Orbán-kormány;per;Magyar Orvosi Kamara;

Hitelrontásért beperelheti a Magyar Orvosi Kamara Pintér Sándor Belügyminisztériumát

Eredményes volt a szakmai nyomásgyakorlás, ez magyarázhatja a kormányzat bolsevik típusú fellépését Svéd Tamás, a szervezet titkára szerint.

Az Orbán-kormány egész pályás letámadást indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK) ellen, amely ma a Belügyminisztérium kötelező kamarai tagságot megszüntető törvényjavaslatában érte el a csúcsát. Emiatt tartott sajtótájékoztatót a Magyar Orvosi Kamara vezetése: Kincses Gyula elnök, Álmos Péter alelnök, valamint Svéd Tamás, a szervezet titkára.

Példátlan történetnek vagyunk részesei, a kormány abszolút valótlan indokokkal, hazugságok alapján indított nagyon durva támadást a Magyar Orvosi Kamara ellen - jelentette ki Kincses Gyula, felidézve a kormányzati narratívát, miszerint a kamara „fenyegeti” azokat a kollégákat, akik végre akarják hajtani a kormányzati intézkedést. A tényállás az, hogy egyetlen esetben tettek etikai bejelentést, de nem olyan kolléga ellen, aki szeretné az ügyeleti szerződést aláírni, hanem egy olyan, hatalmi pozícióban lévő háziorvos ellen, aki a kollégákat megfélemlítéssel presszionálta a váltásra - vagyis ő élt vissza a hivatali helyzetével. Az orvostársadalom önálló véleményű, saját érdekeit jól képviselő szervezet - szögezte le, hozzátéve, hogy a kormány ürügyet keresett a jogköreik korlátozására.

Ezt követően Svéd Tamás szólalt fel, beszédét azzal kezdte:

„Azok, akik esetleg nem éltek az '50-es években és így ezt nem tapasztalták meg a saját bőrükön, most élőben végignézhetnek egy koncepciós eljárást. Ennek a forgatókönyve minden valószínűség szerint múlt héten pénteken a legfelsőbb szinteken megszületett, ennek megfelelően Gulyás Gergely miniszter úr elmondta a vádat, azt ugyan mi tételesen megcáfoltuk, ennek ellenére a vádat az Index megismételte egy cikkben”

– fogalmazott, hozzátéve, a portál tévedésből lehozta a saját cáfolatát is, ennek ellenére a vád végigsöpört a teljes médián, az ítélet pedig Semjén Zsolt javaslata formájában meg is született.

Álmos Péter elmondta, egy kormányzati alkalmazott hazudott az MTI-nek, amely továbbadta ezt az „információt”, majd az állami média a hazugságot tényként beállítva felkérdezte a Gulyás Gergelyt a Kormányinfón, a miniszter pedig ugyanazokat a mondatokat ismételte el, ami a mai törvénytervezetben látható. Ez egy koncepciós eljárás - szögezte le, hozzátéve, számítottak rá onnantól kezdve, hogy nyomásgyakorlásba kezdtek az egészségügyi szakdolgozók és a betegek védelmében, valamint az orvostársadalom szakmai függetlensége érdekében. A kamarát úgy próbálják meg ellehetetleníteni, ahogy a kommunisták korábban - jelezte.

Svéd Tamás azt hangoztatta, a MOK által korábban meghirdetett nyomásgyakorlás eredményes volt, valószínűleg ez váltotta ki a kabinet diktatórikus reakcióját. Kincses Gyula elnök ezzel együtt kiemelte, hogy a nyomásgyakorlást nem valami ellen, hanem valamiért indították, a céljuk az, hogy biztosítsák a normális alapellátást. Leírták a véleményüket, hogy milyen problémákat fog okozni az az intézkedéscsomag, amit tavaly év végén belengettek, de a kormány ezeket teljesen figyelmen kívül hagyta.

Rögzítették ugyanakkor, hogy felmérésük jelen állása szerint a kormányzati támadás ellenére az orvosok több mint 90 százaléka támogatta a MOK tiltakozását, 80 százalékuk pedig a módszerét is. Elmondták azt is, hogy minden legális jogorvoslati lehetőséggel élni fognak, így például hitelrontásért nagy valószínűséggel pert fognak indítani a Pintér Sándor vezette Belügyminisztérium ellen. Jogászaikkal minden lehetőséget megvizsgálnak.

Meg fogják kérni az orvosokat, hogy erősítsék meg tagságukat a Magyar Orvosi Kamarában, mert csak így tudják hatékonyan az orvosok és a betegek érdekeit képviselni. A kamarának működnie kell, nem szabad kiüresednie – szögezték le. Mint közölték, a Pintér Sándor tárcája által indított támadást követően olyan kollégák is a MOK mellé álltak, akik korábban bírálták őket.

Az Orbán-kormány az egész orvostársadalom ellen indított támadást 

– vonták le a következtetést.

A sajtótájékoztatón elmondták, azt szeretnék, hogy mindenki számára javuljon az orvosi ellátás, ne csak a felső rétegnek, de úgy látszik, az Orbán-kormány nem támogatja ezt az elképzelésüket.

Mint jelezték, a Magyar Orvosi Kamara transzparensen működik, így ha bármi előrelépés lenne az egyeztetések terén, arról már tudna a nyilvánosság. Az elmúlt hónapokban Pintér Sándorral összesen egyszer találkoztak, Takács Péter egészségügyi államtitkárral egyszer sem - ismertették. Tárgyalási ajánlatot nem kaptak, emiatt van a nyomásgyakorlás, nem azért, hogy „balhé” legyen. Leszögezték, a megvalósítás technikáit bírálják, nem a céljait.

A döntéshozatali folyamatot ugyanakkor ijesztőnek nevezték, a Tanú című film Bástya elvtársát idézve utaltak a kormányzat bolsevizmusra emlékeztető hatalmi nyomására.