Aláírta Orbán Viktor miniszterelnök Magyarország kilépését a Nemzetközi Beruházási Bankból (IIB) – derül ki a csütörtök este megjelent Magyar Közlönyben szereplő kormányhatározatból, amelyet a hvg.hu vett észre.
A határozatban úgy fogalmaznak, a kormány egyetért azzal, hogy Magyarország
lemondjon a Nemzetközi Beruházási Bankban (IIB) fennálló tagságáról, és
visszavonja azt a korábbi határozatot, amely Magyarországnak a Nemzetközi Beruházási Bank Kormányzótanácsában való képviseletéről szól.
A kormányfő alig több mint 24 órával azután írta alá a határozatot, hogy David Pressman amerikai nagykövet szerdán bejelentette, az Egyesült Államok szankciókat léptet életbe a budapesti székhelyű, orosz hátterű pénzintézettel és annak három vezetőjével, köztük Laszlóczki Imre alelnökkel szemben.
Itt a bejelentés az Orbán-kormány miatt hozott amerikai szankciókról, megszólalt a nagykövetSzankciókkal sújtják az amerikaiak a budapesti orosz kémbankot és vezetőit, itt a listaMagyar karrierdiplomatát vettek célba az amerikaiak, az orosz kapcsolat miatt büntetikMagyarország még kitart, Csehország perre mehet a kémbanki részesedéséért járó pénzértBulgária is kilép az orosz kémbankból, Magyarország marad az egyetlen uniós részvényesBár a kormány részéről a bejelentés előtt is még arról beszéltek, nem változtatnak álláspontjukon, Pressman bejelentése után nem sokkal közölték, Magyarország kilép a kémtevékenységek folytatásával vádolt bankból.
Döntött a kormány: Magyarország kilép a Nemzetközi Beruházási BankbólKülön érdekesség, hogy – mint azt a portál szintén észrevette – Boros Imre, az IIB igazgatótanácsának tagja (egyben megmondóember a kormánypárti médiában) még szerdán arról beszélt a Hír Tv-ben,
„az USA úgy próbálja Oroszországot ütni, hogy közben az oroszok egyik szövetségesét, Magyarországot támadja”.
Borosnak (aki Bencsikkel együtt már hadat üzent volna az Egyesült Államoknak) ezenkívül volt még egy érdekes kijelentése, miszerint Magyarország a bank első számú részvényese.
Bencsik András már hadat üzenne AmerikánakIgaz, mint arról a Népszava is beszámolt, Magyarországon kívül már az összes korábbi uniós tagállam otthagyta a pénzintézetet, de ilyet korábban még senki sem állított. Boros később a szankciókat hatásosságuk alapján "terrorbombázáshoz" hasonlította.
„Olyan, mintha terrorbombázás történt volna” - Megszűnik az orosz kémbank az igazgatótanácsi tag szerintHab a tortán, hogy abban az esetben, ha 50 százalék fölé nőtt volna az orosz részarány, akkor az Oroszországgal szemben a háború miatt életbe léptetett szankciók a bankra is kiterjedtek volna.
Hiába tagadták, nagyon komoly figyelmeztetés volt az Orbán-kormánynak a kémbank elleni amerikai szankciók bejelentése