Orbán-kormány;Magyarország;Európai Parlament;jogállam;uniós pénzek;

Ismét terítékre kerül az Orbán-kormány az EP-ben

A képviselők lassan kéthavonta vitát tartanak a magyarországi helyzetről, és a jövő héten várhatóan állásfoglalást is elfogadnak.

Az Európai Parlament (EP) jövő heti plenáris ülésén a képviselők vitáznak, majd várhatóan állásfoglalást is elfogadnak a magyarországi helyzetről - lapunk értesülése szerint így döntött szerda délutáni ülésén az EP elnökéből és frakcióvezetőiből álló Elnökök Konferenciája. 

A magyar ügyeket ezúttal nem külön napirendi pontként, hanem a tavaly decemberi csúcstalálkozó értékeléséről szóló szerda reggeli vita keretében fogják megvitatni. Emlékezetes, hogy Orbán Viktor kormányfő ezen a tanácskozáson akadályozta meg az Ukrajna pénzügyi megsegítéséről szóló előterjesztést.

A Zöldek frakciójának kezdeményezésére létrejött többpárti megállapodás alapján a képviselő-testület tagjai szóban és írásban is véleményt fognak nyilvánítani az Ukrajna finanszírozását akadályozó magyar vétóról. Kifejtik az álláspontjukat arról a múlt decemberi brüsszeli döntésről is, amelynek nyomán Magyarország hét éven át fokozatosan hozzájuthat 10,2 milliárd euró közösségi támogatáshoz, vagyis a számára megítélt felzárkóztatási forrásoknak csaknem a feléhez. Várhatóan ismét hangot adnak a júliusban hivatalba lépő magyar EU elnökséggel kapcsolatos aggodalmaiknak. Közben gyűlnek az aláírások a Magyarország szavazati jogának megvonását szorgalmazó petícióhoz is, amelynek kezdeményezője, Petri Sarvamaa finn kereszténydemokrata európai parlamenti képviselő szintén egy parlamenti határozatban adna nyomatékot a követelésnek.

Az EP többségi véleményéről képet adhat a Politico által a múlt héten ismertetett levél, amelyet a mérsékelt jobboldali pártokat tömörítő frakció vezető tisztségviselői írtak a parlament elnökének. Ebben követelik a 10,2 milliárd euró felszabadításáról szóló európai bizottsági döntés felülvizsgálatát és kifejtik:

Orbán Viktor „az EU stratégiai érdekeit teljes mértékben semmibe véve és megsértve” megakadályozta az EU hosszútávú költségvetésének a felülvizsgálatát és ezzel együtt Ukrajna pénzügyi támogatását.

Az uniós törvényhozó testületben utoljára tavaly novemberben rendeztek vitát a magyarországi jogállamiságról és a befagyasztott közösségi támogatásokról. Akkor a képviselők többsége azon a nézeten volt, hogy az Európai Bizottság ne engedjen Orbán Viktor zsarolásának és ne szabadítsa fel a zárolt pénzügyi támogatásokat mindaddig, amíg a magyar kormány maradéktalanul nem teljesíti annak összes feltételét. Ezt megelőzően a májusi plenáris ülés napirendjén szerepelt a téma, és az EP akkor állásfoglalást is elfogadott, amelyben megkérdőjelezte, hogy az Orbán-kormány hitelesen be tudja-e tölteni az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét 2024. júliusa és decembere között.