava is beszámolt, az ellenzéki Ab-beadványt megelőzte egy jelentős-tüntetéssorozat, amelyben jellemzően az érintett egyéni vállalkozók, jelentős részt futárok, tanárok, virágkötők, ingatlanosok, informatikusok, írók, könyvkiadók álltak ki jogaik mellett, hídfoglalásokkal és több jelentősebb megmozdulással, mint utólag kiderült, hatástalanul. Az ellenzéki pártok a Momentum kezdeményezésére próbálták meg elérni a törvény megsemmisítését, mondván, a kormány rendkívüli jogalkotása százezreket fosztott meg attól, hogy felkészülhessenek a változásra.

A kata szigorításáról szóló törvényt Novák Katalin köztársasági elnök egy héten belül aláírta annak ellenére, hogy mint közölte, „érzékelte a felháborodást”, megfontolta a döntést, de végül vette a tollát és aláírta jogszabályt.

A tanári pályára készülő egyetemi hallgatók 30 százaléka lesz pedagógus a diploma után. Öt pécsi tanárjelöltet kérdeztünk arról, hogy miképp látják szakmájukat és jövőjüket.